Sen mnoha občanů na bezplatný internet generovaný za podpory městských obvodů se pomalu rozplývá jako pára nad hrncem. Do boje proti podobným projektům vstoupily komerční instituce, které mají strach o své zisky.
Již jsme vás v minulosti dvakrát informovali o rozvoji bezplatného internetu v obcích, a to nejen pro obyvatele, ale také pro návštěvníky města. Plné znění naleznete zde, resp. zde. Jednalo se o rozvoj podobných projektů na území hlavního města Prahy. Zde, zejména na Smíchově, postoupil projekt relativně daleko. Kde je tedy problém? Bezplatný přístup k internetu placený z daní se nelíbí podnikatelům, kteří budují vlastní sítě a připojení k nim prodávají. Podle nich to narušuje rovné podmínky v podnikání, podrývá návratnost jejich investic a zvýhodňuje hrstku firem, které pro města připojení zajišťují.
Cílem projektu bylo poskytnout občanům této městské části bezdrátový internet zcela zdarma. Radnice tak chtěla získat i občany, kteří mají k technice odpudivý vztah, či kteří si internet nepořizují v rámci placení měsíčního tarifu. Jedná se o veřejnou síť, která je určena jen domácnostem, nikoli firmám nebo podnikatelům. Cílem je informační vyspělost občanů, takže je pamatováno i na omezení rychlosti pro tzv. „notorické stahovače“ – ti si mohou pořídit jinou komerční alternativu. Toto byla vize, která dle mého názoru nebyla špatná a měla velkou naději na úspěch. Firmy ale hledají zákulisí tohoto projektu a vše interpretují jinak.
Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí, která sdružuje velké společnosti jako je O2, Radiokomunikace nebo GTS, prohlásila, že internet zadarmo je nová forma předvolebního boje a má získat v občanech voliče do komunálních voleb. Soukromým firmám se vůbec nelíbí, že města z daní vytvářejí bezdrátové sítě pro přístup k internetu. Především ve velkých městech, kde je dostatečná nabídka a konkurenční prostředí. Velké společnosti proto podaly stížnost k antimonopolnímu úřadu a k Evropské komisi kvůli nedovolené veřejné podpoře. Antimonopolní úřad v případě diskutované Prahy již doporučil zastavit podporu internetu z evropských peněz. Města s tímto samozřejmě nesouhlasí.
Firmy souhlasí s podporou internetu v místech, kde není pro komerční subjekty výhodné investovat – jde především o menší obce. Naopak ve velkých městech s těmito projekty nesouhlasí a odmítají je. Praha chtěla původně pomocí dotací z EU postavit za necelých devadesát milionů bezdrátovou Wi-Fi síť a otevřít ji pro volný přístup k internetu. Nyní chce síť využít pouze pro služby veřejné správy, tedy například komunikaci s úřady či podávání elektronických žádostí.
Těžko soudit. V jedné internetové diskusi ale zazněly zajímavé poznámky diskutujících na toto téma. Kupříkladu: „Co když si majitel soukromé základní školy bude stěžovat na konkurenci státních škol?“ Dále třeba: „Co mají dělat třeba turisté s PDA či notebooky? Pokud se omezí rychlost a služby free sítě, v čem je problém? Síť s povoleným protokolem HTTP na 20 kbit/s nemůže nikomu konkurovat, ale majitelé PDA a notebooků budou vrnět blahem aspoň za to!“ Na těchto názorech je kus pravdy. Daly by se ale nalézt také názory opačné. Co si o tomto myslíte vy?
25. 9. 2006
Autor: David Procházka
T-Mobile pokračuje v propojování českých měst optickou infrastrukturou. Po pokrytí Benešova pokračuje s výstavbou v...
V říjnu se průměrná rychlost Wi-Fi nijak nezměnila. Podívejte se, jakých hodnot dosáhl váš kraj a poskytovatel.
Jaké rychlosti internetu jsme na DSL.cz naměřili v říjnu? Podívejte se na nejnovější statistiky.
Jaké rychlosti internetu jsme na DSL.cz naměřili v říjnu? Podívejte se na nejnovější statistiky.
YouTube podle svých slov "zahájil globální úsilí o potlačení blokátorů reklam“. Uživatelům s adblockerem začal...
V říjnu se průměrná rychlost Wi-Fi nijak nezměnila. Podívejte se, jakých hodnot dosáhl váš kraj a poskytovatel.