Úvod > Články > Brazilské pralesy pokryty signálem WiFi

Brazilské pralesy pokryty signálem WiFi

Zatímco mnoho obyvatel České republiky z důvodů nedostupnosti WiFi signálu v menších obcích o internetovém připojení jen sní, obyvatelé brazilského města Parintins obklopeného pralesy možnost připojení k celosvětové síti mají.

Člověku se tak chce říct, že pokud internet dosáhne i do pralesů, tak musí fungovat všude. Město Parintins má 114 000 obyvatel a leží na ostrůvku na Amazonce. Generální ředitel Intelu Craig Barrett projekt pokřtil minulé úterý a označil jej ukázkou toho, jak společnost může pomoci zavést internet do chudších částí světa.

Více než šedesát pracovníků Intelu a jeho partnerů posledních několik měsíců v brazilském městě pracovalo na zavedení a spuštění bezdrátového internetového připojení založeného na technologii WiMax, příbuzné WiFi s větším dosahem. Projekt je součástí Světového dobročinného programu Intelu, jehož náplní je během příštích pěti let zavádět internetová připojení do méně vyspělejších míst na světě.

„Jestliže uspějeme zde, postup zopakujeme na jiných izolovaných místech po celém světě, kde jsou problémy s elektřinou a telekomunikacemi,“ říká Oscar Clarke, generální manažer Intelu v Brazílii. „Dokážeme-li to v Parintins, dokážeme to všude.“

Clark má pravdu, v případě města Parintins jsou slova o izolaci na místě; k městu nevedou žádné silnice. Člověk se do něj může dostat jen lodí, přičemž plavba z nejbližšího většího města Manaus trvá 12 hodin, nebo letadlem. Co se týče elektřiny, dodávku zajišťují dvě hydroelektrárny, avšak pouze pro určité části ostrova.

Jak Clark říká, přístup k internetu je důležitý i z medicínských důvodů, jelikož v městě ordinuje pouze 32 doktorů a funguje jedna nemocnice

Technologie WiMax je v tomto případě velmi vhodná, poněvadž jeden WiMax vysílač dosáhne do vzdálenosti 80 kilometrů, může tedy pokrýt celé město. Bezmála stometrová vysílací věž se ke zbytku světa připojuje díky satelitní lince.

Intel daroval šedesát pět počítačů nemocnici, společenskému centru a dvěma místním školám. Ze sto devadesáti škol ve městě má v současnosti přístup k internetu pouze jedna.

Původně indiánské městečko Barrett v nejbližší době navštíví. Mimo jiné zavítá do čtyř lokalit, kde už bezdrátové připojení k internetu funguje.

Bylo-li vám odepřeno používat bezdrátové připojení, které je/bylo v jistých městských částech k dispozici zdarma, nezbývá vám nic jiného, než indiánům v pralesech závidět (alespoň to málo...). Současný trend zasíťovávat pralesy a rušit internet zdarma v ČR bude totiž pravděpodobně pokračovat. Nadějí snad je, že Intel si Česko přidá na seznam oněch izolovanějších a méně vyspělých oblastí Modré planety.

30. 9. 2006

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Evropský datový provoz se do roku 2028 ztrojnásobí

Evropský datový provoz se do roku 2028 ztrojnásobí. Důvodem je zavádění 5G a přechod na 4G, což podpoří i další...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v červnu 2024

V červnu rychlost Wi-Fi internetu opět rostla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...

 

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...