Úvod > Články > Internet po celém světě do roku 2020; ovšem za jakou cenu?

Internet po celém světě do roku 2020; ovšem za jakou cenu?

Řada techniků a futuristů se takřka jednohlasně shodla na tom, že levný internet bude dostupný drtivé většině lidí po celé planetě do roku 2020. Ovšem průzkum mezi nimi odhalil také velký rozkol v názoru, jaký bude mít rozšíření technologií dopad na lidi a jejich soukromí.

Zprávu o průzkumu mezi odborníky vydal Pew Internet & American Life Project minulé pondělí. Průzkumu se zúčastnilo 742 expertů z oblasti počítačů, politiky a obchodu.

„Klíčoví poskytovatelé příští generace internetu se často shodují na směru, jímž se technologie budou ubírat, ale už méně se shodnou na společenských a politických dopadech, které s sebou tyto změny přinesou," říká Janna Andersonová, hlavní autorka zprávy The Future of the Internet II.

„Trápí je hlavně otázka: Kdo drží kontrolu nad architekturou internetu, kterou vytvořili?", říká.

Experti souhlasí, že infrastruktura digitálních komunikací se do roku 2020 ohromně rozroste. V té době by internetem měly být pokryty oblasti, které v současnosti  do "digitální společnosti" nepatří.  

Přesně polovina výzkumníků věří v pozitivní stránky tohoto vývoje — které například spočívají v možnostech vzdělávání a vyrovnávaní globální ekonomie, což chudším zemím umožní efektivněji se zapojit do obchodní soutěže.

Avšak 46 procent odborníků vyjádřilo své výhrady k rozšiřování internetu, jelikož podle nich lidé ztrácejí soukromí, a protože rovněž existuje nebezpečí, že lidé mohou ztratit kontrolu nad technologií, kterou produkují. Taktéž mezi nimi panuje strach, že vlády zemí a velké korporace se mohou pokusit zastavit vývoj technologií nebo s nimi naložit nevhodným způsobem.

Nějakých 60 procent respondentů předpovídá vznik velkých komunit, které se budou snažit tento technologický rozvoj brzdit, a to všemožnými prostředky.

Více než polovina dotázaných nesouhlasila s názorem, že by angličtina mohla ze světa informačních technologií a internetu vytlačit ostatní jazyky, že by se tedy mohla stát jazykem označovaným jako „lingua franca", jakým byla kdysi francouzština na poli diplomacie.

Ovšem 40 procent z oslovených odborníků projevilo strach z možnosti, že by lidé mohli ztratit kontrolu nad technologií s takovým scénářem, jaký přinesla filmová trilogie Matrix.

Bob Saffo z Instute for the Future (Ústavu pro budoucnost) předpovídá, že „někdy po roce 2020 se naše stroje stanou inteligentními, samy se začnou prudce vyvíjet, až nakonec nás budou považovat za 'domácí mazlíčky'."

3. 10. 2006

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Sportovní speciál 2024: Kde sledovat Olympijské hry v Paříži

Olympijské hry v Paříži se blíží a fanoušci se mohou těšit na tisíce hodin živého vysílání. Kde přenosy sledovat?

 

Google mění plány, cookies v Chromu automaticky blokovat nebude

Společnost Google oznámila, že v prohlížeči Chrome soubory cookies třetích stran nakonec blokovat nebude.

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...