Úvod > Články > Stahování filmů přes P2P vítězí nad legálním stahováním

Stahování filmů přes P2P vítězí nad legálním stahováním

Společnost NPD Group vyhlásila výsledky svého průzkumu, podle kterého stahuje prostřednictvím nějakého systému P2P filmy 8 procent amerických domácností, zatímco legální filmy stahují pouhé 2 procenta domácností.

Důvodů vysokého zájmu o filmy je celá řada, především stále narůstající počet domácností s broadbandovým připojením, výkonnější počítače s DVD mechanikou, přenosné periférie a nové generace systémů P2P.

Čísla vypadají vysoká, 8 procent znamená zhruba 6 miliónů amerických domácností, nicméně původní otázka zněla, jestli domácnost stáhla alespoň jeden film za čtvrtletí. Většinu (přes 60 procent) stažených filmů přitom tvoří pornografie, 20 procent byly televizní show a teprve zbytek tvořily normální filmy.

Analytik NPD Group Russ Crupnick je přesvědčen, že i když je počet stahovaných filmů s ohledem na popularitu stahování písniček zatím stále zanedbatelný, neboť pornostudia si nebudou na porušování autorských práv stěžovat, asociace MPAA se musí připravit na podobný boj, který již delší dobu svádí sesterská asociace nahrávacích studií RIAA.

Mezi legálním stahováním kraluje iTunes s více než 90 procenty, zbytek pak patří společnostem Vongo (5 procent), Movielink (3 procenta) a CinemaNow.

K poněkud jiným číslům došel samotný filmový průmysl, který o studii požádal společnost Digital Life America. Podle této studie stáhlo v minulosti nějaký film více než 32 miliónů Američanů starších 12 let, z toho plných 20 miliónů stahuje filmy pravidelně. Plných 80 procent pak stahuje filmy z P2P, přitom popularita tohoto stahování se mezi lety 2005 a 2006 zdvojnásobila. Většina stahujících přitom nemá pocit, že by docházelo k nějakému závažnějšímu porušování zákonů. Osmdesát procent dotázaných (a stahujících) přitom uvedlo, že vzít si DVD z normálního obchodu by považovalo za krádež.

Většina odpovědí souhlasila s myšlenkou, že studia a filmové hvězdy jsou i tak dost bohaté, takže pro ně stahování filmů nepředstavuje žádnou závažnou finanční ztrátu.

Po zkušenostech asociace RIAA, která jen v samotných Spojených státech rozdala přes 18 000 žalob, do jejichž sítě se chytil kdekdo, včetně babiček, které ani neví, jak se k internetu připojit, nebo lidí, kteří jsou již několik let na pravdě Boží, je jasné, že válka s piráty, kdy na jedné straně studia systémem spálené země žalují všemi směry a na druhé straně se snaží o nemožné vývojem stále dalších a dalších generací neprůstřelné ochrany v podobě nějakých DRM, asi vyhrát nepůjde.

8. 3. 2007

Autor: Václav Větvička

Témata

multimedia

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Netflix koupí filmové a streamingové aktivity Warner Bros.

Netflix oznámil akvizici filmových a streamingových aktivit Warner Bros. za 72 miliard dolarů. Spojení je nyní ve...

 

Rádio Svobodná Evropa ukončuje provoz v Maďarsku

Rádio Svobodná Evropa, které financují USA, končí v Maďarsku. Podle úřadů podkopávalo Trumpovu zahraniční politiku...

 

Warner Bros Discovery zvažuje prodej všech svých aktiv

Warner Bros Discovery zvažuje prodat všechna svá aktiva nebo změnit strukturu společnosti. Nyní odmítl téměř...

Nejčtenější články

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v říjnu 2025

 

V říjnu rychlost Wi-Fi internetu opět rostla. Podívejte se, jak skončil váš poskytovatel a u které firmy jsme...

Dvojnásobná rychlost, stejná cena: O2 uvádí nový tarif Internet MAX 500

 

O2 představil nový tarif Internet MAX 500, který přináší dvojnásobnou rychlost připojení díky technologii VDSL...

EU zvažuje odklad části zákona o umělé inteligenci po tlaku USA a technologických firem

 

Evropská komise zvažuje možnost odložit některé části zákona o AI. Rozhodnutí přichází po silném tlaku ze strany...