Panasonic, přišla s novým komunikačním protokolem pro vzdálené řízení domácích elektronických zařízení přes Internet."/>Panasonic, přišla s novým komunikačním protokolem pro vzdálené řízení domácích elektronických zařízení přes Internet." />
Úvod > Články > Matsushita nabízí svoji komunikaci do domácnosti

Matsushita nabízí svoji komunikaci do domácnosti

Japonská společnost Matsushita Electric Industrial Co. Ltd., nám známá spíše pod obchodní značkou Panasonic, přišla s novým komunikačním protokolem pro vzdálené řízení domácích elektronických zařízení přes Internet.

Problémem jsou dynamické IP adresy

Protokol pod označením Kebab se má vypořádat s běžnou situací, kdy se dynamicky mění IP adresy zařízení připojených k domácí síti podle jejich momentálního přidělení poskytovatelem širokopásmového připojení. Pokud nemají přípojky napevno přidělenou IP adresu, dostávají jedinečnou adresu při každém připojení a mohou být nuceny také obnovovat platnost této adresy v pravidelných intervalech.

Odchozí komunikace v tomto případě nečiní žádný problém, protože zpráva obsahuje zpáteční, platnou IP adresu. Problémem je však komunikace příchozí, pokud z Internetu je potřeba se zkomunikovat s některým zařízením v domácí síti, protože momentální IP adresu nemusíme znát. Podobně i v případě přesunu zařízení v domácí síti se při opětovném připojení může IP adresa zařízení změnit.

Aby se dalo implementovat vzdálené řízení spotřební elektroniky, je potřeba komunikovat s každým takovým zařízením prostřednictvím jeho jedinečné globální IP adresy. Běžně se musí tato situace řešit nastavením každého zařízení, jinak ovládání domácích zařízení není dost dobře možné.

Kebab potřebuje centrální server

Firemní protokol Kebab tento problém řeší následovně: každé zařízení se nejprve připojí k centrálnímu serveru, který mapuje umístění zařízení a jeho IP adresu. Uživatelé, kteří se k danému zařízení chtějí připojit zvnějšku, získají informaci o umístění zařízení a IP adresu právě od serveru.

Nová technologie tak nabízí jednoduché nastavení bez dalších změn v síti. Komunikace mezi spotřební elektronikou připojenou na síť a servery probíhá bez potřeby nastavení na jednotlivých domácích zařízeních. Pro připojení se zařízení jako třeba videorekordér díky klientskému programu automaticky spojí s řídicím serverem a získá globální IP adresu a další potřebné informace. Komunikace probíhá vždy, když se IP adresa změní nebo když se zařízení vypne a znovu zapne. Není potřeba provádět přesměrování portů a provádět kontrolu globální IP adresy.

Technologie umožňuje uživatelům na dálku obsluhovat zařízení na domácí síti připojené rychlou přípojkou k Internetu, a to v reálném čase prostřednictvím mobilních telefonů nebo PDA. Řízení v reálném čase má být k dispozici nejen pro AV zařízení, ale i pro klimatizaci nebo bezpečnostní systémy. Jakmile na server dorazí požadavek uživatele z jeho mobilního zařízení, server vyšle klientskému programu příkaz, aby si vyzvedl potřebná data. Aby se zajistila bezpečnost a zamezilo neautorizovanému přístupu, mají jednotlivá zařízení své identifikátory.

Matsushita svůj protokol zabudovala již do několika modelů vlastních video přehrávačů a plánuje jeho podporu do další domácí elektroniky. Protokol také podporuje Kurashi Station, což je centrální koncentrátor pro bezdrátový síťový systém od Matsushita, pod označením Kurashi Net. Síť bezdrátově propojuje domácí přístroje, jako pračky, lednice nebo klimatizaci. Prostřednictvím koncentrátoru lze s těmito přístroji komunikovat přes Internet.

5. 11. 2004

Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

AI tým Microsoftu omylem zveřejnil terabajty interních citlivých dat

Výzkumníci umělé inteligence z Microsoftu omylem umístili veřejně na internet desítky terabajtů citlivých dat...

 

Koncesionářské poplatky se zvýší o desítky korun měsíce

Vláda jedná o navýšení koncesionářských poplatků za televizi i rozhlas. Celková částka by se mohla od roku 2025...

 

Německo plánuje omezit využití čínských komponent v 5G sítích

Německé ministerstvo vnitra chce nařídit operátorům, aby omezili používání zařízení Huawei a ZTE ve svých 5G sítích.

Nejčtenější články

Velké srovnání studentských tarifů

 

Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...

Máte nekvalitní TV signál? Poradíme vám, jak problém řešit

 

Pokud máte problém s nekvalitním televizním nebo rozhlasovým signálem, poradíme vám, jak postupovat při jeho řešení.

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2023

 

V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...