A Nation Online: Entering the Broadband Age“. Důvod, proč byly její výsledky doposud utajeny, je prostý: zjištění zrovna neodpovídá zdání o širokopásmové velmoci."/>A Nation Online: Entering the Broadband Age“. Důvod, proč byly její výsledky doposud utajeny, je prostý: zjištění zrovna neodpovídá zdání o širokopásmové velmoci." />
Úvod > Články > Amerika odhaluje nepříjemná zjištění o svém broadbandu

Amerika odhaluje nepříjemná zjištění o svém broadbandu

Teprve nyní, na konci listopadu, byla zveřejněna zářijová zpráva Ministerstva obchodu Spojených států pod označením „A Nation Online: Entering the Broadband Age“. Důvod, proč byly její výsledky doposud utajeny, je prostý: zjištění zrovna neodpovídá zdání o širokopásmové velmoci.

Bushova administrativa zjistila, že sice počet Američanů používajících rychlé přípojky k Internetu se mezi rokem 2001 a 2003 zdvojnásobil, ale to není důvodem k nějaké zvláštní radosti. Je to totiž méně, než se předpokládalo, a zejména se zaostává v penetraci širokopásmových přípojek ve venkovských oblastech a u minoritních skupin jako Hispánci nebo Afroameričané.

Ve své předvolební kampani vítězný kandidát proklamoval svůj dřívější záměru dovést rychlý přístup k Internetu do všech amerických domácností do roku 2007. Zpráva však ukazuje, že dosavadní kroky nevedly zdaleka ke zlepšení postavení USA v penetraci rychlého přístupu k Internetu ve srovnání s rivaly jako je Jižní Korea, Taiwan, nebo (snad ještě bolestnější zjištění) Kanada. USA zaostává ale i za těmi zeměmi, které zdaleka nepovažuje za své konkurenty…

Zprávu připravila NTIA (National Telecommunications and Information Administration) spadající pod Ministerstvo obchodu. Průzkum byl proveden mezi 57 tisíci domácnostmi s celkem 134 tisíci obyvateli, výsledky byly známy v září, ale teprve nyní jsou zveřejněny na webové stránce NTIA v různých formátech.

Obrázek: Penetrace populárních technologií v amerických domácnostech
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zdroj: OECD, Information Technology Outlook, 2004

Venkov zaostává

Experti především poukazují na hrozivou propast mezi městem a venkovem při pohledu na komunikační infrastrukturu, která má přitom být základem rozvinuté ekonomiky. Ve městech má zavedenou rychlou přípojku přes 40% domácností, ve venkovských oblastech je to pouze necelá čtvrtina domácností. Značná část Američanů žijících mimo městské oblasti tvrdí, že rychlý přístup k Internetu není v jejich lokalitě vůbec k dispozici. Obecně je ale pro nepřítomnost rychlé přípojky doma důvodem vysoká cena nebo její nepotřebnost, jak ji vidí obyvatelé domácnosti.

Zatímco v průměru každá pátá americká domácnost (před rokem, kdy se datují poslední statistické údaje ve zprávě) má rychlou přípojku, pouze každý sedmý černoch a každý osmý Hispánec žije v domácnosti vybavené širokopásmovým přístupem k Internetu. Průměr tedy zvyšuje „bělošská“ populace, protože každý čtvrtý bílý Američan doma využívá rychlý přístup k Internetu.

 

 

29. 11. 2004

Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Vyhledávač Bing za pomoci umělé inteligence přemění text na obrázky

Microsoft přidal do svého vyhledávače novou funkci založenou na umělé inteligenci DALL-E. Dokáže vygenerovat...

 

Amazon propustí dalších 9 000 zaměstnanců

Amazon zruší dalších 9 000 pracovních míst. Na začátku roku přitom společnost oznámila rozsáhlé propouštění, které...

 

Meta ukončuje podporu NFT na Facebooku a Instagramu

Meta po téměř dvou letech ukončila podporu NFT na platformách Facebook a Instagram. Společnost se rozhodla...

Nejčtenější články

5 tipů, jak ušetřit za internet a další služby

 

Chcete ušetřit za internet, mobilní tarif a televizi? Připravili jsme si pro vás 5 tipů, díky kterým můžete platit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v únoru 2023

 

Jaké rychlosti jsme naměřili u jednotlivých technologií? A kteří poskytovatelé nabízeli nejrychlejší připojení...

O2 se včera potýkalo s výpadkem služeb

 

Operátora O2 v úterý dopoledne postihl výpadek telefonních hovorů. Zákazníci nemohli přijímat ani uskutečňovat hovory.