Když se řekne ADSL, řada lidí se představí pouze ADSL 512/128 kbps s agregací 1:50 od Českého Telecomu. Jenže v ČR není jen tato varianta ADSL a není zde jen Český Telecom a dokonce zde na trhu není jen ADSL. Jaké xDSL a v jakých variantách je tedy v ČR dostupné?
Služby xDSL existují v České republice v zásadě ve třech odlišných variantách – od Českého Telecomu, GTS a Telenor Networks. GTS nabízí ADSL bez agregace, ale pouze ve své vlastní síti, kterou má na části Prahy 2. Český Telecom a Telenor Networks poskytují své služby na rozsáhlém území pro účastníky sítě Českého Telecomu.
Český Telecom poskytuje pouze ADSL a nabízí jej svým zákazníkům buď přímo a nebo prostřednictvím různých ISP. Telenor Networks nabízí své služby účastníkům sítě Českého Telecomu prostřednictvím LLU (Local Loop Unbundling – zpřístupnění lokální smyčky). Telenor Networks jako jediný nabízí kromě ADSL také SHDSL, jeho služby si můžete pořídit jen prostřednictvím ISP – konkrétně jsou to Contactel, eTel, Nextra Czech Republic, SkyNet a Tiscali).
ADSL od Českého Telecomu je dostupné na 2 930 000 linkách z celkového počtu 3 488 000 telefonních linek, pokryta jsou téměř všechna větší města a pokrytí se bude i dále rozšiřovat. ADSL a SHDSL od Telenor Networks je dostupné na 370 000 telefonních linek z celkového počtu 3 488 000 linek, pokryta je většina Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Liberce, Plzně, Prahy a Ostravy.
ADSL je v ČR nabízeno buď formou Bitsream Access (u Telenor Networks) a nebo s přednastavenými parametry. Na trhu jsou k dispozici agregace 1:4, 1:20, 1:40 a 1:50. Telenor Networks nabízí také ADSL s minimální garantovanou přenosovou rychlostí, která se vždy rovná rychlosti upstreamu u dané varianty. Rychlosti u ADSL se pohybují na downstreamu do 1024 kbps u Českého Telecomu a do 2048 kbps u Telenor Networks. V případě upstreamu je to pak do 256 kbps u Českého Telecomu a 384 kbps u Telenor Networks.
SHDSL (Symmetric High Speed Digital Subscriber Line) nabízí pouze Telenor Networks a to v následujících variantách.
Jak můžeme vidět, tak v ČR existuje dostatečná nabídka xDSL služeb. Jedinými dvěma problémy jsou cena nabízených služeb a nízké přenosové rychlosti. Sekundární problémy pak jsou různé datové limity a FUP aplikované jednotlivými ISP a nebo přímo Českým Telecomem (u variant ADSL s agregací 1:50). Tyto aspekty pak blokují skutečný rozvoj broadband služeb u nás. Další problém je pak v nízké maximální dostupné přenosové rychlosti, který ovšem z velké části tkví v síti Českého Telecomu, zejména pak její struktuře a použité kabeláži na trasách mezi ústřednou a koncovým účastníkem. Český Telecom se však snaží postupně řešit i tuto otázku. Na šestimegabitové xDSL si však ještě nějakou dobu asi budeme muset počkat.
6. 12. 2004
Autor:
Rychlosti internetu v září opět kolísaly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili nejnižší hodnoty a která...
V srpnu rychlost Wi-Fi internetu opět klesla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme naměřili...
T-Mobile přestavil novou nabídku MAGENTA TV, na kterou postupně přejdou i stávající zákazníci. Zjednodušil také...
Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit. Startuje Liga mistrů UEFA, Evropská liga a Evropská konferenční liga a...
O2 představilo novou chytrou televizi s předinstalovanou aplikací O2 TV a vlastním tlačítkem na ovladači. Až do...
Operátoři O2, T-Mobile a Vodafone podpoří své zákazníky v této nelehké situaci. Nabízí své služby zdarma, aby mohli...