Základem ITV je buď digitální TV přijímač nebo běžná analogová TV, která potřebuje přídavné zařízení (STB). Digitální TV nebo STB se připojuje k širokopásmové přípojce. K STB lze připojit i další zařízení, typicky počítač nebo telefon. Komunikace probíhá na bázi komunikačního protokolu IP. Vzhledem k typickému způsobu přenosu IP paketů stylem best effort musí provozovatel ve své síti implementovat mechanizmy kvality služby (QoS) pro upřednostnění citlivějších typů provozu, mezi něž patří především interaktivní aplikace a video/audio aplikace v reálném čase.
Je tedy zřejmé, že kromě klasických hráčů na poli TV businessu se zde otevírá značné pole působnosti pro provozovatele sítí, tedy telekomunikační společnosti. Kromě toho si přijdou na své také poskytovatelé hostingu VAS, distributoři příslušného softwaru (softwarové platformy, middleware, aplikace i nástroje pro tvorbu obsahu), poskytovatelé interaktivních a inzertních služeb, poskytovatelé interaktivní komunikace (ISP, mobilní provozovatelé) a řada dalších.
Digitální televize se pomalu začíná ujímat na trhu. První generaci ale někteří přirovnávají k Holywoodských hvězdičkám: krásné, štíhlé, roztomilé, ale nepříliš inteligentní. Ale už se na svět derou modely druhé generace (např. od Hitachi, LG a Philips), které již pobraly dost inteligence, aby mohly hrát významnější roli v domácí zábavě, a to díky pevným diskům pro ukládání obsahu a podpoře IPG (Interactive Program Guide). Pevné disky většinou souvisejí s potřebami elektronického průvodce programem, ale již se objevují zařízení s 80 GB disky, což už slibuje opravdu úložný prostor pro ukládání staženého videa pro pozdější shlédnutí.
O procesu digitalizace u nás a v Evropě se toho již napsalo hodně, proto nemá smysl zde opakovat známá fakta. O zájmech různých hráčů a často zdůrazňovaném nezájmu koncových uživatelů se také leccos napsalo. V každém případě odkládat digitální vysílání zřejmě neprospěje nikomu a rozhodně nevyřeší začarovaný kruh, kdy uživatelé nevolají po něčem, co neznají a co si musí nejprve vyzkoušet, aby dali vydělat všech zainteresovaným poskytovatelům a provozovatelům.
O rozvoj možností uplatnění TV v domácích sítích se mimo jiné zasazuje organizace Consumer Electronics Association (CEA), která koncem loňského roku schválila specifikace pro řízení audio a video prvků v domácnosti právě prostřednictvím TV obrazovky, kde se zobrazuje stav zařízení, a dálkového ovladače. Nová technologie CEA-2027 používá příkazy protokolu HTTP pro přístup a řízení zařízení jako počítačů nebo digitálních video přehrávačů (DVR), propojených do sítě, zatím po rozhraní typu IEEE 1394 (FireWire/iLink); podpora Ethernetu má brzy následovat. Nová specifikace nemá nijak omezovat výrobce zařízení a bez problémů umožňuje u přizpůsobení uživatelského rozhraní na TV obrazovce.
Interactive Television Alliance
21. 1. 2005
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
Americký soud rozhodl, že má Google nezákonný monopol ve vyhledávání. Žádá od společnosti nápravu, která by mohla...
Společnost Meta dostane v EU první antimonopolní pokutu za propojení Marketplace a Facebooku. Přesná výše pokuty...
Česká národní banka se v posledních týdnech stala cílem podvodníků. Vzniklo hned několik podvodných webů, na kterých...
Vodafone odstartoval novou kampaň, díky které si zájemci mohou vyzkoušet jeho služby bez závazků a za výhodné ceny.
Už v sobotu se můžete těšit na první zápas z italské Serie A. Podívejte se, kde sledovat všechny zápasy ligových kol...
Vodafone zařadil do své nabídky tarif Red Basic Lite. Za akční cenu 363 Kč získáte neomezené volání a SMS a 3 GB dat.