Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) se již od roku 2003 pokouší o zavedení standardu pro bezdrátovou technologii 802.11n. Tato verze známého protokolu je již dlouho toužebně očekávána díky slibovanému dvojnásobnému dosahu a pětinásobné rychlosti.
Na trhu již existují periférie řady „Pre-N“ a „Draft 2.0“, takže řada lidí se může divit, proč vůbec existuje snaha o standard. IEEE se zavedením standardu snaží zaručit, že veškeré periférie si budou vzájemně rozumět a jejich parametry budou splňovat nebo dokonce překračovat podmínky dané standardem. Mezi další body, o které se ve standardu IEEE snaží, je jednoduchost použití a instalace a také splnění regulací FCC.
Na pomalém zavádění standardu se primárně podepisuje samotná IEEE, která je nezisková organizace sestávající z několika set tisíc členů z celého světa. Zasedání pracovní skupiny 802.11n se pravidelně účastní více než 1 000 lidí, z toho kolem 400 má volební práva. Proto také všechno dlouho trvá, jednotliví členové často pocházejí z firem či organizací s protichůdnými zájmy. Navíc každý bod musí být schválen tzv. supervětšinou, což rozhodnutí dále zpomaluje. Nap. Draft 1.0., který byl předložen na schůzi v květnu 2006, získal podporu pouhých 46 procent hlasujících, navíc k němu bylo předloženo 12 000 dotazů, které musely být postupně odpovězeny. Verze Draft 2.0 se později dočkala dalších 3 tisíc dotazů. V současné době se pracuje na verzi Draft 3.0, která by už měla být finální.
Dalším z důvodů pomalé ratifikace standardu jsou žaloby. V minulém roce vyhrála australská orgranizace CSIRO soudní spor s americkou firmou Buffalo Techology o využívání technologie OFDM, která je klíčovou komponentou Wi-Fi bez licenčních poplatků. IEEE normálně vyžaduje od držitelů patentů souhlas s tím, že držitel se nebude soudit s žádným výrobcem hardwaru. CSIRO zatím formálně neodpověděla, i když její mluvčí Denis Redfern prohlásil, že CSIRO je ochotna za patřičný licenční poplatek nabídnout své patenty komukoliv na světě.
Prakticky každý souhlasí s tím, že příprava nového standardu trvá v případě „N“ déle, než se předpokládalo. Nicméně každý, kdo se na novou technologii těší, se již brzo dočká.
22. 1. 2008
Autor: Václav Větvička
O2 zařadilo do nabídky novou tarifní řadu NEO+, se kterou si můžete zdarma aktivovat neomezená 5G data na 24 hodin...
Portugalská rada pro kybernetickou bezpečnost vydala usnesení, které by mohlo omezit využívání čínského vybavení v...
Evropská unie chce zlepšit označování výrobků a bojovat proti klamavým popisům a zavádějícím tvrzením ohledně...
Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...
CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...
O2 rozdává dárky zákazníkům, kteří si na e-shopu objednají nejnovější O2 TV set-top box. Za 1 Kč si mohou pořídit...