Příprava nových podmínek aukce 5G kmitočtů se blíží do finále. Stále ale není jasné, zda se její zahájení posune o několik měsíců, nebo začne už v příštích týdnech.

Dnes má proběhnout schůzka ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka s předsedou Rady ČTÚ Jaromírem Novákem, během které se rozhodne, zda bude dražba vyhlášena ještě v lednu, podle již projednaných podmínek, nebo zda se podmínky ještě upraví a aukce se proběhne až za několik měsíců.
Případné změny ovšem mohou ovlivnit podobu českého mobilního trhu na mnoho let. Operátoři se proto snaží parametry aukce obrátit ve svůj prospěch.
Už se ale nepočítá s tím, že by se dražby zúčastnili silní zahraniční operátoři. Ti se v poslední době ze zahraničních trhů spíše stahují, jelikož se většině z nich rychlá expanze v minulých letech příliš nevyplatila.
O kmitočty tedy budou bojovat pouze tuzemské firmy. Kromě třech velkých operátorů jsou předpokládanými zájemci i Nordic Telecom, Poda a Sazka.
Zatímco stávající operátoři během loňské veřejné konzultace nejvíce napadali vyhrazení části kmitočtu v pásmu 700 MHz pro nového hráče, noví uchazeči se logicky snaží, aby byly podmínky co nejvýhodnější pro ně.
Ministra Havlíček navíc tento týden přišel s další novinkou. Do podmínek chce přidat národní roaming v pásmu 700 MHz i pro ty, kteří vydraží kmitočty v pásmu 3,5 GHz.
V praxi by to znamenalo, že by noví zájemci nemuseli soutěžit o drahé kmitočty v pásmu 700 MHz, se kterými se musí zavázat k budování vlastní celoplošné sítě. Stačilo by získat 3,5GHz kmitočty, které jsou určené pro velkokapacitní připojení na krátké vzdálenosti na malém území a ve zbytku republiky využít síť stávajících operátorů.
ČTÚ ale brání aukci v současné podobě. To, jestli jsou podmínky nastavené dobře nebo ne, se ale ukáže až v následujících letech. Už teď je ale jasné, že pokud nedojde k zásadnímu zvratu, na účast zahraničních hráčů můžeme zapomenout. Nyní lze jen doufat, že se do boje zapojí i některý z potenciálních zájemců a vše nezústane jen na velké trojce.
Zdroj: lupa.cz
Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.
Máte na mysli nějakou z následujících adres?
Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.
Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

17. 1. 2020
Autor: Redakce DSL.cz
5GO2připojení k internetuT-MobileVodafone
O2 představil nový tarif Internet MAX 500, který přináší dvojnásobnou rychlost připojení díky technologii VDSL...
V říjnu rychlost Wi-Fi internetu opět rostla. Podívejte se, jak skončil váš poskytovatel a u které firmy jsme...
Vodafone upraví ceny starších paušálních tarifů řad Red Basic a Neomezený. Zdražení začne platit 4. prosince 2025 a...
Vánoční kampaně českých operátorů přinášejí zvýhodněné telefony, tarify i příslušenství. Zákazníci mohou získat...
Vodafone upraví ceny starších paušálních tarifů řad Red Basic a Neomezený. Zdražení začne platit 4. prosince 2025 a...
T-Mobile spustil vánoční nabídku slev na telefony, tablety i další zařízení až 8 000 Kč. Nechybí adventní kalendář...