Úvod > Články > USA zvažují zahrnutí kryptoměn jako majetku při žádosti o hypotéku

USA zvažují zahrnutí kryptoměn jako majetku při žádosti o hypotéku

Americké hypoteční agentury pracují na návrzích, jak by se daly kryptoměny hodnotit jako majetek u hypoték. Návrh podporují republikáni, ale demokraté varují před možnými riziky.

USA zvažují zahrnutí kryptoměn jako majetku při žádosti o hypotéku

V USA se může brzy změnit způsob, jakým banky posuzují žádosti o hypotéku. Podle nového nařízení mají hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac zvážit započítání kryptoměn jako majetku při posuzování rizikovosti úvěrů na rodinné domy.

Federální agentura pro financování bydlení (FHFA) vydala v červnu pokyn, aby obě instituce připravily návrhy, jak s digitálními aktivy zacházet. Ředitel agentury Bill Pulte uvedl, že rozhodnutí padlo po důkladném zkoumání a v souladu s vizí prezidenta Trumpa učinit z USA kryptoměnovou velmoc.

Daryl Fairweather, hlavní ekonomka společnosti Redfin, uvedla, že „věřitelé by měli posuzovat kryptoměny podobně jako akcie a dluhopisy“. Připustila však, že hodnocení rizika může být složitější, i když některé akcie jsou podle ní volatilnější než některé zavedené kryptoměny. Podle ní by přizpůsobení se novému systému nemělo být pro věřitele velký problém.

Podporu má tento krok u senátorky Cynthie Lummis z Wyomingu, která navrhla zákon, jenž by směrnici FHFA uzákonil. Republikáni tak dávají najevo, že chtějí kryptoměny více zapojit i do oblasti financování bydlení.

Naopak skupina demokratických senátorů v červenci zaslala agentuře dopis, ve kterém návrh označila za rizikový. Vyjádřili obavy, že nestabilita kryptoměn by mohla ohrozit hypoteční trh. Zároveň žádali o podrobnější informace a vyzvali k důkladnému posouzení dopadů na trh s bydlením.

V současnosti se při posuzování bonity zohledňují platy, zůstatky na účtech a důchodové fondy. Kryptoměny do tohoto výpočtu zatím nepatří, přestože je podle odhadů vlastní zhruba 15 % Američanů. Změna by mohla otevřít dveře většímu počtu zájemců o hypotéku.

 

Ověřte si dostupnost internetu na vaší adrese

Jak rychlý internet můžete mít u vás doma? Vyplňte formulář níže a hned to zjistíte!

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

    Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

    Zadaná adresa není platná.

    Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

    Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

    Probíhá ověřování

    Probíhá ověřování

    29. 11. 2025

    Autor: Redakce DSL.cz

    Témata

    telekomunikace

    Sdílejte

    Související nabídka

    Tarif
    Poskytovatel
    Cena za měsíc
     
    Cena za měsíc: 270 Kč
    Cena za měsíc: 399 Kč

    Přečtěte si také

     

    Reklamní průmysl stále více spoléhá na AI kvůli nižším nákladům

    Generativní umělá inteligence se rychle prosazuje v reklamním průmyslu. Firmy ji využívají k rychlejší a levnější...

     

    Slavia pojišťovna řeší velký únik citlivých dokumentů

    Slavia pojišťovna řeší rozsáhlý únik citlivých dat, ke kterému došlo kvůli chybě na straně dodavatele. Mezi uniklými...

     

    Interní výzkum Meta naznačuje, že dohled rodičů nebrání nadměrnému používání sociálních sítí

    Interní studie společnosti Meta zjistila, že rodičovský dohled ani nástroje rodičovské kontroly výrazně neomezují...

    Nejčtenější články

    Čína uvedla Seedance 2.0, AI model pro tvorbu komplexních videí

     

    ByteDance uvedl nový AI model Seedance 2.0 pro generování videí. Na čínských sítích se stal virálním a někteří ho...

    T-Mobile, Vodafone a O2 aktivují zákazníkům na Blízkém východě bezplatná data

     

    Čeští mobilní operátoři reagují na aktuální situaci na Blízkém východě a aktivují zákazníkům v regionu bezplatná...

    Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v lednu 2026

     

    V lednu rychlost Wi-Fi internetu vzrostla. Podívejte se, jak skončil váš poskytovatel a u kterého z nich jsme...