Soudní dvůr Evropské unie v Lucembursku rozhodl, že provozovatelé Wi-Fi připojení nejsou zodpovědni za to, jak uživatelé využívají jeho síť, když si například někdo nelegálně stáhne hudbu nebo film.
Evropský soudní dvůr řešil případ německého podnikatele Tobiase McFaddena, kterého společnost Sony zažalovala a požadovala po něm 800 eur za porušení autorského zákona. Někdo totiž využil Wi-Fi síť a přes McFaddena hotspot nabízel nelegálně ke stažení hudbu, na kterou měla autorská práva právě společnost Sony.
Na tento popud vydal Evropský soudní dvůr rozhodnutí, které ovlivní poskytování bezplatného internetu v EU. Soudci rozhodli, že podnikatel nemůže být potrestán za to, když někdo jiný poruší zákon přes jeho Wi-Fi připojení. "Nositel autorských práv se nemůže vůči tomuto poskytovateli domáhat náhrady škody na základě toho, že tato síť byla použita třetími osobami k porušení jeho práv," vysvětlují evropští soudci.
Podle Soudního dvoru Evropské unie je přijatelným opatřením, jak může provozovatel chránit Wi-Fi před zneužitím, zabezpečit přístup heslem. Dle soudu příkaz zabezpečit síť heslem příliš neomezuje svobodu podnikání provozovatele, ani svobodu uživatelů se k síti připojit.
21. 9. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
Průměrná rychlost Wi-Fi připojení se v prosinci po delší době propadla. Jak si vedl váš provider a jaké hodnoty jsme...
Podívejte se, jaké hodnoty jsme v prosinci naměřili u jednotlivých technologií a kteří poskytovatelé nabízeli...
Starlink je kvůli protestům v Íránu dostupný již tři měsíce. Od té doby si službu aktivovalo téměř 100 místních...
CETIN od dubna nabídne uživatelům na optických přípojkách nový superrychlý tarif. Zájemci budou moci využívat...
Podívejte se, jaké hodnoty jsme v prosinci naměřili u jednotlivých technologií a kteří poskytovatelé nabízeli...
Zákazníci si nyní mohou u O2 pořídit nový internet s garancí vrácení peněz do 60 dnů od pořízení. Pokud nebudou...