Úvod > Články > Google proměňuje e-mailovou komunikaci

Google proměňuje e-mailovou komunikaci

E-mail už nikdy nebude stejný. Google po dlouhém testování přišel s novou funkcí svého Gmailu, která má ohromit svět. Spoléhá na to, nač lidé dnes nejvíce slyší – na úsporu času. A zdá se, že trefil hřebíček přesně na hlavičku.

Prioritní pošta přichází s jedinečnou novinkou – rozdělí za vás vaše e-maily na důležité a nedůležité, čímž ušetří váš čas. Je pochopitelné, že něco podobného využijí zejména lidé, kterým chodí desítky až stovky emailů denně, ale o celkové užitečnosti něčeho podobného se nemusí vůbec diskutovat. Podle výsledků z betatestingu ušetří uživatel Prioritní pošty až 16 % času, což v kontextu větších časových úseků nejsou vůbec malá čísla. Systém v Googlu vyvíjeli a testovali osmnáct měsíců, aby jej připravili do podoby, která je masově využitelná.

Jak to celé funguje? Jednoduchým přepnutím spustíte ve svém Gmailu systém Prioritní pošty, která okamžitě z předem získaných dat z vašeho e-mailu vytáhne relevantní zprávy, které jsou pro vás jednoznačně důležité. Okamžitě je roztřídí a přeřadí do první skupiny ve vašem inboxu.

Skupiny jsou zde nově tři. Důležité a nepřečtené maily, maily označené hvězdičkou a vše ostatní (spamy pochopitelně i nadále spadají do vlastní speciální složky). Po přečtení se zpráva z prioritní přeřadí do kolonky Vše ostatní, ale zůstane označena speciálním znakem pro důležitost s poznámkou, že byla přečtena či archivována. Přepínat mezi prioritní poštou a obyčejným účtem není nic složitého.

A oč se vlastně jedná? Základem je násobná schránka (multiple inbox), se kterým Google přišel už před drahnou dobou. Nové jsou však algoritmy, které vypočítávají relevanci vašich e-mailů podle chování ve vaší vlastní schránce. Záleží pochopitelně na tom, jak často si s kým píšete, kolik času věnujete jeho odpovědi, koho máte v kontaktech na prvních místech… Důležitá jsou ale i klíčová slova, která se opakují ve vašich e-mailech a systém je vyhodnotí jako relevantní.

Je pochopitelné, že systém není dokonalý a občas se splete a označí nedůležitou zprávu jako důležitou a naopak. Proto mu dal Google schopnost učit se. Není nic snazšího než pomocí znaménka plus a mínus měnit důležitost mailu podle sebe. Systém si z vašeho zásahu vezme ponaučení a příště vykoná úkon bezchybně.

K dispozici je také jednoduché nastavení, v němž můžete přizpůsobit několik základních propriet jako třeba počet zobrazovaných zpráv, aby se vám ve schránce pohodlně pracovalo.

Po testování, které vás nejspíš nadchne, ovšem zůstane u některých e-mailů otázkou, proč je systém označil právě takto. Jedná se sice o zlomkové procento, ale i tak to pro vás zůstane záhadou. Pochopitelně se může vyskytnout i situace, kdy je pro vás e-mail důležitý z jiných důvodů než z těch, které Prioritní pošta odhaluje. V takových případech se musíte spolehnout na ruční označení ovšem bez možnosti vysvětlení, proč je dopis důležitý.

To je ale jen malá moucha nového dítěte v rodině Googlu. Každopádně se dá ale říci, že nám byla představena schránka nové generace, která udělala z Gmailu jasnou jedničku na trhu pro všechny, kteří pracují s velkými objemy e-mailů. Vzhledem k množství spamu v éteru budou podobné vychytávky do budoucna zcela nepostradatelné, protože čas bude dražší a dražší.

I když… Na závěr snad ještě jedna noticka pro milovníky velkého bratra – Google se o vás díky prioritní poště dozví zase o něco více… Ale to už je otázka priorit. 

1. 9. 2010

Autor: Richard Klíčník

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Abyste v tom měli jasno: Co se od 1. září změnilo?

 

Na první pohled se zdá, že začátek školního roku přináší zvraty jenom do života školáků. Ale není to tak. I...

Vodafone navyšuje data! Těšte se až na trojnásobnou porci

 

Nejdřív navýšil 26. srpna data u balíčku k předplaceným kartám, pak od 28. srpna ještě přidal k vybraným balíčkům...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2017

 

Rychlost internetu jsme nezapomněli změřit ani v srpnu 2017. Podívejte, jak si vede T-Mobile, Vodafone i O2.