Úvod > Články > Jaro roku 2025 přeje připraveným

Jaro roku 2025 přeje připraveným

Společnost Volný Centrum Atlas dále expanduje a zdá se, že koupí alianci Kyslíkové UPC. Stranou však nezůstává ani černý kůň dostihů – Čédétové Tiscali, které rozšiřuje své portfolio o další služby, když nečekaně koupilo firmu 802.cz...

Na českém poli telekomunikačních služeb dojde k dalšímu nečekanému spojení. Pojďme se však nejprve podívat do ne tak dávné historie a připomenout si mezníky v této oblasti.

Dne 26. 2. 2008 bylo oznámeno spojení firem Centrum a Atlas, jež dalo vznik nové službě Centrální Atlas.

Pravda, izraelská strana požadovala do názvu ještě nějak zapracovat slovo ICQ, avšak antimonopolní úřad tentokrát nejen vznesl požadavky, ale také přikročil k činům, když odmítá tuto firmu uznat jako českou. Všichni víme, že izraelská strana protestovala a argumentovala statistickými čísly, podle nichž ICQ využívá ze všech zaregistrovaných uživatelů 95 % Čechů, ale všechny protesty skončily poté, co vstup do izraelské firmy oznámil ruský QIP a bylo vymalováno. Dnešní EchelonQIP používá mimochodem z celkového počtu uživatelů 99,9 % Čechů.

Většina z nás si rovněž vybaví den, kdy O2 došel kyslík a v časovém presu zuby nehty hledal strategického partnera. Nakonec jej našel v UPC, které se tak rozrostlo o další nezanedbatelnou službu. Aliance Kyslíkové UPC (bylo nutno zvolit tento název, protože varianty O2UPC nebo UPCO2 neprošly – lidé je považovali spíše za nějaké heslo k účtu než název společnosti) se tak stala nejmocnější v ČR nejen na poli internetu, kabelových připojení, ale i nabídky telefonních sítí a digitální televize. Jistě jste si toho každý rok všimli při stále se zvyšujícím vyúčtování.

Nu a nyní se zdá, že dojde ke spojení obou těchto firem, přičemž by stávající nabídka neměla být nijak omezena. Hodně se spekulovalo o názvu a nejspíše vyhraje název Český Telecom – je to hezké, české, shrnuje to v sobě i celkové zaměření a všechny nabízené služby...

Na paty se jim však rozhodl šlapat černý kůň – ostatně generální ředitel má koníčky moc rád – Čédétové Tiscali. Koupí 802.cz se stali druhým (více jich už ani není) nejdůležitějším hráčem na trhu v této oblasti. Zlí jazykové však tvrdí, že celá koupě je pouhým trojským koněm a v podstatě půjde jen o výprodej. Ano, mnozí připomínají situaci před nějakými dvaceti lety, kdy k podobnému výprodeji došlo a jisté problémy se táhly několik let.

A nesmíme zapomenout na Lukačovičovo. Tak zní společný název molochu Email.cz, Seznam.cz, Novinky,cz, Spolužáci.cz, Post.cz a po koupi v roce 2010 i všech serverů iDnes.cz a následně Aktualne.cz. Jak sdělil tehdy tiskový mluvčí, Daniel Dočekal, „nyní bude internetové zpravodajství konečně objektivní“.

Otázkou je, jak se v tak jednoduše polarizovaném českém komunikačním trhu mohou naplnit Zlatá slova Tatíčka Klause o neviditelné ruce trhu. Ale nezoufejme. Přece jen zde stále ještě jsou skryté firmičky, jež mohou zaútočit a stát se žraloky v tomto rybníce dvou tří sumců. Třeba ta dříve mobilní firma T-Orange-Voda-Mobile, která po celosvětovém druhém boomu pagerů v roce 2012 málem zkrachovala, se nyní orientuje na  telekomunikační trh prý alternativními způsoby, přičemž údajně využívá znalostí nacistických vědců, jejichž archiv nedávno objevili v Německu. Ale věřte tomu, podle průzkumů si stejně většina lidí myslí, že jim nové vynálezy posílá Aštar Šeran z jeho kosmické lodě.

Ale to už se pohybujeme v oblasti dohadů – a překvapit může prakticky kdokoliv. Zákulisní zvěsti povídají cosi o nějaké firmě CZCOM, ale znáte to – řeči se mluví a voda teče. Uvidíme za rok – všechno si pěkně shrneme opět na apríla.

1. 4. 2008

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v prosinci 2023

 

V prosinci se průměrná rychlost Wi-Fi po delší době propadla. Mrkněte, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...