Úvod > Články > Multimediální obsah pro broadband na českých webech

Multimediální obsah pro broadband na českých webech

Tak jste si domů pořídili broadband, jedno jestli ADSL, internet přes kabelovku či přes mobil, a teď, co s tím? Je někde na internetu něco, samozřejmě legálního, co by stálo za to? Ano, je...

Rádio


Jednou z možností, jak se vyřádit na internetu při vyšší šířce pásma, je pustit si nějaké rádio – buď klasické, nebo jen internetové. Většinou vysílají ve třech hlavních formátech – pro Windows Media Player, Real Player nebo pro MP3 Player.

Český rozhlas má pro všechny tři tyto možnosti na svém portálu ikonku Živé vysílání, další rádia z celé republiky najdete souhrnně zde, a to včetně těch pouze vysílajících přes internet.

Když pak zkusíte do nějakého vyhledávače (např. Google.com) zadat slovní spojení „live radio“, jistě najdete i další odkazy na rádia, vysílající z Ameriky, Austrálie, ale také třeba jedno rádio vysílá z Aljašky a jedno ze severního pólu! Můžete najít i rádia, rozdělená podle obsahu – tedy můžete si pouštět písničky jen z oblasti blues, jazzu, nebo rocku, rapu, vážné hudby, z 50. let, ambient, hlasy přírody, gregoriánské chorály a mnohé a mnohé další...

Televize


Stejně tak různé televizní společnosti vysílají nebo ukládají do archivu některé své pořady. A to včetně těch českých – jak Česká televize, Prima i Novanabízejí vstup do archívu televizních novin, různých zpravodajských pořadů, pustit si předpověď počasí, kuchařské rady... Ale vše jen z vlastní produkce té které televize, nikdy nejde sledovat filmy nebo seriály, na jejichž internetovou distribuci žádná televize nemá právo.

A pokud zase využijete internetových vyhledávacích služeb, najdete jistě i zahraniční, převážně tedy americké, televize, jež podobné zpravodajství a pořady také vysílají.

Filmy


Ačkoliv širokopásmový internet zhruba 10 % uživatelů využívá k nelegálnímu stahování filmů přes P2P služby, existuje i legální nabídka. U nás pro své zákazníky nabízí Český Telecom portál StarZone, kde je možné si za minimální poplatek stáhnout filmy, převážně české, v nabídce jsou nově i televizní pořady.

Něco podobného nabízí i Tiscali v sekci Multimédia, kde jsou v nabídce upoutávky na nejnovější, ale i starší filmy, případně různé reklamy nebo amatérské filmy.

Podobných internetových stránek je na internetu velké množství a zase stačí jen chvíli hledat – většinou najdete zajímavé, i když amatérské filmy, existuje dokonce stránka s trailery na filmy, které nikdy neexistovaly a existovat nebudou.

Hry


Širokopásmového internetu lze využít i pro hraní her – a to buď on-line třeba na GameZone, nebo si jde dokonce stáhnout plné hry zdarma třeba zde.

Chat

Rádi si povídáte s druhými uživateli internetu? Pak se vám nabízí nepřeberné množství diskuzních fór a místností, stačí zabrousit na stránky různých providerů (Seznam, Volný, Tiscali, Atlas atd. atd.), případně na specializovaných webech jako kupř. Rodina.cz, kde řeší své problémy rodiče, maminky, těhotné ženy, ale i otcové.

Fotoalba


Další možností, jak si užít širokopásmového připojení, jsou fotogalerie. Doma jste na digitální foťák udělali spoustu snímků. Ale co s nimi doma v počítači? Díky opět různým providerům je můžete sdílet s ostatními uživateli, případně si rovnou z internetu objednat jejich vyvolání na fotografický papír.

On-line kamery


Nebo byste se rádi podívali do zahraničí z tepla svého křesla u počítače? Stačí do vyhledávače zadat „live camera“ nebo „webové kamery“ a podívat se třeba na Řím (některé kamery, využívající technologii WebView, dokonce můžete na dálku ovládat a přibližovat či oddalovat obraz, hýbat kamerou doleva doprava, využít přednastavených pozic), pláž v Los Angeles na Santa Monice, kde se točil seriál Pobřežní hlídka, samozřejmě mnohé kamery jsou i v České republice. A pokud jste řidiči, jistě oceníte kamery na důležité dopravní tepny a uzly v Praze nebo na jiných silnicích.

Jak vidno, multimediálních využití je velké množství, a jde přitom jen o výběr, jak širokopásmového připojení využít. Jistě si najdete i vy to svoje.

14. 2. 2005

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v prosinci 2023

 

V prosinci se průměrná rychlost Wi-Fi po delší době propadla. Mrkněte, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...