Každoroční veletrh Mobile World Congress v Barceloně měl svůj díl nablýskaných stánků velkých firem i honosných představ o budoucnosti tohoto sektoru, se kterými přicházeli jednotliví šéfové. Zajímavější technologie byly ale k nalezení spíše ve stínu velkých stánků.
Tam byly začínající firmy, z nichž celá řada přitahovala pozornost. Jednou z nich byla švédská společnost Flexenclosure, jeden z vítězů kategorie inovace. Až dosud nijak pozoruhodná firma přitáhla pozornost tím, že našla cestu, jak poskytovatelům ušetřit náklady tam, kde je omezený přístup k elektrickému proudu. Základny totiž pohání hned několik způsobů alternativní energie, od bionafty přes vítr až po sluneční svit.
Britská EchoTranslater zase zjednodušila cestování těm, kteří si s cizími jazyky příliš nerozumí – série ikonek na displeji odpovídá základním potřebám v cizí zemi, pokud si klikneme třeba na taxík, objeví se řada nejdůležitějších frází.
Většina firem se stará spíše o služby, které budou zajímat velké poskytovatele. GestureTek nabízí zajímavější způsob hraní her na mobilech, pomocí třepání či naklánění mobilů, čímž tento systém trochu připomíná ovládání herní konzole Wii od Nintenda. Dánská firma Zyb zase kombinuje adresář mobilu se sociální sítí Facebook.
Izraelská firma Siano Mobile Silicon vylepšila příjem televizního signálu na mobilních perifériích ve vlaku či ve výtahu, americká firma Audience zvládla odfiltrovat vnější zvuky, takže v mobilu nás konečně uslyší i ve chvíli, kdy po ulici pojede tramvaj. Francouzská společnost Inside Contactless zase kombinuje mobil s elektronickou peněženkou. Stejný princip pak dovádí k dokonalosti izraelská firma Modu, jejíž stejnojmenný miniaturní mobilní telefon lze zasouvat do nejrůznějších sekundárních periférií, od kamery přes GPS až po rámeček digitálních fotografií.
Nejvíce zájmu však začínající firmy věnovaly obsahu a službám. Francouzská Video Publishing of Demand nabízí poskytovatelům konkurenční systém, který by mohl překonat portál Share.ovi, se kterým přišla Nokia. Holandská firma IceMobile zase nabízí pomocí služby LiveCaster možnost vysílat živé videozáznamy z mobilních telefonů přímo na web.
A tak se do budoucnosti máme na co těšit.
29. 4. 2008
Autor: Václav Větvička
Australský parlament schválil zákon, podle kterého musí společnosti Google a Facebook platit místním médiím za...
Microsoft má zájem o převzetí sociální sítě Pinterest. Podle serveru Financial Times za něj nabídl 51 miliard dolarů...
Philips ukázal světu opravdu nezvyklou novinku. Jejich nová bezdrátová sluchátka A6606 totiž nekončí v ušním otvoru...
Jaké rychlosti pevného a mobilního internetu jsme naměřili v prvním měsíci roku 2021? Podívejte se, kterému...
Operátoři mají od 1. ledna povinnost uvádět v cenících a smlouvách reálné rychlosti připojení. Pokud tyto hodnoty...
Od 1. 1. 2021 platí nová povinnost pro všechny poskytovatele internetu. Musí zákazníky přesně informovat o reálných...