Úvod > Články > Do dvou let aneb vize vzniku eGovernment

Do dvou let aneb vize vzniku eGovernment

Ohlédnutí za konferencí Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS 2008)

V Hradci Králové skončil 7. dubna jedenáctý ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě doprovázený mezinárodní konferencí LORIS a visegrádským setkáním V4DIS (Visegrad Group for Developing Information Society). Osobní záštitu konferenci poskytli premiér Mirek Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer, visegrádskému setkání stejně jako v loňském roce předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka. Během dvou dnů oficiálního programu konference se zaregistrovalo přibližně 2200 účastníků, uskutečnilo se více než 250 přednášek a prezentací a ve výstavní části se představilo přes 110 vystavovatelů, především z řad dodavatelů ICT a služeb do sektoru veřejné správy. Jednou z důležitých akcí v programu konference bylo zasedání Rady vlády pro informační společnost.

Přiznám se, že jsem přijížděl na již tradiční hradeckou konferenci s obavou. Ve sněmovně je sice projednáván EGovernment Act, který úspěšně prošel prvním čtením, ale registry jsou ještě v mezirezortním připomínkovém řízení a řada dalších zákonů se připravuje. Legislativní zdání však klame…

Hned v pondělí ráno, těsně před slavnostním zahájením ISSS, Rada vlády pro informační společnost schválila novou strategii s jednoduše formulovatelným cílem – stihnout vybudovat eGovernment a zprovoznit sdílení dat v nejenom centrálních registrech. Možná by se dalo říct, že nic světoborného a objevného, ale především to, co mají snad všechny politické strany ve svých programech.

Jasně, zazněla snaha „to“ stihnout – včetně zveřejněného časového plánu (zveřejněný je kontrolovatelný). Strategie nemá milión stran, dokonce jich nemá ani deset. Hlásí se k předchozím dokumentům, aniž by se je snažila přeformulovat a přežvýkané opět nabídnout ke konzumaci. Tím se však neztrácí žádná z již popsaných oblastí zájmu včetně mého „oblíbeného“ vzdělávání nebo problematiky eDivide. Pokud byste chtěli jiný termín – nabízím knowledge gap.

Ještě ten den zazněla věta, že „najednou všechno funguje“. Byla jistým symbolem tohoto dne a této části konference, alespoň pro mě. Ne, že bych byl ovlivněn krájením narozeninového dortíku jednoročního eGona (takového ošklivého panáčka, který charakterizuje náš eGovernment), ale spíš jde o osobní pocit z atmosféry na nejrůznějších plénech. Radost jsem měl i z toho, že nás statistický úřad bude zkoušet elektronickou formu voleb. A nemohu nepoznamenat, že jen málo stran si dovolilo toto dát do volebního programu – křesťanští demokraté to v něm samozřejmě mají.

Pokud se podaří naplnit všechny ambiciózní plány, nebude to v první fázi jednoduché. Naše úředníky čeká řada nových povinností. Věřím, že dojde k auditu všech procesů a postupů, nad kterými mnohdy rozum zůstává stát. I k tomuto tématu se večer zástupci politických stran, aby podebatovali zejména nad návrhem zákona o eGovernmentu. Mimo jiné jsem si dovolil připomenout to, že před několika lety Komise pro informační a komunikační technologie při KDU-ČSl ve spolupráci s generálním sekretářem pomohla oslovit starosty zvolené za KDU-ČSL a připomenout jim, že si ePodpis mohou vyřídit zdarma. A tato komise opět přislíbila v čase tak zásadních změn novou pomoc.

Statistický úřad a ministerstvo vnitra se domluvily na pomalém, postupném a opatrném, nicméně zcela jistě reálném, testování možnosti volit elektronicky. Samozřejmě nás čeká několikeré testování, budeme zkoušet některé postupy ve volební místnosti, pobíhat kolem čteček karet, spekulovat o legitimitě mandátů a určitě se objeví i filozofické úvahy o znevážení důstojnosti volebního aktu.

Ale ta cesta začala a je to nepochybně krok, který neuráží (klasická volba ve volební místnosti bude stále možná) a nabízí nejedné skupině řešení. Kolikrát jsme například hovořili o možnostech volit v cizině a jaké komplikace provázejí ty odpovědné občany pobývající za hranicemi a jedoucí na ambasádu volit? Nehledě na to, že nebudu muset řešit svůj fyzický návrat do místa bydliště, když se mi tam náhodou chtít nebude, ale budou se tam konat volby.

A své dceři budu za čas vyprávět, že volba byl takový malý obřad zejména pro ty, kteří za komunistů nemohli svobodně volit. (A ona mě bude jako poslouchat a myslet si své o pralidech a zvycích poplatných dobám Jana Žižky…).

24. 4. 2008

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Jakou rychlost jsme v březnu naměřili u českých operátoru? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí u...