Úvod > Články > Jak si poradit s diakritikou

Jak si poradit s diakritikou

S diakritikou byla v minulosti docela dost lopota. Zrovna v komunikaci po e-mailu: Pokud si autor textu nebyl jist, zda si partner nainstaloval onu sadu a verzi fontu co on, byl odsouzen skoro k deformaci jazyka. Jeho vzkazy ztratily punc originality, ale taky vtip a osobitost. Tu mohou textu dodat jen slova, co se nemusela cedit skrz filtr mnoha pravidel.

Stejnou starost znamenala pro lidi z oboru IT, ale i pro obecnou populaci nutnost vyrovnat se se specifiky keyboardu pro tu kterou zemi a jazyk. Jsou jazyky, kde se neuplatnily znaky nad literami, a proto je zde pojem diakritika zcela bez obsahu. A tedy ani keyboard nebyl vybaven znaky s touto funkcionalitou. Kdo vyjel za studiem nebo za mzdou do ciziny, mnohdy zle nesl nutnost obracet se na lidi ve vlasti skrze vzkazy, co vypadaly jako telegram. Krom toho se taky muselo stisknout „Y“, abyste napsali „Z“ a naopak – tyhle litery jsou na mnoha keyboardech prohozeny.

Nedosti na tom. Taky nejeden web se lidem zobrazoval s chybami ve fontech, a texty tu vypadaly jen jako linky, kam kdosi vysypal drcenou marihuanu.

Dnes je to ale – ke spokojenosti lidstva – docela jinak. Pokud elektronicky komunikujete s kolegy kdekoli v republice, je skoro fuk, zda diakritiku akceptujete, nebo zavrhnete. Riziko rozpadu textu existuje asi jen teoreticky. Za sebe mohu tvrdit tohle: Dva roky dozadu mi nedorazil e-mail, kde by se text zobrazil s chybami. To je dost na to, abych stran e-mailu zachoval i do budoucna klid.

Na druhou stranu bychom si mohli pamatovat hrst pravidel, se kterou vyjdeme do boje, nastane-li na internetu zase doba nesvobody a perzekuce pro jazyky s diakritikou.

Tedy si jako jednu z mnoha rad zapamatujte tuto: Komunikujte obrazem. Dominance grafiky nad texty je na internetu beztak na postupu, jde jen o to tento trend absolutizovat. Osvojte si dovednost ilustrace, malujte svoje vzkazy v posloupnosti oken ala Garfield nebo Dilbert, ty pak jenom naskenujte a sypte je na web nebo do e-mailu. Tahle komunikace bude krom toho dostupnou i pro skupinu populace, kterou se nepovedlo zcela alfabetizovat.

Podobnou formou je pak komunikace skrze video – i popularita You Tube den po dni roste. Nahrajte si svoje projevy webovou kamerou a hotovo! Nebudete se muset starat o typ keyboardu, nebudete muset nic dlouze kreslit ani skenovat. Mimoto poskytnete lidem i pohled na svou mnohdy excentrickou osobu, a to bude dost z nich bezpochyby bavit.

Jinou cestou, jak si poradit s diakritikou, je zcela ji v jazyce eliminovat. Jazyk je jako studnice – lze se tam sklonit a nabrat si jen to, co je zrovna v kursu. Nejsou-li to slova s diakritikou, nenechme se z toho vystresovat – vybereme si jenom ta bez diakritiky. Asi se to bude jevit jako absurdita, ale tak cesty pokroku v minulosti obvykle vypadaly. Nedejme se zlomit, neklesejme na mysli. Chce to jen trochu cviku a za den, dva nebo za deset se ulicemi ponese jen hlahol hovoru bez onoho handicapu, co jak kouli na noze vlekou generace lidu Bohemie od doby toho mameluka Husa dodnes. Technologie nebudou panovat nad lidmi, naopak lid nad stroji dnes i do budoucna dozajista vyhraje!

26. 4. 2008

Autor: Petr Kukal

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Soud rozhodl o osudu serverů pro sdílení nelegálního obsahu, alternativy Ulož.to si už neotevřete

 

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, na základě kterého museli čeští operátoři zablokovat přístup na...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...