Úvod > Články > Google Docs nyní i offline

Google Docs nyní i offline

Mezi jeden z nejvýznamnějších produktů společnosti Google patří jeho "office balík" - Google Docs. Ve své současné verzi přináší řadu novinek, mj. také práci v off-line režimu.

Google Docs je již natolik známou aplikací, že ji není potřeba ani příliš představovat. Jde o webovou platformu umožňující prakticky plnohodnotnou práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi. Oproti klasickým kancelářským balíkům umožňuje využít potenciálu webové aplikace se vším, co s sebou tento model nese. Namátkou lze zmínit např. současnou práci více uživatelů nad jedním dokumentem či tabulkou, automatické verzování, či maximálně snadnou možnost publikování a sdílení dokumentů.

Přestože o Google Docs bylo již napsáno hodně, a jde zároveň také o oblíbené téma zahraničních i českých blogů, nové vlastnosti této aplikace, které byly postupně zaneseny během posledního půlroku, rozhodně stojí za bližší zmínku.

Seznam aktuálně nejnovějších vlastností, potažmo vlastností, na kterých se v současné době pracuje, je k dispozici na stránkách projektu. Mezi ty nejzajímavější lze zařadit ty následující.

Nově přibyla podpora PDF. Nejde sice o podporu editace (jak by měla umět očekávaná verze 3.0 balíku OpenOffice), ale PDF lze do aplikace nahrát a prohlížet. Osobně tuto vlastnost velmi oceňuji, nevím, kolikrát jsem už nutně potřeboval z práce nahlédnou do dokumentu, který ležel na disku mého vypnutého počítače doma...

Mezi další nové vlastnosti patří například možnost editovat CSS u dokumentů (vhodné především v kombinaci s volbou publikování či sdílení dokumentu), možnost v tabulce vytvořený dotazník publikovat na webu, autorské poznámky u prezentací, možnost vkládání videa z YouTube pomocí několika kliknutí přímo do prezentace, podpora mini-aplikací (např. interaktivních mapových podkladů) v tabulkách a mnoho dalších.

Nejvýznamnější vlastností, která podle mne z aplikace činí opravdu robustní nástroj, je podpora práce v režimu, kdy není dostupná síťová konektivita (tzv. off-line). Jak takový režim funguje?

Google před cca půl druhým rokem přišel s technologií Google Gears. Nejde vlastně o nic jiného, než o open-source doplněk k prohlížečům Internetu (podporovány jsou prohlížeče Firefox na platformách Linux, Mac a Windows a prohlížeč Internet Explorer na platformách Windows včetně Windows Mobile 5).

Technologie Google Gears ( aktuálně přejmenována na "Gears" - což by mělo reflektovat tu skutečnost, že tato není využitelná a využívána pouze produkty, jejichž autor je Google) umožňuje uložit data a část aplikační funkcionality přímo u klientského prohlížeče. Tato funkcionalita (aplikační logika, chcete-li) pak umožňuje běžnou práci s aplikací a zároveň se stará o synchronizaci provedených změn se serverovou částí. Co je nejdůležitější, že z pohledu uživatele jde o naprosto transparentní mechanismus, lapidárně řečeno, kromě ikonky v horní části panelu a textového upozornění vše probíhá tak, jak kdyby byl uživatel připojen přímo k serveru.

Technologie "Gears" je sice vyvinutá společností Google, ale ten ji až donedávna podporoval pouze v aplikaci Reader (což je jeho verze online RSS čtečky). Podpora Google Docs je relativně nová, avšak podle toho, co Google avizuje, jde teprve o začátek jeho pronikání do off-line světa a tudíž lze očekávat, že jeho aplikace budou připraveny (podpora aplikací typu Google Notebook, nebo Picasa se přímo nabízí). Oproti tomu je "Gears" široce využívána ostatními produkty a subjekty, které nemají s Google nic společného (např. Zoho a další). 

Nyní je vhodné zmínit se o praktických zkušenostech s použitím off-line režimu u Google Docs. Test probíhal v prostředí prohlížeče Firefox 3.0 na platformě Linux a hned na začátku je potřeba zdůraznit, že vše proběhlo korektně a bez problémů. Docs off-line je možno využít buď vědomě, tj. bez připojení k internetu zadat do prohlížeče adresu http://docs.google.com/ a dále normálně (i když s omezeními - viz níže) využívat funkcionality aplikace.

Druhou možností využití je jakási forma "nouzového řešení", kdy pracujeme s on-line verzí, a internetové spojení vypadne. V tomto druhém případě se ihned při detekci chybějícího spojení objeví informace, a dále je rozpracovaný dokument synchronizován pouze lokálně. Při naběhnutí spojení se vše na pozadí a transparentně synchronizuje. Práce tak může po celou dobu probíhat zcela bez přerušení.

Jak tomu u nových a zásadních vlastností jakéhokoliv produktu je (a off-line režim bezpochyby takovou zásadní vlastností je) trpí rozhraní i několika omezeními, z nichž nejnepříjemnějším je možnost off-line editace pouze u textových dokumentů. Tabulky a prezentace jsou v tomto režimu zatím pouze ke čtení. V situaci, kdy editujeme tabulku a vypadne konektivita, tabulka se automaticky přepne do needitovatelného režimu. Po obnovení spojení je naopak opět odemčena.

Dalším nedostatkem je nemožnost tvorby nových dokumentů v off-line režimu, existuje pouze možnost editace těch stávajících. Poněkud kuriózním omezením je možnost využívat off-line vlastností pouze v anglicko-jazyčné verzi aplikací (že by jazykové mutace nebyly u Google propojeny pouze s prezentační vrstvou? Nebo pouze chybí český překlad těch informačních hlášení, které se v souvislosti s off-line režimem vyskytují?).

Závěrem bych rád konstatoval, že nové vlastnosti Google Docs & Spreadsheets z něj dělají velmi silný nástroj, který nám možná již brzy umožní opustit koncept lokálně instalovaných kancelářských aplikací. Z vlastní zkušenosti mohu říci (Google Docs se již nějakou dobu snažím využívat jako primární aplikaci pro práci se všemi svými dokumenty), že tento "nový svět" je velmi silně návykový, jednoduchý a překvapivě spolehlivý (během testování off-line režimu jsem i při častém záměrném vytahování ethernetového kabelu z PC nepřišel o jedinou řádku, kterou jsem mezi poslední synchronizací a odpojením napsal). Několik (pravda podstatných) nedodělků se najde, ale podle ujištění se na jejich odstranění pracuje.

3. 7. 2008

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...