Úvod > Články > Nebezpečné mobily znovu na scéně

Nebezpečné mobily znovu na scéně

Diskuze o nebezpečí, které z častého používání mobilních telefonů hrozí našemu zdraví, se objevuje se stejnou pravidelností, jakou byly kdysi články o žralokem pokousané učitelce u Jadranu.

Tentokrát stačila maličkost – dva přední američtí neurochirurgové se při rozhovoru s televizním komentátorem zmínili o tom, že při telefonování nedrží mobil u ucha, ale používají sluchátko. A protože to byli zrovna Keith Black z Cedar Sinai Medical Center a Sanjay Gupta z Emory University, Amerika naslouchala. O den později byl s diagnózou gliomu, což je přesně typ rakoviny, o kterém se v souvislosti s mobilními telefony mluví, odvezen do nemocnice senátor Edward Kennedy a další kolo diskuze o nebezpečnosti mobilních telefonů bylo postaráno.

Co na tom, že většina expertů podobné nápady zamítla. A nejednalo se pouze o výrobce mobilních telefonů, spojení mezi mobilními telefony a nádory zamítla i americká asociace American Cancer Society. Regulační úřad Food and Drug Administration (obdoba českého SÚKLu) podnikl od roku 2000 hned tři velké emidemiologické studie a žádná nenašla korelaci mezi telefonováním a nádory či jinými chorobami. Navíc neexistuje vysvětlení ani teorie o tom, jak by neionizující záření vycházející z mobilů mohlo nádorový růst podporovat.

Zastánci teorie nebezpečí se samozřejmě nenechají nějakými doklady zastrašit a donekonečna demagogicky oponují tím, že i když se závislost nenašla, tak to ještě neznamená, že není. Jedna z mála studií, které nějaké spojení naznačily, upozorňuje na to, že pokud k rakovině mozku či krku dojde, je to téměř vždy na té straně hlavy, kam mobilní telefon přikládáme.

Další z opakovaně zmiňovaných studií nalezla mírné riziko vzniku tří typů rakoviny, všechny tyto typy jsou však nesmírně vzácné, takže i tak je riziko skutečně minimální. Následné studie ze Švédska a Izraele našly o 100 resp. 58 procent vyšší riziko těchto nádorů, ale až po deseti letech téměř neustálého telefonování.

Pokud má někdo skutečně pocit, že by mobilní telefony používat neměl, má vždy možnost použít externích sluchátek. Drát sice příliš pohodlný není, ale bezdrátová sluchátka jsou stále častější. Samozřejmě i tam se již objevili kritici, kterým se nelíbí bezdrátový vysílač v uchu.

9. 7. 2008

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Velké srovnání studentských tarifů

 

Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...

Máte nekvalitní TV signál? Poradíme vám, jak problém řešit

 

Pokud máte problém s nekvalitním televizním nebo rozhlasovým signálem, poradíme vám, jak postupovat při jeho řešení.

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2023

 

V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...