Úvod > Články > Provideři bojují o miliardy

Provideři bojují o miliardy

V boji, který svádějí mobilní poskytovatelé s americkým regulačním úřadem, přituhuje. Agentura FCC plánuje slyšení, které bude nejen rozhodovat o tom, jaké poplatky budou nadále uživatelé platit ve chvíli, kdy se rozhodnou vypovědět smlouvu před vypršením platnosti, ale mělo by nečekaně zahrnovat i podobné poplatky u internetových a kabelových poskytovatelů.

Šéf agentury FCC Kevin Martin oznámil, že komise rozšiřuje působnost slyšení kvůli tomu, že protesty zákazníků začínají být skutečně masivní a navíc se rozšiřují i na další odvětví. Američtí zákaznící platí v průměru 200 dolarů měsíčně za mobilní telefon, internet a kabelovou televizi. Většina přitom považuje poplatky za zrušení smlouvy za nesmyslné a nespravedlivé, které navíc mají za hlavní účel udělat ze změny poskytovatelů co nejdražší a nejsložitější operaci. Celkem se loni ve Spojených státech objevilo 20 300 stížností na mobilní poskytovatele, stížností na zrušení smlouvy bylo nejvíc.

A protože jsou Američané mimo jiné také národ sudičů, prakticky každý americký poskytovatel čelí stovkám žalob, často i hromadných, ve kterých se žalující domáhají stamiliónových částek. Podobný trend se v posledním roce objevil i v oblasti DSL, kabelové televize a klasického telefonu využívajícího pevnou linku.

Pod tlakem těchto žalob začínají poskytovatelé prosazovat změnu podmínek, která by mohla zrušit nebo alespoň výrazně snížit pokuty, které jinak musí za předčasné přerušení smlouvy zákazníci platit. Ve většině případů se jedná o pokutu ve výši 150 až 200 dolarů. První vlaštovkou jsou zatím firmy Verizon Wireless a AT&T, které místo fixní pokuty přešly na pokuty vypočítané podle měsíců, o které zákazník smlouvu zkrátil. Podle nových výpočtů vychází pokuta asi na 5 dolarů měsíčně. T-Mobile hodlá stejný způsob zahájit příští měsíc, Sprint příští rok.

Poskytovatelé to samozřejmě nedělají z nějaké lidumilnosti, za odměnu požadují, aby je komise FCC ochránila přes záplavou žalob, které probíhají u státních soudů. Jejich argumentem je to, že pokuty jsou finančně propojeny s dotovanou cenou mobilních telefonů, které si zákazníci mohou při podepsání smlouvy koupit. V podstatě se jedná o stejný argument, který poskytovatelé používali pro obhajobu využívání uzamčených telefonů. Tento spor se dostal až k Nejvyššímu soudu, který nedávno rozhodl, že žaloba na společnosti T-Mobile a AT&T může pokračovat.

A v žalobách se nejedná o malé částky, v případě hromadné žaloby, které v Kalifornii čelí Verizon Wireless, se jedná až o miliardu dolarů, prakticky podobná suma hrozí i Sprintu. Poskytovatelé proto lobují FCC, aby je před podobnými žalobami ochránila. Jejich finta je jednoduchá – chtějí, aby FCC rozhodla, že pokuta za zrušení smlouvy není poplatek, ale součást smlouvy. Pokud uspějí, hraní se slovy bude znamenat, že rozhodnutí bude spadat pod pravomoce FCC, jeho rozhodnutí bude federální a tím automaticky zruší pravomoce soudů v jednotlivých státech.

22. 7. 2008

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Netflix omezuje sdílení hesel po celém světě, došlo i na Česko

 

Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...

T-Mobile představil předplacenou kartu se 100 GB dat za 300 Kč

 

T-Mobile představil limitovanou předplacenku se 100 GB dat, za kterou zaplatíte jen 300 Kč měsíčně. A každé 12...

CETIN přidal do nabídky optický tarif 2000/1000 Mb/s

 

CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...