Úvod > Články > Udržujte své programy aktuální. Snadno a zdarma

Udržujte své programy aktuální. Snadno a zdarma

Kdo by nechtěl mít v počítači novější software, v němž byly opraveny chyby a přidány nové funkce? Sledovat na webu, co vše vyšlo, je ale prakticky nemožné. Přenechte proto kontroly speciálním aplikacím.

Sami to znáte: v počítači se během chvíle nakupí spousta programů, ztrácíte v nich přehled a ani nestíháte sledovat, zda vyšla nová verze vaší oblíbené aplikace. Každá neaktualizovaná aplikace přitom ohrožuje systém z pohledu bezpečnosti. A to nemluvíme pouze o součástech samotného operačního systému Windows nebo o webových prohlížečích, ale třeba o hudebních přehrávačích, video přehrávačích, kancelářských aplikacích a mnohých dalších každodenně používaných programech. 

Problémem ale je, jak zařídit, aby vaše programy byly stále aktuální. Normální uživatel nemůže při všem tom množství nainstalovaných programů stíhat sledovat, zda něco nového vyšlo či nikoli. V tomto ohledu mohou uživatelé Windows závidět majitelům operačních systémů na bázi Linuxu či BSD ― ti mají totiž zaručeno, že se k nim včas a vždy dostane nejen opravený software, co se týče bezpečnosti, ale po ruce mají i nejnovější verze všech používaných programů.

Jak to funguje například v Linuxu

Linuxové distribuce mají mnohem přehlednější správu systému, než jak to známe z Windows. Zatímco ve Windows musíme program najít někde na internetu či si pořídit instalačním CD/DVD, v Linuxu to chodí zcela jinak. Za prvé už samotný operační systém je často po instalaci vybaven spoustou softwaru pro všemožnou práci a zábavu, za druhé je společně s dalším velkým množstvím softwaru umístěn na serverech distributora daného systému nebo na serverech dalších firem (jde o tzv. repozitáře) ― přístup k novým programům a aktualizacím je navíc snadný přes nějakého správce softwaru či příkazovou řádku. A navíc jakmile je vydána aktualizace nějakého programu nebo jeho zcela nová verze, systém vám o tom řekne a nabídne vám balíčky k instalaci. 

Služby pro stažení programů pro Windows

Přivést toto pohodlí do Windows bohužel nejde jen tak. Aplikací pro tento majoritní operační systém je nepřeberné množství a zrealizovat v praxi řešení v podobě repozitářů by bylo asi neuskutečnitelné, a to také z obchodních a licenčních důvodů. 

Nicméně už dlouhá léta existuje řada webových katalogů, které se snaží uživatelům nabízet nový a kvalitní software zdarma ke stažení buď zprostředkovaně, nebo z vlastních FTP serverů. Mezi nejznámější tuzemské služby tohoto charakteru patří Stahuj.cz a Slunečnice.cz. Oproti zahraničním webům stejného zaměření mají hlavní výhodu v tom, že jsou na nich dostupné programy lokalizované do češtiny. Zahraniční katalogy zase české protějšky překonávají často v přehlednosti a hlavně v aktuálnosti programů a i ve svém rozsahu. Například velice populární web Softpedia.com nabízí kromě programů pro Windows a mobilní zařízení i software pro Linux a Mac. 

Softpedia

 

Stále větší popularitě se těší server Filehippo.com. Ten sice na rozdíl od některých ostatních serverů neposkytuje multiplatformní software, zato je ale velice přehledný a co se týče aktuálnosti, je na tom výborně. U FileHippo se na chvíli zastavme, protože se dostáváme k hlavnímu bodu článku, a to jsou nástroje, které při aktualizování vašich programů zásadně pomohou a uživateli ušetří spoustu času.

FileHippo

Nástroje pro pohodlnou kontrolu verzí

Výše zmíněný typ webových služeb pro stahování nových programů má zásadní nevýhodu: je náročný na čas. Sledovat, co vyšlo nového, dá velkou práci. Navíc v takovém případě musí mít člověk přehled o tom, jaké programy má nainstalované a v jakých verzích. Jsou tady ale pomocníci. 

Při pozornějším pohledu na webu FileHippo.com si můžeme všimnout, že tento server nabízí zdarma aplikaci, která v okamžiku zjistí, jaké máte nainstalované programy a jejich verzi srovná s aktuální databázi na domovském webu. Jestliže je k dispozici nová verze, můžete si ji ihned stáhnout.

Samotný program se nemusí instalovat, pouze se spustí jeden stažený soubor. O soukromí se bát nemusíte, server žádná data o vás a vašem softwarovém vybavení neukládá. Bohužel ani on vám však nové programy do počítače nenainstaluje tak, jak byste si to asi přáli a jak to funguje u repozitářů: Poté, co vyhledá nainstalované programy, vám ve vašem prohlížeči otevře stránku s výsledky na serveru FileHippo.com a v případě, že budete potřebovat aktualizovat některé ze svých programů, vám nové verze nabídne.

UpdateChecker 

FileHippo aktualizace 

UpdateChecker a výsledky na webu

Jeho předností je velice přesná analýza verzí aplikací, což u podobných služeb bývá často problém. Nevýhodou je, že na rozdíl od jiných FileHippo nedisponuje tak rozšířenou databázi programů. 

Další podobnou službou je UpdateStar.com. I zde je webový katalog doplněn příslušnou ― a to velice povedenou ― aplikací, která se postará, aby vaše programy byly v tom nejnovějším provedení. Samotný webový katalog jako by FilleHippu z oka vypadl ― opět je velice přehledně rozvržen (takřka stejně jako FileHippo.com), ale v nabídce při stažení nějakého programu chybí odkazy na starší verze (což se může hodit při problémech s kompatibilitou). 

UpdateStar

 

Co se týče aktualizačního programu, ten sleduje na sto tisíc různých programů včetně některých ovladačů a softwaru k hardwaru a na rozdíl od výše zmíněného UpdateCheckeru působí trošku komplexněji. Jeho grafické uživatelské rozhraní se nese v duchu MS Office 2007 (obsahuje ribbon) a přestože je anglicky, jeho ovládání není nikterak složité. Dostupné jsou však i jiné jazyky. V porovnání s UpdateChecker kontroluje a nabízí i mnohem víc softwaru.

UpdateStar

Před několika léty vznikl projekt AppGet, který byl v tomto směru jednou z prvních vlaštovek. Bohužel nadějný projekt od svého založení neprošel velkým vývojem a pořád jde o one-man show. Zakladatel a programátor aplikace AppGet nedávno přesunul projekt na nový server, ale zároveň kvůli jiným aktivitám svůj program přestal na čas vyvíjet a rovněž omezil práce na webu. Výsledkem je, že není možná registrace, ani přihlášení uživatelů, kteří mají účet na AppGet ještě z minulosti. A nefunguje ani stahování novější verzí... Pokud jste tedy o AppGet kdysi slyšeli, dneska se tomuto programu raději vyhněte. Alespoň zatím to vypadá, že projekt je mrtev. AppGet navíc trpí nepřesnými výsledky kontroly verzí.

Dalším jednoduchým programem je Update Notifier, který se stejně jako UpdateChecker nemusí instalovat. Po rychlé kontrole programu ukáže doporučené aktualizace a pro stažení nových verzí softwaru vás zavede na příslušnou stránku svého domovského serveru.

AppSnap

Program AppSnap se blíží tomu, co jsme naťukli s repozitáři: malá opensourcová aplikace vám nejenže umožní aktualizaci vašich programů na jedno kliknutí, ale zároveň si z jejího seznamu můžete nainstalovat i programy, které ještě nemáte. Bohužel databáze AppSnap není tak obsáhlá, aby mohla konkurovat UpdateStar nebo UpdateCheckeru. 

17. 10. 2008

Autor: Oldřich Klimánek

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Vodafone zařazuje do nabídky Nova Sport 5 a 6, odvysílá Formuli 1 i MotoGP

 

Vodafone nabídne v rámci své Vodafone TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Diváci se tak mohou těšit na Formuli...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

 

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

TikTok představil novou sociální síť, která má konkurovat Instagramu

 

TikTok představil novou sociální síť TikTok Notes. Aplikace je určena ke sdílení fotek a textového obsahu a má přímo...