Úvod > Články > Povídejte si s přáteli: videohovory ze schránky Gmailu

Povídejte si s přáteli: videohovory ze schránky Gmailu

Společnost Google uživatelům e-mailové služby Gmail nově umožňuje telefonovat přímo z prostředí webového prohlížeče. Kromě hlasu je podporován i přenos videa.

Google do rozhraní e-mailové schránky Gmail.com nově implementoval podporu videohovoru mezi počítači. Díky tomu mohou uživatelé této freemailové služby zdarma volat rodině, přátelům a kolegům ze seznamu kontaktů stejně, jak to znají například z populárního programu Skype, ICQ či Windows Live Messenger.

„Jelikož potřeby uživatelů tlačí komunikaci stále víc směrem k multimédiím, rozhodli jsme se jim nabídnout všechno pohromadě v rámci Gmailu: email, chat v podobě Gtalku, hlasové hovory i videohovory,“ říká Kateřina Holcmanová, marketingová manažerka českého Googlu a dodává: „V rámci jedné služby - účtu v Gmailu, tak mohou velmi snadno a pohodlně komunikovat dle svých potřeb písmem, hlasem i obrazem.“

Google u přenosu hlasu i videa slibuje vysokou kvalitu ― oproti nejpoužívanějším řešením se mají videohovory v Gmailu pyšnit i nízkou latencí (lepší synchronizace zvuku s videem) a spolehlivostí.

Technologie přenosu videa a hlasu nepochází z vývojářských dílen Googlu, nýbrž společnosti Vidyo. Rozdíly v řešení videohovorů této firmy a "dobře známého systému", jak je v demonstraci uvedeno (analogie s pracími prášky dobře patrná), lze postřehnout na tomto videu.)

 

Vidyo slibuje, že s jejich řešením se vyhnete následujícím problémům: kostičkování obrazu, rozmazávání obrazu, jeho neostrosti, dlouhým prodlevám, trhaným pohybům, špatné synchronizaci zvuku a videa. Jako komprimační kodek slouží vylepšený H.264/SVC, jenž je doplněn o protokol RTP (Real-Time Transport Protocol). Samozřejmě že vyšší kvalitu videa zpozorujete při použití lepších webových kamer s vyšším rozlišením.

Navíc řešení pomocí standardů, komunikačního protokolu XMPP a RTP zaručuje, že vývojáři z jiných společností mají volné ruce pro vývoj aplikací, které s videem a hlasem Gmailu mohou spolupracovat.

A co Google Talk?

Někteří uživatelé by si samým nadšením mohli pomyslet, že stejná podpora přichází i pro Google Talk, klasickou desktopovou aplikaci, která nyní umožňuje konverzaci jak textem, tak i hlasem. Podpora videa zatím ale chyběla. Změní se to teď s příchodem videohovorů do webovéoh rozhraní Gmailu? Patrně ne. Tedy lépe řečeno Google v současnosti souběžně se zavedením videohovorů v Gmailu nový Talk nevydal, ten stávající je stále v beta verzi a zatím se nic pro něj nemění.

Nejde sice vyloučit, že se brzy jeho nová verze s podporou videa na světě objeví, ale z pohledu strategie Googlu se jeví pravděpodobnější to, že přednost budou mít webové aplikace včele s Gmailem a dalšími mainstreamovými službami z portfolia této společnosti.

Vždyť webový prohlížeč Google Chrome je pro práci s webovými aplikacemi dělaný. S webovými aplikacemi pracuje s přehledem nejrychleji ze všech prohlížečů a při používání služeb Googlu má člověk pocit, jako by pracoval s klasickou desktopovou aplikací: načítání například e-mailové schránky Gmail je okamžité, navíc pomocí Chrome lze umístit jejího zástupce na plochu, do nabídky START nebo panelu rychlého spuštění; kliknutím ji pak snadno spustíte a pracujete v ní rychle jako v desktopové aplikaci (bez adresního řádku a jiných rušivých elementů). To samozřejmě platí i v případě dalších webových aplikací, a to nejen od Googlu. Více o Google Chrome v článcích: Chrome. Webový prohlížeč od Googlu značí začátek revoluce a Chce Google srazit Microsoft na kolena? Nebo proč to dělá?

Zavedením videohovorů do rozhraní e-mailové schránky tak Google jen potvrzuje svou snahu převádět služby jinak vázané na různé programy pro Windows do prostředí webu. Díky tomu uživatel nemusí instalovat aplikace třetích stran a vytvářet si jiné účty u služeb jiných společností. Spojování různých služeb do jediné webové služby nabité funkcemi ocení hlavně začátečníci, kteří často mívají problémy se v různých programech  (Skype, Windows Live Messenger, ICQ, AIM, ...) vyznat a ještě je nastavit tak, aby správně spolupracovaly s kamerou a zvukovou kartou.

Jak si živě pokecat přes kameru?

Uživatelé služby Gmail.com si musí stáhnout jen malý plugin, vypnout webové prohlížeče a plugin nainstalovat. Po přihlášení do Gmailu si v seznamu vyberte kontakt, s nímž chcete hovořit, otevře se okno rozhovoru, které jinak slouží pro textovou konverzaci, a v levém dolním rohu byste měli vidět tlačítko Video a další (býval tam nadpis Možnosti), v němž videochat zahájíte.

Služba samozřejmě funguje i bez kamer, pak se budete pochopitelně muset spokojit jen s hlasovým hovorem. Navíc pokud jeden ze dvou účastníků webovou kameru nevlastní, funguje i jednosměrný přenos videohovoru.

 

Podpora hlasu a videa je v Gmailu zatím dostupná jen pro systémy Windows (XP a vyšší) a Mac OS X (10.4 a vyšší na platformě Intel). Uživatelé Linuxu si budou muset počkat.

Nemáte-li službu Gmail.com, můžete se zdarma registrovat na této stránce. Získáte nejen velkou e-mailovou schránku (v současnosti cca 7,2 GB), ale i přístup k dalším službám, jako je Google Docs, Calendar, Reader a spousta dalších.

14. 11. 2008

Autor: Oldřich Klimánek

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Soud rozhodl o osudu serverů pro sdílení nelegálního obsahu, alternativy Ulož.to si už neotevřete

 

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, na základě kterého museli čeští operátoři zablokovat přístup na...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...