Úvod > Články > Praktický test Czech POINTu - úřad nejen na poště

Praktický test Czech POINTu - úřad nejen na poště

Od začátku tohoto roku se díky projektu Czech POINT mělo ještě výrazněji zjednodušit jednání občanů s úřady. Článek se pokusí přiblížit, jak proces od avizovaných změn funguje po prvních týdnech letošního provozu.

Představení Czech POINTu

Název Czech POINT je akronymem slov Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál. Projekt se od roku 2007 snaží o redukci nadbytečné byrokracie.  


V prvních měsících existence projekt Czech POINT umožňoval přístup k výpisům z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. Od roku 2008 došlo k zpřístupnění výpisu z rejstříku trestů a nových služeb pro živnostníky - úřední ohlášení živnosti, změnu provozovny nebo statutárního zástupce.  

Neustále probíhá navyšování počtu pracovišť Czech POINTu. Jen během roku 2008 se jejich počet téměř ztrojnásobil -  z 1161 pracovišť na začátku roku 2008 k číslu 3261 pracovišť v lednu 2009. Kromě obecních a krajských úřadů, notářů, Hospodářské komory a zahraničního zastupitelství nově nabízí služby Czech POINTu také více než 800 poboček České pošty. O kvalitě přístupu k projektu Czech POINT na novém kontaktním místě, kterým je právě Česká pošta, se lze dočíst níže. 

Plánované nové služby Czech POINTu

S příchodem roku 2009 se služby Czech POINTu mimo jiné rozšířily o obecně očekávaný výpis z registru řidičů, který umožní zjistit počet nasbíraných trestných bodů za porušení dopravních předpisů. 

V horizontu několika měsíců by mělo dojít k dalšímu významnému rozšíření služeb Czech POINTu, konkrétně budou zpřístupněny informace o lécích, které pacientovi předepsal lékař, případně které si pacienti sami zakoupili a došlo k jejich zaevidování do tzv. lékového záznamu pacienta. Od konce března 2009 se budou totiž některé léky prodávat jen na občanský průkaz nebo kartu pojištěnce. Přístup k těmto informacím bude zabezpečovat přístupový klíč, o který bude možné žádat na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Pravděpodobně ještě tento rok se lze těšit na další novinku projektu Czech POINTu. Plánuje se totiž realizace přístupu k vybraným datům z jakéhokoliv místa připojeného k internetu, takže například z každé domácnosti.  

Otestování Czech POINTu na pobočce České pošty

Praktické otestování Czech POINTu, kterému se článek bude dále věnovat, proběhlo na největší poště bývalého okresního města Kladna - město s přibližně 72 tisíci obyvateli.  

Klienty vyhledávající služby Czech POINTu láká na kladenské hlavní poště svým modro-černo-bílým logem pouze jedna poštovní přepážka. Ačkoliv přepážka s logem Czech POINT vyřizuje také ostatní klientská přání, tak v době návštěvy se zde vytvořila nejdelší fronta tvořená pouze lidmi vyžadujícími přístup k dostupným úředním informacím. 

Odbavení jednoho klienta se v době návštěvy pohybovalo mezi 4-8 minutami, proto čekání na přístup k přepážce trvalo téměř 20 minut. Mezitím je možné krátit si čas sledováním typických prvků společných pro většinu poboček České pošty - cedule navozující atmosféru minulého režimu, hlučnější prostředí a nedostatek míst k sezení. Za zmínku stojí také detail v podobě propiskou popsané zdi za psacím stolem pro klienty. Na sloupu se lze dočíst telefonní čísla s lákajícím dodatkem „zavolej mi“, kdo a do koho byl ve městě zamilovaný nebo pokusy o básně. Osobně si myslím, že v žádné jiné klientsky zaměřené instituci se s ničím podobným nesetkáte. 

Vzhledem k tomu, že navštívená přepážka byla specializovaná na služby Czech POINTu, tak dotaz na výpis z karty řidiče pracovnici vůbec nezaskočil. Chladným hlasem požádala o občanský a řidičský průkaz. Pro někoho jsou možná trochu nečekaně potřeba ke zmíněnému úkonu oba tyto doklady.  

Následující přibližně čtyři minuty probíhala tichá a samostatná práce přepážkové pracovnice, která získávala potřebná data ze systému. Pracovnice následně vytiskla dokument s názvem „Výpis z bodového hodnocení řidiče“ a daňový doklad. Za celý tento proces se platí částka 69 Kč. 


Na požadovaném Výpisu z bodového hodnocení řidiče je velmi snadno čitelný aktuální počet bodů, kterými řidič disponuje, včetně informace o odečtených bodech. Pokud totiž řidič během 12 měsíců nespáchá žádný dopravní přestupek, tak dochází k automatickému vymazání až 4 bodů.  

Získaný dokument je přehledný, jasný a působí profesionálně. Czech POINT na základě těchto zkušeností navozuje dojem užitečného a fungujícího projektu.

17. 2. 2009

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Vodafone zařazuje do nabídky Nova Sport 5 a 6, odvysílá Formuli 1 i MotoGP

 

Vodafone nabídne v rámci své Vodafone TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Diváci se tak mohou těšit na Formuli...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

 

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

Avast dostal v ČR pokutu ve výši 351 milionů korun

 

Avast dostal od českého Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 351 milionů korun Důvodem je neoprávněné...