Úvod > Články > Mafie žije ze softwaru

Mafie žije ze softwaru

Podle tiskové zprávy české pobočky BSA (Business Software Alliance), která sdružuje klíčové výrobce softwaru z celého světa, se mezinárodní mafie obrátila ke komoditě dosud jí opomíjené. Zní to neuvěřitelně, ale jde o software. A jako plaftorma pro nekalé podnikání slouží internet. Po éře jednotlivců, kteří v malém páchali podvůdky, se teď objevují na scéně organizované gangy.

Jejich taktika je jednoduchá: prodávají nelegální software, který vydávají za pravý. Kupce lákají na nízké ceny – slevy tvoří až 80 či 90 %. „Mírnější“ z nich tolik nehamouní a spokojí se, kvůli možnému podezření, s 50 i méně procenty. Nelicencovaný software nabízejí mafiánské party jak přes falešné internetové obchody, které si samy zřizují, tak i na aukčních portálech typu eBay.

Tam je přirozeně možnost, že kupující bude ostražitý, výrazně menší. Udává se, že v aukcích prodávaný software je nelegální až z 90 %. Mix legálního a nelegálního zboží je ideální pro zmatení zákazníků, kteří nemají šanci ani mít podezření na kradený software. Pro názornost: ze 115 vzorků softwaru z eBay bylo 46 padělků a 14 bylo nepatřičně modifikovaných.

Ani na podvodných internetových obchodech to však nemají zájemci snadné. Jsou profesionálně provedené a zdařile budí zdání solidnosti. Jak uvádí BSA, dokonce nabízejí rychlou zákaznickou podporu a snadné placení všemi možnými způsoby. Právě těchto plateb pak zneužívají k vykrádání kont nic netušících klientů.

Dobrá zpráva je, že se gangy zajímají nejvíc o země s nízkou mírou pirátství (20 – 50 % nelegálního softwaru), kam patříme i my. Proč dobrá? Od počátku působení BSA u nás jsme byli prezentovaní jako hlupáci, kteří kradou software, aniž by jim docházelo, co činí. V době, kdy u nás byla míra (odhadovaná podle ne zcela průhledných metodik) pirátství kolem 60 a více procent, (a tak tomu bylo ve většině zemí Evropy), byla skutečně míra obecného povědomí o nezákonnosti takového počínání nízká.

Jenže od těch dob se situace nejen u nás změnila a už řadu let jsme na tom dobře. Samozřejmě se dál software "krade", ale dnešních 38 % nás řadí v Evropě na začátek těch hodných. Konstatování BSA, že i my jsme obětí softwarových mafií, tedy znamená, že tato organizace konečně uznala, že stav u nás je relativně dobrý.

Uživatel nelegálního softwaru je na tom přitom paradoxně hůř než uživatel nelegální hudby či videa. I pouhé stažení je totiž považované za porušení autorských práv. Na rozdíl od stahování nelegálních filmů a hudby, kde je protizákonné jen to, když je stahovatel s někým dále sdílí. Tady se ukazuje zmatek v autorském zákoně, protože software získal v důsledku tlaku zájmových skupin nesmyslně a nelogicky vyšší ochranu než ostatní autorská díla. Přitom krádež je jako krádež, ne?


15. 7. 2009

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...