Úvod > Články > Standardy Wi-Fi

Standardy Wi-Fi

Populární technologie bezdrátového připojení, známá pod zkratkou Wi-Fi, získává stále rostoucí popularitu. Spolu s tím, jak se tato technologie rozšiřuje, začínají přibývat i nejrůznější formáty a s nimi i označení, se kterými si nezasvěcení amatéři někdy přestávají vědět rady.

Nejstarší a nejnovější standardy

Běžný Wi-Fi používá k transportu dat volné radiové spektrum. První standard se objevil zhruba před pěti roky a získal označení 802.11b. Následovaly standardy 802.11a a 802.11g, na obzoru se objevuje 802.11n. Každý z nich nabízí některé výhody, ale má i určité nevýhody, navíc ne každý z nich vzájemně spolupracuje. Standardy společně ohlašují dvě skupiny, Institute of Electrical and Electronic Engineers a Wi-Fi Alliance. Už v samotném označení je trochu zmatek, „b“ přišlo před „a“, potom následovalo „g“.

Výhody a nevýhody

Nejstarší 802.11b je současně také asi nejužívanější, hardware bývá nejlevnější. Oproti ostatním standardům využívá nižší šířku pásma a má nižší dosah. Optimální rychlost se pohybuje kolem 11 Mb/s, ve skutečnosti bývá zhruba poloviční. Standard 802.11a má větší dosah, nežli „b“, ale díky tomu, že si nerozumí ani s „b“ ani s „g“, je zřejmě nejméně populární, i když se v poslední době objevují periferie, které zvládnou oba či všechny tři formáty.

802.11g je rychlejší, nežli „béčka“, a je s ním přitom kompatibilní, ale stejně jako béčko je citlivější na případné rušení některými domácími přístroji, které pracují nebo vyzařují v pásmu 2,4 GHz.  Kompalibilitou se myslí skutečnost, že můžeme mít třeba notebookovou kartu 802.11b a spojit se s ním s periferií využívající 802.11g. Jak „a“, tak „g“ mají maximální rychlost přenosu někde kolem 54 Mb/s, ale i zde se jedná spíše o zbožné přání a realita se pohybuje asi někde u poloviny. Oba standardy ale pracují s odlišnou frekvencí.

Standard 802.11n

Samotný standard 802.11n zatím schválen nebyl a neočekává se, že by ke schválení došlo před koncem roku 2006. Základem předpokládaného standardu bude tzv. MIMO (multiple input, multiple output), což v podstatě znamená, že by bezdrátové periferie měly mít více než jeden vysílač a přijímač. Další součástí MIMO je i speciální software, umožňující přijímat a dekódovat data vysílaná v multiple streams. MIMO má nejvyšší rychlost, ale je zatím dražší, a navíc nesmíme zapomenout, že ještě není standardem. Rychlost je v některých případech kolem 108 Mb/s. Předpokládá se, že 802.11n bude zpětně kompatibilní se všemi předchozími standardy.

Pre-n výrobky

802.11n je zatím stále vyvíjen, což ale nebrání některým snad až příliš čiperným výrobcům v tom, aby nenabízeli výrobky označované jako 802.11.pre-n (v případě společnosti Linksys se jedná o název SRX Speed and Range eXpansion, Netgear zase prodává dvě technologie, jedna využívá pre-n firmy Airgo, druhá je od společnosti Video54 a je označována jako RangeMax). Existuje riziko, že tyto periferie budou nuceně staženy z trhu. Historie si ostatně podobné fiasko již pamatuje, dříve nežli se podařilo prosazení standardu 802.11g, nadšení výrobci pustili na trh řadu periferií, které si s finální verzí géčka nerozuměly.

Pro porovnání, v poslední době mnohokrát zmiňovaný systém WiMax využívá standard označený jako 802.11.16-2004.

6. 5. 2005

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...