Úvod > Články > Český film v moci internetu a mobilů

Český film v moci internetu a mobilů

Ne, nebojte se, nemám v úmyslu v tomto článku nadávat na prolezlost současných českých filmů sponzory všeho druhu včetně mobilních i internetových operátorů a nabídek jejich skvělých služeb. Napadla mne ale tuhle při koukání na jeden český film taková zajímavá myšlenka.

Díval jsem se na Hotel Modrá hvězda, ano, starší česká černobílá komedie s Oldřichem Novým a Natašou Gollovou. A říkal jsem si, herdek, kdyby ti dva měli mobil, tak tam přece nemuselo dojít k těm trapasům, ke kterým došlo. Zavolali by si a vše by bylo vysvětleno během chvilky.

Samozřejmě mi došlo, že pak by snímek neměl zápletku a na oněch situacích nepochopení je celý vystavený. Ale už ve mně hlodalo ono „co by, kdyby?“.

Představte si, jak by vypadaly vaše oblíbené československé filmy z doby před rokem řekněme 1994. Jak by vypadali jinak Samotáři, kdyby měli k dispozici internet a mobil, nebo Na samotě u lesa... A nejen české a slovenské filmy, ale i zahraniční.

Třeba taková Casablanca – kdyby si ti dva zavolali mobilem, nemuselo dojít k té loučící scéně v mlze na letišti, že ano?

No jen si vezměte českou klasiku – Pyšnou princeznu. Proč by princ měl někam posílat poselstvo nebo někam jezdit? Vygoogloval by si informace o pyšné princezně na internetu, mobilem by zkontaktoval svého kamaráda v sousedním království a dohodli by se na dalším postupu.

Je tedy fakt, že zlotřilí rádci by také měli tuto výhodu, takže by byli v neustálém spojení s podplaceným velitelem vojska, které princeznu s princem hledalo, takže by informace chodily skoro neustále.

Film by pak končil tím, jak si princ s princeznou založili profil na Facebooku.

Nebo Tři veteráni – jak snadné by bylo, kdyby tuším Servác rovnou využil služeb Seznamka.cz nebo jak se nějaký ten seznamovací server jmenuje.

Anděl na horách mohl vyzkoušet virtuální sáňkový trenažér v počítači.

Vezměte si, jaké terno by Josef Abrhám ve filmu Jára Cimrman, ležící spící, udělal, kdyby závěrečnou scénu, viděnou zvenku oknem, rovnou natáčel na mobil a on-line přenášel na Youtube.

Na druhou stranu by měl Pepíček Abrhám smůlu, pokud by si karlovarští číšníci dali ve Vrchní, prchni! echo mobilem – to by daleko neutekl a ani prázdné restaurace by nestihl obrazit.

A kdyby si v Císařově pekaři mohl pekař Matěj brnknout kamarádům o pomoc a Rudolf na internetu zjistit nejnovější složení všech lektvarů, asi by nebylo o co hrát ani tady.

Některé takové filmy zase stojí a padají na tom, zda funguje, nebo nefunguje telefonní budka. To dřív, když nebyly mobily a pevnou linku měla jen každá třetí domácnost, se chodilo telefonovat ven, do telefonní budky...

Což si někdy v tramvaji při nechtěném poslechu soukromých a intimních hovorů říkám, že nebyl tak špatný nápad a zavedl bych podobné, zvukově izolované budky do každé tramvaje a autobusu... V metru naštěstí v tunelech není signál.

Ale zpět k filmům. Některé mají pointu v tom, že si ti dva dali sraz, ale jeden z nich nemohl dorazit. Třeba v takové Romanci pro křídlovku. Ona pak umřela a jeho trápil pocit viny. Jenže on nemohl přijít na domluvený sraz, neb jako z udělání umřel dědeček. Mít po ruce mobil, brnkne té holce od kolotočů, ať chvilku počká, on dědu zaopatří, a pak teda zdrhnou, jak si naplánovali.

Zase na druhou stranu by mě zajímalo, jak by vypadaly současné české (a zahraniční) filmy, když by se v nich internet a mobily nesměly používat... Protože některé na tom stojí a padají – samozřejmě finančně, protože různí operátoři, výrobci a poskytovatelé služeb stále do českých filmů cpou docela hodně peněz, asi v domnění, že čeští diváci na české filmy pořád chodí.

Jak by asi vypadal film Experti, kdyby tam nešlo o IT odborníky? (Teda, oni ani IT odborníci nebyli, chovali se jako tupci, ale děj na tom postavený byl.) Nebo film Děti noci, kdyby ta pitomá Ofka uměla používat ICQ? A o čem by bez moderní techniky byl snímek Gympl?

Když jsme u toho, tak mám vůbec pocit, že v současných filmech ze současnosti se lidi, co se techniky týče, chovají jako pitomci? Nepřijde vám?

Notebooky používají jenom manažeři, normální lidé ne, na druhé straně omladina ve filmech nemá pecky v uších a MP3 přehrávače, ani iPody a iPhony (pokud film dotyčná firma nesponzoruje), mobily jsou spíše estetickým doplňkem, protože to vypadá cool, když jej jednou rukou vysunete z krytu (asi jako dříve ve westernech tasili kovbojové kolty) a odklopíte.

Rovněž scéna, v níž mladá bestiářka drží důležitě mobil u ucha, vypadá cool, protože na první pohled je jasné, že holka je děsně byzy. Na druhé straně ten šmudla se starou Nokií u pasu, co vypadá jako kyj, je evidentně lůzr.

Dědečci a babičky, ale často i rodiče, jsou ve filmech prostě totálně out a mladý klučina jim musí znuděně vysvětlovat tak základní pojmy jako bluetooth a P2P. (Že ve skutečnosti jsou starší uživatelé internetu o hodně schopnější, o tom svědčí fotky z digitálního mobilu, které mi přes MMS nebo i e-mailem posílá moje 75letá kmotra.)

Zkrátka, od úvahy, jak by vypadaly starší české filmy, kdybych v nich Oldřich Nový vykecával Nataše Gollové díru do hlavy mobilem nebo přes chat a otravoval ji cool MMSkami, jsem dospěl nakonec k názoru, že by takový film byl stejně poplatný určitému zakořeněnému společenskému vnímání a nezobrazoval realitu.

Leda by byl Oldřich Nový manažer, pak by měl i notebook, a Nataša Gollová dělala v módním časopise a používala cool vysouvací mobil, aby vypadala děsně byzy.

Akorát koukat už by se na to nedalo. Jako se na to ostatně nedá koukat ani u moderních českých filmů.

31. 10. 2009

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...