Úvod > Články > Bezdrátová změna u Kindlu

Bezdrátová změna u Kindlu

U své bezdrátové čtečky používala společnost Amazon od samého začátku bezdrátového poskytovale Sprint Nextel, což bylo vždy značně překvapivé. Sprint je totiž jediný americký poskytovatel mobilní sítě, který již druhým rokem ztrácí zákazníky.

Když se v roce 2007 objevil Kindle, čtečka využívala sítě EV-DO, což je v podstatě 3G. A jelikož využívání sítě pro stahování bylo v ceně knih, zákazníky těšila rychlost, nezajímala cena a hlavně nemuseli přemýšlet nad tím, jestli mají od poskytovatele povolen nějaký počet knih nebo jestli s ním musí mít smlouvu. Vedle toho, že Kindle držel Sprint nad vodou, řada expertů viděla v této smlouvě novou budoucnost bezdrátových poskytovatelů – nový zdroj příjmů a zbrusu novou periférii v rukách zákazníků.

Pro Sprint to byla ideální situace, firma si totiž z pronajímání velké části své kapacity udělala lukrativní kšeft a společnosti jako Samsung či Walt Disney díky tomu nabízely „vlastní“ síť a služby.

Na myšlenku, jak využít vlastní infrastrukturu, ale později přišli i ostatní. Situaci zamíchal Google, který s razancí sobě vlastní požadoval na regulační agentuře FCC, aby část nově nabízených frekvencí byla otevřená pro všechny. 

Amazon si pro další stahování knih na Kindle vybral společnost AT&T, což naznačuje jednak nespokojenost se Sprintem, ale hlavně snahu dostat čtečku na globální trh. V okamžiku, kdy Amazon ohlásil prodej Kindlu i mimo území Spojených států, bylo jasné, že musí přejít k jinému poskytovateli. Všechny nové verze čtečky tak přecházejí na technologii HSPA (High-Speed Packet Access), což je forma 3G pracující na bázi GSM. Sprintu zůstala jen cena útěchy v podobě čtečky Kindle DX, což je drahý a hlavně velký model - prodávaný i nadále jen na americkém trhu. Staré verze i nadále pracují se Sprintem.

Přestup z EV-DO na HSPA současně znamená jasnou podporu technologii GSM. Ta má, alespoň podle asociace GSM Association, ve světě nejméně 3 miliardy zákazníků, v porovnání s tím bledne 500 miliónů členů technologie CDMA. Je zřejmě jasné, kterým směrem se bude pohybovat další vývoj.

Firma AT&T sice ve chvíli, kdy se objevil nový iPhone, zrovna nepřesvěčila, a tak zákazníci museli přežít výpadky sítě a mnohem pomalejší rychlost, nežli firma slibovala. Brzy by se ale měla objevit 7,2 Mbit/s HSPA a v roce 2011 přejde firma na LTE.

Sprint se mezitím utěšuje tím, že zabodoval v některých aplikacích pro spojení M2M (machine-to-machine). Přístroje jako Little Buddy Child Tracker, což je v podstatě GPS umožňující rodičům kontrolovat, kde jsou jejich děti, jej ale komerčně nezachrání.

1. 12. 2009

Autor: Václav Větvička

Témata

multimedia

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Sportovní speciál 2024: Kde sledovat Olympijské hry v Paříži

Olympijské hry v Paříži se blíží a fanoušci se mohou těšit na tisíce hodin živého vysílání. Kde přenosy sledovat?

 

HBO Max končí, nahradila ho služba Max

Platformu HBO Max v Česku a na Slovensku nahradila nová služba Max. Nabídne více filmů a seriálů i lepší kvalitu...

 

Vodafone TV nabídne v rámci předplatného streamovací službu prima+

Vodafone TV rozšířila nabídku tarifů o novou Vodafone TV+, součástí které bude i předplatné videoslužby prima+ PREMIUM.

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...