Ještě nedávno se zdálo být jasné, že se elektronické čtečky po dlouhých letech nesplněných slibů a očekávání konečně rozjely naplno. Amazon se svým Kindlem skutečně udělal díru do světa a probudila se i konkurence - slibující několik svých verzí stále populárnějších e-booků.
Teď ale řada nakladatelství začala brzdit. Nakladatelství Simon & Schuster oznámilo, že digitální verze více než třiceti knih, které budou vydány v prvním pololetí příštího roku, se objeví nejméně o čtyři měsíce po vydání tištěné verze. Firma HarperCollins ohlásila, že každý měsíc pozdrží digitální vydání nejméně 10 knih, skupina Hachette Book Group USA zpozdí značný počet digitálních vydání.Současně ale přiznává, že digitální verze pomáhají zvyšovat prodej starších knih, neboť pokud se někomu zalíbí novinka, rád si pohodlně stáhne další knihy stejného autora. To sice šlo dříve také, ale znamenalo to expedici do knihkupectví, kde navíc jen málokdy měli na skladě více než jednu starší knihu.
Tuto situaci nezměnila ani existence internetového giganta Amazon.com, který si sice na prodeji knih vystavěl jméno a reputaci, ale knižní politiku dělá stále stejnou – inzeruje sice milióny knih, důkladná prohlídka ale ukáže, že většina z nich nikdy nebyla na skladě a pokud knihu vůbec mají, tak jeden výtisk. U bestsellerů tomu tak samozřejmě není, ale to není případ dokupování starých knih.
Digitální verze knih přitom byly stále více a více úspěšné. Jejich prodej se příblížil čtyřem procentům všech prodaných knih, v případě některých posledních bestsellerů, vydaných současně v digitální i tištěné podobě, již dokonce přesáhl pět procent.23. 12. 2009
Autor: Václav Větvička
Australský parlament schválil zákon, podle kterého musí společnosti Google a Facebook platit místním médiím za...
Microsoft má zájem o převzetí sociální sítě Pinterest. Podle serveru Financial Times za něj nabídl 51 miliard dolarů...
Philips ukázal světu opravdu nezvyklou novinku. Jejich nová bezdrátová sluchátka A6606 totiž nekončí v ušním otvoru...
CETIN každoročně investuje miliardy korun do modernizace své komunikační infrastruktury. Kolik internetových...
Operátoři mají od 1. ledna povinnost uvádět v cenících a smlouvách reálné rychlosti připojení. Pokud tyto hodnoty...
Jaké rychlosti pevného a mobilního internetu jsme naměřili v prvním měsíci roku 2021? Podívejte se, kterému...