Úvod > Články > Internet: špína a hnůj světa

Internet: špína a hnůj světa

V době vánočních svátků a prožívání vstupu do nového roku 2010 se pokouším zamyslet se nad úrovní internetu, potažmo lidí, kteří jej užívají. Nechci být moralistou, ale internet je v poslední době jen sbírka hnoje a nechutností, které stále více vstupují skrze kyberprostor do našich domovů.

Možná jsem byl idealista a snílek. Na internetu se pohybuji již od roku 1998, takže mohu srovnávat. Je pravdou, že v té době nebyl internet ani zdaleka tak rozšířen, jak je tomu nyní. V té době jsem nevěřil, že by kdy můj otec či matka poslali e-mail. A nyní? Oba vesele užívají internet, hrají hry na ksichtovníku a komunikují skrze Skype a ICQ. Podcenil jsem je. A podcenil jsem toho mnohem více. Vždy jsem si myslel, že smysl internetu je zejména ve spojení lidí na celém světě a v jejich všeobecné edukaci.

Kdo nepřeposílá, jako by nebyl

Lidé se mýlí - a i já se škaredě pomýlil. Jakmile došlo k hromadnému vstupu běžných občanů na internet, začalo peklo v podobě přeposílaných nesmyslných e-mailů. Chodí vám také ty perfektní a velmi přínosné e-maily s předmětem Fwd:Fwd:? Začalo to vtípky, obrázky, hezkými fotkami a pohledy ze světakraje. Následovaly prezentace v PowerPointu – ano, je perfektní, že jednoduchá společnost, IT znalostmi nepolíbená, zvládla tento kancelářský software, který byl do té doby výsadou manažerů a pánů inženýrů z výpočetních středisek.

Od relativně vtipných e-mailů přešli tvůrci těchto zbytečností k nudným politickým prezentacím a také k hoaxům. Co hůře, tyto nepravdy se šíří a mě pak rodiče informují, kterak mám zadat PIN v bankomatu naopak v případě, že jsem k tomu přinucen, a tak dojde rychle k přivolání policie. Nejhorší na tom je, že lidé těmto lžím věří a berou je jako pravdu. Vždyť to posílala Maruška z provozu a ta coby stará drbna vždy věděla, co se kde šustlo. Mrzí mě, že lidé navíc v mailech nechají kompletní historii putování zprávy, a tak se kolikrát nestačím divit, odkud a kam nesmysl putoval.

Skvělé je, když se vám tyto zprávy sejdou opakovaně z různých stran. Občas se bavím tím, že sleduji, kudy se zpráva pohybovala, kde šla ještě coby jeden mail a kde se rozdělila na dvě samostatné větve. Kruté je, že řada těchto e-mailů obsahuje tzv. „krutý hnus“. Jde o maily s obrázky nebo videem, které zobrazuje lidské utrpení. I když je mi líto lidí postižených válkami a přírodními katastrofami, nemusím jejich utrpení sledovat prostřednictvím přeposílaných mailů ve své schránce. Stejně tak odsuzuji krádeže v obchodech, ale opravdu nemusím vidět video, kde zaživa řežou v rozvojové zemi zloději ruku či nohu.

Sociální sítě: kamarádi nekamarádi

Další nešvar dnešního internetu jsou sociální sítě. Obecně, proč ne, ale lidé vstupují do jejich prostředí s pocitem, že se nyní musí za každou cenu seznámit virtuálně s co největším počtem lidí. Sám využívám Facebook a drtivou většinu z mých přátel znám osobně. Jsou ale tací, kteří mají mezi přáteli tisíce lidí jen proto, že „sbírají skalpy“ a před kolektivem se chlubí, kolik že už získali pseudokamarádů. Někteří se také na sociálních sítích vžívají do identity, kterou ve skutečnosti nežijí. Máme pocit, že víme o všech všechno, je ale otázkou, kdo skutečně na těchto sítích prozradí své pocity a prožitky, zejména ty negativní.

Diskuse jen v politické rovině

Diskusní fóra již nejsou tak často o diskusi k tématu. Podívejme se například na přední zpravodajské servery. Pod články, které se politiky nedotýkají ani malinko, bují silné politické diskuse - a lidé se hádají o tom, kdo je červený, modrý, oranžový nebo zelený. A lidé zde k sobě dokážou být skutečně tvrdí, i přesto, že mnohé portály zavedly přísnou registraci diskutérů. Lidé se evidentně za své názory nestydí, toť skvost demokracie, byť s kosmetickou vadou. Lidé se nestydí za názory, které jsou úplně mimo mísu i téma diskuse. Nestydí se urážet - a každého, kdo projeví jiný názor, setřou jakou prach z nábytku.

Závěrem

Možná jsem pesimista, ale vývoj společnosti a chování jednotlivců na internetu vidím relativně černě. Sám zjišťuji, že už doma nepotřebuji ICQ, že zapínám počítač jen v případě, že jej skutečně potřebuji k získání informací z internetu nebo k vypálení hudebního cédéčka do auta. A jak jste na tom vy? 

30. 12. 2009

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Jakou rychlost jsme v březnu naměřili u českých operátorů? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí u...