Úvod > Články > Uvažuje se o filtrování webu na globální úrovni

Uvažuje se o filtrování webu na globální úrovni

A další novinky uplynulých dní: Palm hledá kupce, odchází z něj softwarový šéf -- Opera Mini boduje u uživatelů iPhonu -- a více...

Filtrování internetu pokračuje

Nasazování speciálních filtrů, které blokují určitý obsah a webové stránky, se ve světě internetu stávají jakýmsi koloritem. Nejčastěji k nim sahají jednotliví poskytovatelé připojení – pokud tedy zákazník s filtrováním nesouhlasí, může si vybrat poskytovatele jiného. Ovšem některé státy uvažují o nasazení filtrů v celonárodním měřítku. A dokonce existuji návrhy o blokování obsahu na globální úrovni. 

Nejde přitom jen o odepření přístupu k závadnému obsahu (například k dětské pornografii), ale uvažuje se o filtraci služeb umožňující sdílení dat (zejména snahy nahrávacích a filmových společností zamezit sdílení filmů a hudebních děl).

Irská organizace Digital Rights Ireland si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádala vládní e-maily, které detailně ukazují na snahu nasadit národní webový filtr. Jak uvádí server DailyTech.com, například v elektronické korespondenci mezi vládními činiteli a operátore Vodafone se hovoří o "zavedení internetového filtrování v Irsku". Další zprávy se týkají "opětovného návrhu zavedení technologie k blokování", v dalších e-mailech se projednává dokonce blokování na mezinárodní úrovni a návrhy pro evropskou legislativu.

V současnosti se o nasazení celonárodních filtrů oficiálně snaží Francie a Austrálie.

Microsoft dokončil Office 2010, jdou do výroby

Společnost Microsoft dokončila práce na Office 2010. Do výroby jde kromě MS Office 2010 také SharePoint 2010, Visio 2010 a Project 2010.

Klienti společnosti využívající hromadné licence pro 250 a více počítačů a se smlouvou Software Assurance si nové produkty mohou stáhnout z webu Microsoftu od 27. dubna. Pro klienty bez Software Assurance budou balíky dostupné od 1. května.

Předplatilé MSDN a TechNet si nový software mohou stáhnout už od 22. dubna. Oficiální uvedení na trh je plánováno na 12. května.

Palm ztrácí softwarového šéfa

Ze společnosti Palm odchází Michael Abbot, šéf týmu softwaru a služeb. Vyplývá to z hlášení, kterou Palm poslal americkému regulačnímu úřadu.

Abbot odchází k 23. dubnu a pro společnost je to další ztráta – Palm přednedávnem ohlásil znepokojivé finanční výsledky a rovněž hledá nového kupce. Firmě se nepodařilo nijak oslnivě zabodovat s novou řadou smartphonů Pre a Pixi používajících systém WebOS, které se krčí ve stínu zařízení s platformou Google Android a také prohrávají s populárním iPhonem od společnosti Apple.

Palm se ihned "pojistil", aby od něj neodešli další vysocí představitelé – finanční šéf Douglas Jeffries a viceprezident pro globální operace Jeffrey Devine dostali každý „motivační“ bonus ve výši 250 tisíc amerických dolarů (asi 4,7 milionu korun). 

Opera Mini: milion stažení z AppStore za jeden den

Norská společnost Opera Software oznámila, že za jediný den si její mobilní prohlížeč Opera Mini z obchodu AppStore stáhl více než milion uživatelů iPhonu.

"Dnes mají uživatelé iPhonu z čeho vybírat. A jak dokazují čísla, nemůžou se dočkat, až si vyzkoušejí nový a rychlejší způsob prohlížení webu na iPhone – zvláště během špičky," řekl Lars Boilesen, výkonný ředitel Opera Software.

Googlu vzrostl zisk i tržby

V meziročním srovnání o čtyřicet procent vyšší zisk, o třiadvacet procent vyšší tržby – tak vypadá růst Googlu v prvním čtvrtletí nového fiskálního roku. 

Čistý zisk se v prvním čtvrtletí firmě zvýšil na 1,96 miliardy dolarů (37 miliard korun), loni za stejné období přitom činil 1,42 miliardy dolarů. Tržby dosáhly částky 6,77 miliardy dolarů (před rokem za stejné období činily tržby 5,51 miliardy dolarů). 

Přes vysoký růst však oslabily akcie Googlu, když po zveřejnění výsledků klesly o pět procent.

Portál Volny.cz se prodává, chce ho i Nova

Web Volny.cz patřící společnosti Dial Telecom je k mání. Už si něj údajně brousí i TV Nova. V nabídce je dále kromě freemailové služby také server Uschovna.cz. V minulém týdnu to uvedly Hospodářské noviny.

Dalšími zájemci mají být Centrum Holdings, jež provozuje portály jako Centrum.cz a Atlas.cz, a také společnost Dignity, vlastník serveru Tiscali.cz.

Dial Telecom obchodem pověřil společnost Patria Finance. "Patria organizuje proces, jehož cílem je nalezení nových vlastníků pro aktivity Volný.cz včetně webového portálu a e-mailů. Na prodej je i populární služba Uschovna.cz. Vše ale záleží na nabídce, s níž případní zájemci přijdou," řekl pro list Ondřej Palát z Patria Finance.

Nova uvedla, že v tuto chvíli rozhodnutí ohledně internetových aktivit nebude komentovat.

19. 4. 2010

Autor: Oldřich Klimánek

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Vodafone zařazuje do nabídky Nova Sport 5 a 6, odvysílá Formuli 1 i MotoGP

 

Vodafone nabídne v rámci své Vodafone TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Diváci se tak mohou těšit na Formuli...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

 

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

Od roku 2025 se zvýší koncesionářské poplatky, platit se bude i za mobily a tablety

 

Koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas se od příštího roku navýší. Změny se dotknou domácností i...