Úvod > Články > Digitální vysílání TV v ČR

Digitální vysílání TV v ČR

Pozemní digitální vysílání má v ČR již nějaký ten pátek za sebou. Zkušební provoz byl spuštěn v roce 2000 a ještě stále přetrvává. Jaká je současnost a budoucnost digitálního vysílání televize?

Jak a kde vysílání probíhá

Hned od počátku spuštění zkušebního provozu se do šíření DVB-T zapojily společnosti České radiokomunikace a Czech Digital Group. První ze jmenovaných vysílá na frekvenčním kanálu 25 stanice ČT1, ČT2, Nova, Prima a Óčko. Druhá uvedená firma vysílá na kanálu 46 stejné stanice kromě Óčka, navíc nabízí i několik rozhlasových stanic. Co se pokrytí týká, jedná se o oblast Prahy a okolí. Tato zóna je rozdělena na oblasti bez nutnosti venkovní antény a oblasti, kde venkovní anténu potřebujete.

Zařízení pro příjem DVB-T

Ke standardní analogové televizi lze zakoupit samostatný DVB-T přijímač. Ten se zapojí buď do AV vstupu, nebo pomocí konektoru Scart v RGB módu. Další variantou je širokoúhlá televize s integrovaným DVB-T přijímačem. Tyto televizory zvládají jak analogové, tak digitální vysílání. Pro uživatele počítačů je mnohem zajímavější možnost připojit dekodér přes USB port.

K tomuto účelu existují zařízení jako Hauppauge DEC2000-T, které lze připojit jak k TV (přes Scart), tak k počítači (přes USB). Podobným zařízením je i AVer TV-DVB-T USB. Nejlevnější variantou je ale Yakumo DVB-T Set-top-box, který je určen zejména pro analogové televizory, ale za 1900 Kč s DPH je to nejlevnější cesta k digitální televizi v počítači.

Firmy většinou v balení dodávají i externí anténu (Yakumo) nebo propojovací šňůry (Hauppauge), jednoduchý software na přiloženém CD umožňuje nainstalovat jak USB ovladače, tak možnost dívat se i nahrávat televizní vysílání v počítači. Připomínám však ještě jednou, že zatím probíhá jen zkušební provoz, navíc jen na území Prahy.

V čem je digitální vysílání lepší?

Digitální signál DVB-T je přenášen ve složkách, takže není náchylný k projevům, na jaké jsme zvyklí u analogového vysílání. Typickým příkladem je interference barev či přeslechy. Zvuk se blíží CD kvalitě. Dalšími možnostmi jsou prostorový nebo vícejazyčný stereo zvuk. Shrnuto a podtrženo jde o stream videosignálu s kódováním MPEG-2. Další výhodou je možnost využít stávající analogové anténní systémy. Prakticky se dá říci, že u digitálního vysílání buď máte dokonalý, čistý a kvalitní obraz (a tím pádem i nahrávku), nebo žádný.

Závěrem

Budoucnost šíření digitálního televizního signálu je v rukou zákonodárců naší země. Digitální vysílání probíhá prozatím přes satelit, v České republice prozatím není schválena potřebná legislativa, i když probíhají výběrová řízení na budoucí možné provozovatele digitální televize.

Přitom v zahraničí (Německo, Velká Británie) se již postupně od pilotních projektů ustupuje k praktické realizaci.

21. 7. 2005

Autor: David Procházka

Témata

multimedia

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Disney+ po vzoru Netflixu omezí sdílení hesel

Streamovací služba Disney+ oznámila uživatelům, že na podzim začne po vzoru Netflixu omezovat sdílení hesel.

 

Máte nekvalitní TV signál? Poradíme vám, jak problém řešit

Pokud máte problém s nekvalitním televizním nebo rozhlasovým signálem, poradíme vám, jak postupovat při jeho řešení.

 

Hollywood bojuje za omezení umělé inteligence, Netflix mezitím hledá nové pracovníky se specializací na AI

Netflix vypisal výběrové řízení na produktového manažera s umělou inteligencí za 900 000 dolarů a další pracovníky...

Nejčtenější články

Velké srovnání studentských tarifů

 

Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...

Co je to hotspot a jak ho používat?

 

Hotspot je funkce na telefonu nebo samostatné zařízení, pomocí kterého se můžete připojit k mobilnímu internetu. Jak...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2023

 

V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...