Úvod > Články > Kdo nic neumí, píše komentáře

Kdo nic neumí, píše komentáře

Inu holenci, tak už jsme na vás přišli, už se nám neschováte. V tomto sobotním článku si na vás setsakra posvítíme a vězte, že to nebude žádné příjemné svíceníčko, jako když vás sluníčko na pláži opaluje, nóbrž půjde o svícení fízlovskou lampou majora Zemana. Tak se máte na co těšit.

Mezi lidmi se vytrácí humor. Už se nesmějeme vtipům a zdravé srandě, ale máme patrně pokřivený charakter i žebříček hodnot. Ne, tebe se to Frantíku netýká, ale Pepík, ten boubelatý a pihatý chlapec, co sedí hned vedle tebe, moc dobře ví, o čem zde mluvím. My novináři si toho všímáme více než kdo jiný. Na tomto portále můžete každou sobotu číst texty s humornou tématikou. Sám jsem autorem pár z nich. Člověk by čekal, že se lidé při sobotě budou chtít pobavit, odreagovat, nebo se alespoň pousmát. Ale oni ne. Jsou raději nepříjemní jako osina někde a plivají po diskusích oheň na autory i provozovatele serveru.

Dokáži si to živě představit. Po celotýdenní štvanici za prací, penězi a placením hypotéky usedne panáček k televizi, otevře si pivínko a myslí si, že si konečně odpočine u fotbalu. Vtom se přiřítí milovaná ženuška s tchyní a dětmi a je po idyle. Žena začne klít a nadávat manželovi do opilců a budižkničemů, tchyně vzpíná ruce a proklíná den, kdy se její dcera s tímto zvrhlíkem seznámila. Aby manžel napravil, co pokazil, ani se nebrání a v sobotu v 6:45 nastoupí s vozíkem do fronty před nejlevnější obchodní dům v republice. S ním stojí ve frontě řada důchodců s vůní naftalínu a neméně voňaví bezdomovci, kterým přes noc došlo čůčo a tabák na vykuřování skleníků. Jaký to rozpor oproti reklamě, kde před stejným obchoďákem stojí samí krásní, mladí lidé!

Otrávený až běda vynese manžílek tašky z auta do lednice. Aby toho nebylo málo, rodinka se chystá na jistě chutný oběd právě ke tchyni. A náš panáček má chvíli, aby usednul k počítači. Přečte maily s výpisy z úvěrových karet, a pak pln elánu a chuti do života otevře DSL a začne číst sobotní text s tématikou o IT nevážně, aniž by si všiml, že se tato rubrika takto jmenuje.

Ale on už nevážně přemýšlet neumí, on je až moc vážný a znechucený. A co pak tedy udělá? Když se nemůže pomstít rodině a životnímu údělu, vyzvrací své myšlenky do diskuse, anonymně nebo pod krycím jménem. To udělá i na dalších serverech a je spokojen, že to natřel celému světu.

A co je na tom nejhorší, že takových našich demonstračních panáčků jsou zástupy. Čím více lidí na internetu je, tím více zvratků v diskusích a tím více špatné nálady. Lidé přestali chápat ironii, suchý i mokrý humor, vtipné bonmoty berou jako pravdu a nad ničím se nepovznesou. Svět začíná být černobílý a tito jedinci k tomu přispívají. Když už mají lepší náladu, na internetu vystupují jako hnidopiši, rýpalové, kritici a odborníci na slovo vzatí. V diskusích jsou z nich inženýři, lékaři a právníci, i když každé ráno stojí u píchaček kolbenky.

Toto chytráctví je bohužel nešvar český. Asi žádný jiný národ nemá tolik chytráků a rozumbradů jako česká kotlina. Hospodské řeči i rétorika vstupují na internet, do diskusních fór a na komunitní sítě. Kdo nepoužívá jadrné výrazy, je out. Kdo umí obejít cenzuru a vytečkovat sprosťárnu, je frajer. Národ kritiků ostatních bez ohledu na své schopnosti, sebestředných duševních impotentů, kteří dají jen na komerci a mediální masáž. Panáci, co nemají vlastní názor, ale tvoří si jej podle většiny. Jen se podívejte na recidivistu a zločince Jirku Kajínka. Vždyť je to národní hrdina a obětní beránek soudní mašinérie. Toť názor společnosti vtisknutý médii a filmovým veledílkem.

Dotkla se vás některá věta výše uvedená? Pak jsem takříkajíc potrefil husu a ta se jak známo vždycky ozve. Tak jen do mě. Pěkně od srdce. 

6. 11. 2010

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...