Úvod > Články > E-banking 2: Česká spořitelna a HVB Bank

E-banking 2: Česká spořitelna a HVB Bank

Ve druhém dílu seriálu o bankovnictví se dostávají na řadu dvě zajímavé banky, Česká spořitelna, kterou hodně lidí miluje a mnoho nenávidí, a HVB Bank, což je ve srovnání se Spořitelnou nováček na českém bankovním trhu.

Česká spořitelna

Mnozí tuto banku milují, jiní ji odmítají titulovat bankou – obecně se vžil jen zkrácený výraz Spořitelna. Jde o nejdéle působící bankovní subjekt na českém trhu, tradice Spořitelny sahá až do roku 1825. Moderní budoucnost banky se začala formovat až po sloučení s Erste Bank, které se uskutečnilo v roce 2000. Mnohým posměváčkům tak „došel smích“ a i odpůrci museli uznat radikální zlepšení služeb. Na druhou stranu o rychlosti a pružnosti Spořitelny vědí mnozí uživatelé své – s eBankou se např. rychlost připisování peněz na účet nedá srovnat.

Elektronické bankovnictví Spořitelny je na průměrné úrovni, pojďme si je blíže představit. Bankovnictví je odděleno od portálu Spořitelny a najdete je na www.servis24.cz. Pro ty z vás, kteří nevyužívají e-banking Spořitelny je k dispozici demoverze zde. Autorizace vstupu do aplikace je trojího druhu. Jednou možností je zadání klientského jména a hesla (toto není ideální v rámci bezpečnosti), dalším vygenerováním kódu z elektronického kalkulátoru a poslední možností je certifikát nahraný na pevném nebo přenosném médiu. Certifikace plateb je možná přes SMS, je ale věcí každého klienta, zda ji využije.

Aplikace je poměrně rychlá a není problém ji spustit například i pod Linuxem. Přehlednost aplikace je dostatečná, obsahuje standardní transakční historii, příkazy k úhradě, trvalé příkazy a inkasa. Aplikace také obsahuje možnost sledovat stavební spoření, pojistné smlouvy apod. Možnost uzavírat či předjednat spoření či úvěr bez navštívení pobočky aplikace nepřipouští – tedy nejen aplikace, ale celkově systém České spořitelny. Ve srovnání s eBankou je aplikace tak na cca 20 procentech funkčních voleb, ale běžnému uživateli to jistě postačí.

HVB Bank

V roce 2001 vznikla HVB Bank sloučením dvou samostatně působících bankovních domů – BankAustria / Creditanstalt a HypoVereinsbank – tedy českých poboček těchto bank. Podobnou integraci prodělaly stejné bankovní domy v roce 2000 i v zahraničí. Hlavní předností banky je silné zahraniční zázemí, dobrá pověst a tradice a zejména i přístup ke klientům, který je maximálně vstřícný – toto mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Elektronickou aplikaci si můžete vyzkoušet na webu www.hvb.cz, kliknutím na Demo Online Banking. Krom internetového bankovnictví nabízí HVB Bank i GSM bankovnictví, které je ovšem orientováno pouze na zákazníky mobilního operátora T-Mobile, což využití služby značně omezuje. Podobným omezením je nutnost instalace části produktů JVM (Java Virtual Machine), což omezuje uživatele PDA nebo jiných operačních systémů než Windows. Autorizačním i certifikačním prostředkem je v rámci internetového bankovnictví elektronický klíč ve formě kalkulátoru.

Aplikace má příjemné uživatelské rozhraní, není složitá a pracuje rychle. K dispozici máte přehled účtů, příkazy k úhradě (včetně SIPO), termínované vklady, zahraniční platby, informace o úrokových sazbách a kurzovním lístku, Zprávy (komunikační kanál s bankou) a Administraci aplikace. V zásadě jde o podobný druh internetového bankovnictví jako v podání České spořitelny, ocenitelný je komunikační kanál s bankou, pomocí něhož můžete pokládat dotazy a vybíráte odpovědi banky. Srovnávat s eBankou nelze, co zamrzí asi nejvíce, je absence zasílání změny zůstatku na mobilní telefon – toto aplikace Spořitelny umí.

 

Související články:

E-Banking: Startujeme seriál

25. 8. 2005

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v prosinci 2023

 

V prosinci se průměrná rychlost Wi-Fi po delší době propadla. Mrkněte, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...