Úvod > Články > BBC zpřístupní vysílání na internetu

BBC zpřístupní vysílání na internetu

V nejbližší době zpřístupní britský mediální kolos své kompletní vysílání na internetu a vznikne také verze vysílání pro mobilní telefony. Aktuální zpravodajství se tak zřejmě stane použitelné odkudkoli.

Na edinburghském televizním festivalu tuto skutečnost prezentovala ředitelka televizního vysílání BBC. Dále bylo přiznáno, že diváci mají před BBC velký technologický předstih a tímto krokem chce BBC udržet krok s moderními diváky a uživateli nových technologií. Mimo jiné vede k tomuto kroku BBC i fakt, že se na internetu objevilo DVD s dlouho očekávaným seriálem Doctor Who.

BBC má zájem některé pořady uveřejňovat na internetu dříve, než se dostanou do běžného vysílání. Pokud se tyto pokusné projekty ujmou, přijde patrně na řadu otázka vybírání koncesionářských poplatků od uživatelů vysokorychlostního internetu. Tato otázka bude velmi palčivá, protože jistojistě existuje mnoho uživatelů broadbandu, kteří tyto služby nevyužívají a využívat do budoucna nechtějí.

Do jednoho roku BBC počítá se zpřístupněním terestrických stanic BBC 1 a BBC 2 v kompletní podobě na internetu. Některé pořady budou natáčeny jen pro broadbandové diváky, ty pak budou přístupny po dobu 7 dní od vysílání. V rámci vysílání pro mobilní telefony se počítá s adaptací na sítě třetí generace, které v Anglii již nějakou dobu fungují.

Počin BBC je vskutku pokrokem a snad i vzorem pro další velká evropská mediální portfolia. V České republice je situace poněkud složitější. Mobilní vysílání je prozatím nereálné, protože sítě třetí generace zde vybudovány nejsou. Ovšem například kanál ČT-24 je prvním krokem k přenesení vysílání na internet. Česká televize obecně věnuje internetovému vysílání největší důraz, komerční televize zatím pokulhávají. Možná se tento fakt změní s adaptací VyVolených a Velkého Bratra na internet, i když zde je využití on-line kamer placené.

2. 9. 2005

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Vodafone zlevňuje pevný internet, první půl rok zaplatíte jen za 299 Kč

 

Vodafone spustil novou kampaň na pevný internet. V rámci ní nabídne všechny rychlosti na první půlrok jen za 299 Kč.

Platforma X chce konkurovat Gmailu novým XMailem

 

Elon Musk oznámil spuštění vlastního e-mailového klienta XMail. Chce tak konkurovat populárním Gmailu od Googlu.

HBO Max v Česku od května nahradí nová služba Max

 

Společnost Warner Bros Discovery oznámila, že v Evropě spustí novou platformu Max 21. května. To se týká i Česka a...