Aplikace chytrých telefonů dosahují závratných počtů. Jsou jich desítky tisíc pro každý operační systém a uživatelé se na nich stávají stále více závislými. Jak si ale ve všem tom množství vyznat?
Zásadní výzkum k tématu zveřejnil hráč, který za ostatními stále více zaostává - Nokia a jejich OVI. Na reprezentativním vzorku uživatelů chytrých telefonů vnášejí jasno do toho, co jde nejvíce na odbyt. Tedy ono to v podstatě není žádné překvapení, ale přesto je dobré mít v rukou nějaká pevná data.
Nejčastěji stahovanými aplikacemi jsou hry. Přesto nijak výrazně nepředbíhají ostatní dva segmenty, kterými jsou sociální sítě a hudební aplikace. Hry utrhly nějakých 38 %, sociální sítě 35 % a hudební aplikace 29 %. Zbytek jsou podle všeho geekovské aplikace, které zatím unikají masivnímu šíření.
Co čísla vypovídají? Zejména to, že lidé nemají představivost a jdou proto s trendy (připomeňme, že her sice stahují nejvíce, ale nejpoužívanějšími aplikacemi jsou ty pro sociální sítě – chceme být v kontaktu s přáteli na Facebooku, hry hrajeme příležitostně a nejčastěji je stahujeme proto, že se nejrychleji omrzí). Přesto všechny tři nejstahovanější segmenty ukazují více než jasně, jakým směrem kráčí vývoj – k zábavě. Chytré telefony slouží zejména k zábavě a užitečné funkce jsou jenom jakýmsi doplňkem. Příjemným, ale doplňkem.
Přesto více než polovina uživatelů podle OVI uvádí, že telefony obohacují jejich život. Zajisté by jej obohacovaly daleko více, kdyby uživatelé věděli, co přesně po svém telefonu mohou chtít a co všechno jej mohou naučit.
Předchozí tři odvětví, tedy hry, sítě a hudba, pochopitelně zajímají naprostou většinu majitelů smartphonů. Každý z nich má ale potom vlastní koníčky, s nimiž jim může jejich telefon a hračka v jednom pomoci. Potíž je pak nejčastěji v nedostatku představivosti a nepřeberném množství aplikací, které se nabízejí. Jak tedy najít to, co zajímá právě vás?
Kupodivu nejlépe se uplatňuje virální reklama - tedy situace, kdy vám o dané aplikaci někdo řekne, nebo ještě lépe, předvede vám ji v praxi. Výhodou nových telefonů je, že můžete mít tuto novou aplikaci, jež vás právě zaujala, v telefonu během pouhých pár minut. Spokojený uživatel je nejlepším propagátorem aplikace. Naprostá většina uživatelů by se bez přátel k novým aplikacím nejspíše nedostala a zůstala by u těch, které si stáhli, když byl telefon nový.
Avšak i přátelé (pokud nekamarádíte s maniaky do technologií) mají omezený obzor a jejich zájem se určitě nekryje s tím vaším. Proto jsou tu weby, které se aplikacemi pro jednotlivé systémy zabývají. Pakliže narazíte na kvalitní aktualizované stránky, dostanete se v jediném okamžiku k desítkám aplikací, které někdo vyzkoušel. S trochou štěstí aplikaci i popsal a komunita stejně zaměřených lidí mu pod článek přispěla svým názorem. Šíře popsaných aplikací na podobných serverech má slušný záběr, protože se o ně stará více různě zaměřených lidí. Pokud už narazíte na něco, co vás zajímá, projděte si příspěvky od stejného autora. Určitě toho najdete více.
Až jako poslední funguje slepé prohlížení internetových obchodů s aplikacemi, kde na nějakou relevantní a zároveň kvalitní narazíte spíše omylem. Ale vlastní snahu nevzdávejte! Pokud se už dostanete na nějaké stránky o aplikacích (google to jistí, stačí zadat něco ve smyslu Android/iPhone/Symbian aplikace, případně apps, a jste doma), nejspíše se vám s trochou štěstí podaří získat směr, který vás zajímá. Pak už jen trochu popustit uzdu vlastní fantazii, protože ať vás napadne, co chce, je více než pravděpodobné, že to už napadlo někoho před vámi a vymysleli aplikaci právě pro vás.
Následující tipy nejsou nic světoborného, spousta lidí tyto aplikace používá, ale další spousta ještě ne. Hrajete na hudební nástroj? Tak se podívejte, jaké typy ladiček jsou vám zdarma k dispozici. Zapomeňte na kupování zvláštní krabičky, ladičku budete mít vždycky v kapse. Ostatně s metronomem je to obdobné.
Skoro každého zajímá počasí. Aktuální situace na hlavní stránce je už zcela běžná, ale proč si nestáhnout Meteor - CHMI meteoradar? Uvidíte, odkud se na vás právě ženou mraky a kolik máte času, než se dostanete domů. Odkud? Například z geocachingu (další aplikace, kterou je škoda nevyužít, když už máte v telefonu GPS) nebo ze svého pravidelného běhání (už máte aplikaci, která hravě zastane všechny krokoměry?).
Jestli máte raději něco klidnějšího, zkuste některou z desítek aplikací na čtení knih. Pro cestování si stáhněte do mobilu navigaci (výhodu mají majitelé Nokií, kde je navigace zdarma), zábavný je i výškoměr, který určí vaši polohu od hladiny Středozemního moře… Přídavkem nainstalujte mapu hvězdné oblohy…
Každopádně nezapomeňte vylepšit váš telefon. Existují stovky správcovských aplikací, které optimalizují výkon vašeho přístroje. Budou spravovat nejen aplikace (např. AppBrain), ale postarají se třeba i o optimalizaci spotřeby baterie. Je dobré vědět, která aplikace nejvíce žere energii.
Zkrátka a dobře, aplikace hýbou světem a není tak složité objevit tu, ze které budete mít užitek. Ale ono méně je někdy více. Například fakt, že z Mac App Store bylo za 24 hodin staženo milion aplikací, je trochu děsivý.
17. 2. 2011
Autor: Richard Klíčník
Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...
Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...
Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...
Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...
V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...
Hotspot je funkce na telefonu nebo samostatné zařízení, pomocí kterého se můžete připojit k mobilnímu internetu. Jak...