Téměř každý čas od času potřebuje použít nějaký program, který není na počítači, který právě používá, nainstalovaný. Možností, jak tento problém vyřešit, je pochopitelně více – od portable verzí přes samotnou instalaci až právě po Spoon.net. Ten umožňuje spouštět klasické aplikace prostřednictvím webového prohlížeče.

Bylo by zajímavé sledovat, jak se mění chování uživatelů s tím, jak postupně nastupuje fenomén zvaný cloud computing, který se snaží přenášet aplikace i data na web a na samotných pracovních stanicích ponechat jen samotný běh aplikací. Ostatně něco takového již z dějin informatiky známe – kdysi existovaly terminály, které byly určené jen k tomu, aby komunikovali s hlavním počítačem, který byl umístěn v nějakém sále. Více uživatelů mohlo sedět ve své kanceláři a pohodlně vyžadovat různé informace či výpočty.

Doba pokročila a dnes nám již výpočty a základní informace nestačí. Cloud nabízí mnohem více – interakci s dalšími uživateli, práci na jednom dokumentu ve více lidech, vzájemnou komunikaci i podporu multimédií. Přístup k datům a běh aplikací někde jinde považujeme již za věc téměř samozřejmou, i když motivace je oproti dřívějšímu terminálovému modelu poněkud jiná.

V tomto kontextu nepřekvapí, jaký boom zaznamenávají jednotlivé webové aplikace, které pracují přímo v samotném prohlížeči. Od Zoho až například po Google Dokumenty. Právě na těchto dvou příkladech je patrné, jak se liší přístupy jednotlivých vývojářů k tomu, jak by měla vypadat správná cloudová aplikace.

Zatímco Zoho se snaží o tvorbu kvalitního, plnohodnotného robustního balíku, který si poradí s kompletní správou kanceláře i obchodního oddělení, komunikací se zákazníky i koordinací projektů, Google sází na rychlost, jednoduchost a přehlednost. Přistupuje k webovým aplikacím tak, že uživatelé potřebují především základní funkce a snadnou kooperaci mezi sebou a více nežli bohatou paletu funkcí. Který model je správný či výhodnější, není možné snadno rozhodnout.

Čas od času se ale stane, že se hodí mít on-line přístup k řadě klasických aplikací, neboť je potřeba robustnější práce nebo přístup k nižším vrstvám systému – například načítat data z DVD mechaniky. Pak, marná sláva, on-line aplikace narážejí na některé své přirozené limity, jako je například potřeba přenášet data někam na síť a sledování filmů, jež jsou vypálené na disku prostřednictvím cloudové aplikace, asi nikdy nebude zcela optimální řešení.

Někde na půli cesty mezi instalovaným programem a webovou aplikací se nachází služba Spoon.net. Ta umožňuje stáhnout jen několik málo souborů, které jsou pro běh aplikace nutné, a spustit ji v podobě, v jaké jen málo kdo má šanci poznat, že běží služba spojená se sítí - a ne klasická instalovaná aplikace. Jelikož jsou její možnosti velmi lákavé, podíváme se na ni nyní poněkud podrobněji.

Spoon.net

Základní ovládání je poměrně snadné – stačí se zaregistrovat a případně si stáhnout patřičný plug-in, který bude vyžadovat prohlížeč, a pustit se do práce. K dispozici je poměrně široká nabídka programů, které jsou rozumným způsobem roztříděny do jednotlivých kategorií tak, aby se v nich lépe hledalo. Jako registrovaný uživatel si můžete také vytvářet databázi oblíbených programů, ke kterým pak máte snazší přístup. Samotné spuštění programu je velmi jednoduché – stačí jedno klepnutí a program se začne načítat. Při mé rychlosti připojení okolo 4 Mbit/s se například OpenOffice.org spouští přibližně dvě minuty, Notepad++ asi půl minuty, IrfranView asi 10 sekund.

Jednou z nevýhod je tedy poněkud pomalý start. Ale na druhou stranu není třeba s sebou nosit flash disk s portable aplikacemi, nic instalovat, vše běží velmi pohodlně a samotné aplikace pracují srovnatelně rychle, jako když jsou nainstalované. Jedinou vážnější výhradu bych měl snad jen k přehrávačům filmů, které neumí optimálně pracovat s mechanikou – vždy načtou určitý úsek a až po jeho přehrání začnou swapovat další část, což má za následek zvýšenou hlučnost a občasné zaseknutí filmu. Jinak jsem žádné zásadní rozdíly nezaznamenal.

Potřeba je ještě dávat pozor na úsporný režim počítače, při kterém může dojít k vypnutí internetu, což má za následek pád aplikace i veškeré rozdělané práce.

Nabídka

Pokud jde o samotné programy, nabídka je vytvořená tak, aby pokud možno rovnoměrně pokryla potřeby většiny uživatelů. V oblasti kancelářských balíků naleznete OpenOffice.org nebo OxygenOffice. Z textových editorů pak kupříkladu AbiWord, Notepad++ či jEdit.

Nechybí samozřejmě ani webové prohlížeče, na přehrávání filmů je připraven VLC či GOMPlayer, na obrázky IrfanView atp. Na výběr je také z nástrojů na práci s pdf, editaci či tvorbu audio souborů, e-mailový klient, 7zip a mnoho dalších. K dispozici jsou také základní nástroje pro vývojáře, správu projektů, myšlenkových map nebo utility a komunikační nástroje, jako kupříkladu Skype.

Povětšinou se jedná o plné verze programů. Tam, kde je k dispozici jen demoverze, naleznete jednoznačné označení a informaci o omezení, včetně možnosti produkt zakoupit. Nejvíce demoverzí naleznete mezi hrami. Těch je k dispozici také poměrně hodně a jedná se především o jednodušší počiny.

Právě podíl z prodeje aplikací a her představuje hlavní zdroj příjmů Spoon.net. Nikde tak nenarazíte na reklamu, omezení v počtu spuštění v bezplatné verzi účtu atp. Osobně si nejsem zcela jist, zdali by nebyl vhodnější (pro Spoon.net) nějaký kombinovanější model. Pro uživatele se ale jedná zřejmě o optimální řešení.

Závěr

Celý koncept Spoon.net považuji za mimořádně zdařilý a kvalitní. Máte od libovolného počítače s připojením na internet a operačním systémem Windows přístup k bohaté programové nabídce, kterou není třeba udržovat na flash disku. Navíc (téměř) bezplatně, což je jistě pro řadu budoucích klientů velmi důležitý atribut. Nové programy neustále přibývají, z čehož je možné usoudit, že se zvýší zájem o tento projekt.

Osobně mi schází jen propojení s nějakou službou, která umožňuje ukládat a sdílet soubory, jako je například Dropbox; uvažte sami, jak by bylo příjemné si spustit aplikaci z prohlížeče, připojit se ke svému virtuálnímu disku a mít všechna data jako na dlani. Myslím si, že podobná distribuce služeb má jistě budoucnost a že si své příznivce Spoon.net jistě najde.  

23. 2. 2011

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...