Dne 27. 4. 2011 proběhl v eClubu na půdě ČVUT WebExpo Startup Meetup 4.2011. Celá akce byla určena pro webové startup projekty, které chtějí získat zpětnou vazbu na svůj projekt. Taky pro webové programátory, designéry a byznysmeny, kteří se zajímají o aktuální dění na českém webu a chtějí se zapojit. Celá akce sestávala ze dvou přednášek.

První z nich měl Václav Stoupa, zakladatel Webexpa - největší konference o webu a internetu ve střední Evropě - na téma Business Model Canvas aneb jak vizualizovat váš business model. Na druhé přednášce představil Vlastimil Vávrů svůj světově unikátní projekt Optiscont, což je první samoobslužná optika na světě.

V první prezentaci Václav Stoupa představil Business model Canvas, což je strategický manažerský nástroj, který slouží k vytvoření nových nebo existujících byznys modelů. Jedná se o vizuální template s devíti předformátovanými bloky byznys modelu, z nichž každý prezentuje určitou část projektu, do kterého pak vepíšete vaše klíčové požadavky pro váš projekt, např. jeho cíl, kdo jsou vaši zákazníci, jaké jsou očekávané náklady a výnosy atd. Tvůrcem je Alexander Osterwalder, který tento model stvořil na základě své dřívější práce s Business Model Ontology.

Prázdný Canvas model

Václav Stoupa pak na příkladu Nespressa názorně prezentoval, že byznys model vašeho startup projektu nemusí být nudný dvacetistránkový text plný tabulek a grafů, ale vizuálně příjemný Canvas. Místo abyste dlouhé dny tvořili analýzy a sepisovali je ve Wordu, stačí vám v nejjednodušším případě jen tužka a papír, protože jak známo papír, potažmo Canvas, snese všechno. Můžete taky využít některou z dostupných webových Canvas model aplikací, nebo si do vašeho IPhonu nebo IPadu stáhnout potřebný SW a začít kreslit. Přesně tak - kreslit, protože Canvas je plátno a ne Word. Canvas na Facebooku nebo Skypu pak může vypadat velmi příjemně a jednoduše.

V druhé části své prezentace V. Stoupa zapojil všechny zúčastněné do vytvoření Canvas modelu slevomat.cz. Během 10 minut jsme měli náš první Canvas model hotový a nebyl to strastiplný proces plný vytváření grafů a tabulek. Po zodpovězení několika otázek pak V. Stoupa předal slovo dalšímu přednášejícímu, což byl Vlastimil Vávrů a jeho první samoobslužná prodejna brýlí na světě.

Vlastimil Vávrů svůj startup Optiscont prezentoval s pomocí Canvas Modelu a následovala plodná a motivační debata, kde se opět zapojili všichni posluchači se svými nápady, nabídkami na spolupráci atd. Autoři startupu tak získali k další činnosti spoustu podnětů, protože celou tuto diskuzi nahráli kamerou, aby žádný z podnětů a myšlenek nebyl zapomenut. Po ukončení oficiální části ještě následovala after party v Braunově sklepě, kam se přesunula jedna část zúčastněných s Václavem Stoupou, aby debatovali o Canvasu a dalších neajťáckých věcech. Druhá skupina se vydala na cestu Prahou, aby na vlastní oči spatřila první samoobslužnou optiku na světě.

Celá akce se vydařila, a tak máte-li váš startup projekt, pro který hledáte investora, lidské zdroje nebo jen jeho hodnocení, nebojte se a přijďte se s ním podělit. Celá akce má totiž za úkol jediné - a to oživit české webové startupy. Hlavní myšlenka, kterou jsem si z akce odnesl, byla, že máte-li nějaký projekt v hlavě nebo v nějaké fázi vývoje, nebojte se co nejdřív ho realizovat a prezentovat vašim uživatelům, nic horšího než neúspěch vás přece počkat nemůže. Pokud chcete prezentovat svůj startup nebo se jen přijít podívat, návštěvu můžu jen doporučit, protože jsem z akce odcházel plný dojmů myšlenek, nápadů a podnětů pro svůj vlastní startup a další svoji práci.

5. 5. 2011

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Google zavedl novou funkci vyhledávání – Circle to Search

 

Společnost Google oznámila novou funkci vyhledávání "Circle to Search", která uživatelům umožní rychle vyhledávat...