Úvod > Články > Nejen v antice bylo kopírování dovoleno...

Nejen v antice bylo kopírování dovoleno...

Když tak člověk poslouchá a čte ty nové tanečky kolem zvýšeného DPH na knihy, snahy zpoplatnit i e-knihy, zvýšit sazbu za autorské poplatky u kopírek, a když zná něco z historie, neví, zda se má smát, nebo brečet.

Co si budeme povídat. Nebýt kopírování, nemáme o uměleckých dílech starověku, antiky či středověku ani potuchy. A nebýt kopírování, nemáme Beatles, kteří z vážné hudby taky sem tam něco vykradli. 

Co svět světem stojí, umění se vyvíjelo neřízeně a živelně. Často patřilo k nevýdělečným oborům. V antickém divadle jste třeba jako diváci nemuseli platit vstupné. Potřebné náklady na kostýmy a nijak vysoký obolus hercům zaplatili bohatí občané města, už tehdy nazývaní mecenáši (maecenas). 

Umění sloužilo jak lidským potřebám (zkrášlování keramických nádob, ozdoby a přívěšky, ozdobné rukojeti...), tak náboženství té které doby a místa. Vznikaly velké sochy bohů a bůžků, ale i hrdinů. 

Kultury se navzájem prolínaly. Umělci byli často anonymní, protože za ně mělo mluvit jejich dílo, inspirované bohy. Pro historické umělce bylo poctou, když někdo jejich dílo kopíroval a předával dál – šlo o jasný důkaz, že se povedlo. 

Dokonce se některé nápady dále rozvíjely a modifikovaly. Což nebylo bráno jako plagiátorství, ale projev ducha, fantazie a uměleckého génia. Ve středověku dokonce existovaly psané předpisy, jak správně kopírovat knihy. 

Nebýt kopírování, netušíme, že existoval nějaký Homér, nějaká Odyssea, a Schliemann by neměl podle čeho objevit Tróju. Nebýt kopírování, nemáme tu Starý zákon, ani Nový, žádné dějepisné knihy, ale ani milostnou poezii, dramata, hry, divadlo... A mimochodem, celý jeden umělecký směr – klasicismus – posléze kopíruje antické umění. 

Po Evropě jezdili minnesengři, aby na hradech zpívali písně, které posbírali na svých cestách, a když se někde naučili jinou píseň, hned ji zařadili beztrestně do repertoáru a jeli ji předvést tam, kde písničku neznali a mohla by se jim líbit. 

Lidé běžně chodili na zkušenou do světa, a třeba české umění sklářů vzniklo na tradici italské sklářské školy, když v Itálii působilo hodně krajánků. 

S vynálezem knihtisku se tisklo všechno. Knihy se množily, jak jen to šlo a čas a tiskařská čerň dovolili. 

A taková Božena Němcová a Karel Jaromír Erben a mnozí další jezdili po Čechách na vlastní náklady, aby sesbírali povídání a příběhy prostých lidí, kteří také za své historky nikdy nic nedostali zaplaceno, a vydali pak všechny tyto pověsti, legendy a pohádky napůl vlastním tiskem. Přitom z nich těžíme dodnes a kdejaký filmař si třeba na těchto sesbíraných pohádkách namastil kapsu, aniž by se zamyslel nad tím, že původní zdroj sušil hubu, jak se říká. 

Co máme lidových písniček, u nichž neznáme autora. Ten by často o slávu ani nestál. Tyhle písničky totiž často vznikly z radosti a pro radost. Jako popěvky k nějaké veselé historce, která se udála. Nebo jako milostná píseň či jako ukolébavka. Lidé, kteří písničku zaslechli a líbila se jim., se ji naučili a předávali ji dál – bez nároku na honorář pro původního autora či autorku. 

Když se stavělo Národní divadlo, pro některé umělce byla čest přispět svým talentem zadarmo. 

Jistý Van Gogh za svůj život v podstatě neprodal jediný svůj obraz. Maloval pro radost, z umělecké potřeby. Dnes si nemůžeme ani pořídit kopii nějakého jeho obrazu. Je to trestné. Protože by majitel originálu přišel o nějaký imaginární zisk či co. Je trestné chodit po galeriích a fotit si tam obrazy dávných mistrů. škoda, že se jich nemůžeme zeptat na názor, protože původně chtěli, aby jejich dílo potěšilo co nejvíce lidí. 

Umělci tvořili, protože museli. Často žili v bídě, ale jejich talent je nutil vytvořit obrazy, sochy, katedrály, knihy, iluminace, písně, příběhy, divadlo... Neexistovali image makeři, produkční plány a vytváření teenagerských skupin. 

Takže mne ty tanečky kolem autorských poplatků za kdejaký druh média štve. Copak dnes už skutečně nikdo netvoří jen tak? Pro radost? 

7. 5. 2011

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...