Dobrých zpráv se na firmu Apple v poslední době hrne víc než dost (byť na to o zdravém otci zakladateli musí stále čekat). Nejdříve to byly rekordní zisky, kdy obrat za poslední čtvrtletí dosáhl úctyhodných 28,6 miliard dolarů. O ty se postaralo zejména 20 miliónů prodaných iPhonů a přes 9 miliónů iPadů 2.
Další příjemnou zprávou, která se objevila jen o den později, bylo ohlášení, které nepotěšilo ve Finsku – největším výrobcem smartphonů již není Nokia, ale Apple. A do třetice všeho dobrého, nejnovější operační systém Lion byl univerzálně vychválen do nebe.
V rámci všeobecného nadšení a zaslouženého tlučení se v prsa poněkud zaniklo jedno výročí: iPhone se dočkal čtvrtých narozenin a i když to Apple nijak mimořádně neoslavoval, stojí jistě za to podívat se na stopu, která od 29. 6. 2007 po tomto mobilu zůstala.
O tomto mobilu se mluvilo prakticky celý rok
Na první pohled to ale na nějaký trhák nevypadalo – cena byla více než vysoká, prakticky chyběly aplikace připravené dalšími firmami, nevalně vybraná telekomunikační společnost a navíc exkluzivita. Polínko do ohně přiložil i šéf Microsoftu Steve Ballmer, který s prozíravostí jen jemu vlastní prohlásil, že mobil za 500 dolarů nebude žádného zákazníka zajímat, protože postrádá klávesnici.
Popularita se ale začala šířit rychlostí stepního požáru a výsledkem jsou změny celého průmyslového odvětví. Můžeme sice donekonečna debatovat o tom, jestli Apple skutečně inovoval nebo jen vybrousil již známé věci (firemní obchod s aplikacemi nebo dotykový displej byly samozřejmě na světě již dříve), ale při podrobnějším pohledu na celé odvětví můžeme jasně odlišit situaci před iPhonem a po něm.
Co si budeme povídat, prakticky každý významnější smartphone, který po červnu roku 2007 spatřil světlo světa, není ničím jiným, nežli odpovědí na iPhone. Koneckonců některé mobily s Androidem jakoby iPhonu či iPadu z oka vypadly, od designu až po ovládání. Třeba takový Samsung Infuse by mohl vyprávět. A pokud bych měl mít stovku za každý smartphone, který se na startu chlubil přezdívkou Zabiják iPhonu, byl bych dneska boháčem.
Není divu, že ostatní výrobci stále dohánějí vlak – když konečně vymakají všechno tak, jak se to o pár let dříve vylíhlo v dílnách Steva Jobse, přijde Apple neomylně s novou verzí a závody začínají znovu. Marně vývojáři připomínají, že bez inovací Microsoftu a RIM (o dnešním Androidu ani nemluvě) by Apple a jeho software nebyl ani zdaleka tam, kde je. O jejich pravdu se nikdo z těch, kteří masivně kupují a kupují iPhone, nezajímá.
iPhone ale změnil i mateřskou firmu. V době jeho startu měl Apple za sebou úspěšné desetiletí, kdy úspěchy poháněl iMac, iBook, iPod a iTunes. Ve chvíli, kdy se odpíchl iPhone, nastal obrat Applu novým směrem. Při představě, že Apple bude mít nejen vyšší zisk a obrat než Microsoft, ale také vyšší hodnotu, by se v době startu iPhonu každý analytik zasmál mocným hlasem.
Od roku 2007 se toho změnilo dost – zanikl Palm (dnes HP), dříve neporazitelná pozice Nokie se otřásá v základech, Motorola vstala z mrtvých, velkým hráček je dnes Android. Co se nestalo, je nadšení, které iPhone v majitelích vzbuzuje. O bílém iPhonu se mluvilo roky, dnes se srdce pravověrného fandy třese nadšením při zmínce o páté verzi iPhonu.
28. 7. 2011
Autor: Václav Větvička
WhatsApp dlouho nabízel jako jedinou identifikaci účtu telefonní číslo. Brzy ale přibudou také uživatelská jména.
Vláda oznámila, že pracuje na aplikaci eDoklady, která by od nového roku měla být alternativou k občanskému průkazu.
Montana se stala prvním státem USA, který zakázal populární aplikaci TikTok. Očekává se, že společnost zákon napadne...
T-Mobile představil limitovanou předplacenku se 100 GB dat, za kterou zaplatíte jen 300 Kč měsíčně. A každé 12...
Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...
CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...