Ministerstvo životního prostředí ČR má za povinnost zveřejňovat velké množství informací. O tom hovoří zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Internet a geografické IT jsou vhodným nástrojem.
Zajímáte-li se o životní prostředí v České republice v kontextu Evropské unie, určitě Vás zaujme stránka s názvem Činnosti Evropské unie – životní prostředí, která je zveřejněna na této adrese. Stránka je sice v češtině, ale většinou obsahuje odkazy na stránky k jednotlivým tématům v angličtině.
Dalším zdrojem informací o životním prostředí jsou stránky Státního fondu životního prostředí České republiky. Jsou zde podklady k získávání podpory v oblasti životního prostředí.
Český statistický úřad zveřejňuje také informace o životním prostředí na svých stránkách.
Úkolem Evropské agentury pro životní prostředí je podávat včasné, cílené, relevantní a spolehlivé informace o životním prostředí. Na http://local.cs.eea.eu.int zveřejňuje informace.
Agentura ochrany přírody a krajiny má na svých stránkách mnoho zajímavých údajů z oblasti životního prostředí. Při brouzdání lze narazit na demonstraci formou mapek.
Soustavu Natura 2000 tvoří v České republice ptačí oblasti a evropsky významná území. Cílem je ochrana biologické rozmanitosti zachováním nejhodnotnějších přírodních lokalit a nejohroženějších druhů rostlin a živočichů v Evropě. Ve spodní části stránky http://www.natura2000.cz jsou odkazy na významné instituce z oblasti životního prostředí. Na stránce se také vyskytují některé informace ve formě map, například návrh ptačích oblastí v ČR.
Přehled ještě doplním o stránku deníku o životním prostředí Ekolist, který zveřejňuje své zpravodajství na stránkách http://www.ekolist.cz.
Stránek o životním prostředí zaměřených různými směry je nepřeberné množství. Vždyť jde o velmi citlivou oblast, ve které se navíc hraje o velké množství peněz.
Ministerstvo ŽP ČR má své stránky http://www.env.cz. Stránka je poměrně přehledně uspořádaná a odkaz na mapový server není vůbec těžké nalézt.
Informace jsou členěny do sekcí podle tématu (hydrografie, chráněná území, krajinný pokryv, oblasti znečištění…).
Obrázek ukazuje výřez z mapového serveru, který zobrazuje chráněná území a zdroje znečištění. V levé části okna jsou ikony k ovládání. Například ikonou i a klepnutím v mapě na trojúhelníček znečištění se pod mapou zobrazí údaje o znečišťovateli.
Přístup ke geodatům je také možný prostřednictvím GIS SW, například ArcMap firmy ESRI. Obrázek ukazuje zobrazení tzv. úses (územní systém ekologické stability krajiny). Nad daty je pak možné provádět prostorové analýzy a také je kombinovat s lokálními daty.
Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem informatiky spravují na http://geoportal.cenia.cz mapové služby Portálu veřejné správy, které jsou „vstupní branou“ k oborovým a resortním územně vázaným informacím pořizovaným z rozpočtu České republiky. Zveřejňované tematické mapové vrstvy jsou celoplošné, obsahově garantované a aktualizované. Využívají státní mapová díla, státem garantované a udržované registry, tématické sady a databáze.
Krajské a městské úřady již také publikují geodata o spravovaném území. Příště zabloudím na některé z nich.
11. 10. 2005
Autor: Jitka Machalová
Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...
Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...
Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...
Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...