Úvod > Články > Google ruší další desítku svých služeb a aplikací, na seznamu je i legendární Google Desktop

Google ruší další desítku svých služeb a aplikací, na seznamu je i legendární Google Desktop

Viceprezident společnosti Google Alan Eustace na blogu firmy oznámil ukončení provozu a vývoje dalších služeb a aplikací. Google se chce soustředit na vývoj nejpoužívanějších a nejpopulárnějších produktů. Už dříve bylo například oznámeno ukončení Google Labs a projektů, které podle Googlu uživatele spíše odrazovaly než lákaly.

"Jarní úklid", jak Alan Eustace o vypínání služeb píše, bude probíhat v následujících měsících a dotkne se desítky služeb a aplikací. Seznam vypadá takto:

Aardvark: Pro drtivou většinu lidí neznámá služba, startup, který Google odkoupil v roce 2010. Byl to "nový typ experimentu v sociálním vyhledávání, který měl lidem pomáhat hledat odpovědi na otázky."

Desktop: ve své době populární desktopová aplikace, která přinesla rychlé a účinné vyhledávání obsahu v souborech na pevném disku. Uživatelé Windows XP si vzpomenou na postranní lištu a gadgety, které Microsoft nabídl sám až ve Windows Vista. Google Desktop se však už nějakou dobu nevyvíjí -- nicméně například uživatelé linuxových systémů na něj ještě dnes nedají dopustit. Stále je kvalitní a spolehlivý. Google jej nechce podporovat kvůli rozmachu cloudových služeb, kde je vyhledávání přímo v jeho režii. Na desktopu prý tak ztrácí smysl...

Fast Flip: Další nepříliš známá služba pro vyhledávání/třídění a čtení zpráv ze světových médií (aplikace byly dostupné i pro Android či iPhone). "Magazínový" způsob zobrazení obsahu Google použije v rámci jiných, úspěšnějších služeb.

Google Maps API pro Flash

Google Pack: Balíček aplikací slepený Googlem zná většina uživatelů z předchozích let, kdy Google poskytoval balík "základních" programů, bez kterých "nešlo" žít. Google teď říká, že lidé ztrácejí o stahování aplikací zájem. Proto konec.

Google Web Security: služba pro firemní klienty, techniky zabezpečení Google použil v prohlížeči Chrome, služba končí, platící zákazníci však budou mít stále přístupnou podporu. 

Image Labeler: značkování obrázků na webu jako samostatná služba končí.

Notebook: jedna ze známějších služeb mezi neznámými. Poznámkový blog se správou odkazů, užitečná pro ty, kdo hodně čtou a hodně třídí informace. Nastal však její konec. Současný obsah bude uživatelům automaticky převeden pod Google Docs (Dokumenty).

Sidewiki: končí i služba umožňující poznámkování (a sdílení poznámek) webových stránek přes Google Toolbar.

Subscribed Links: umožňovala ručně tvořit/třídit výsledky vyhledávání pro další přihlášené uživatele. Vývojáři si svá data mohou stáhnout do 15. září.

5. 9. 2011

Autor: Oldřich Klimánek

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

O2 a Vodafone navyšují upload u stovkových tarifů

 

Operátoři O2 a Vodafone potvrdili navýšení rychlosti uploadu u profilu 100/10 Mb/s. Nově budete moci odesílat data...

T-Mobile spustil prodej bondingu pro rychlost 100 Mb/s

 

T-Mobile znovu obnovil prodej bondingu pro rychlost 100 Mb/s. Díky této technologie dosáhne na stovkovou rychlost 54...

Pevnou síť Cetinu využívá už milion domácností

 

Cetin tento týden zprovoznil vysokorychlostní přípojku k internetu v milionté domácnosti. Průměrný rychlost v síti...