Úvod > Články > Google ruší další desítku svých služeb a aplikací, na seznamu je i legendární Google Desktop

Google ruší další desítku svých služeb a aplikací, na seznamu je i legendární Google Desktop

Viceprezident společnosti Google Alan Eustace na blogu firmy oznámil ukončení provozu a vývoje dalších služeb a aplikací. Google se chce soustředit na vývoj nejpoužívanějších a nejpopulárnějších produktů. Už dříve bylo například oznámeno ukončení Google Labs a projektů, které podle Googlu uživatele spíše odrazovaly než lákaly.

"Jarní úklid", jak Alan Eustace o vypínání služeb píše, bude probíhat v následujících měsících a dotkne se desítky služeb a aplikací. Seznam vypadá takto:

Aardvark: Pro drtivou většinu lidí neznámá služba, startup, který Google odkoupil v roce 2010. Byl to "nový typ experimentu v sociálním vyhledávání, který měl lidem pomáhat hledat odpovědi na otázky."

Desktop: ve své době populární desktopová aplikace, která přinesla rychlé a účinné vyhledávání obsahu v souborech na pevném disku. Uživatelé Windows XP si vzpomenou na postranní lištu a gadgety, které Microsoft nabídl sám až ve Windows Vista. Google Desktop se však už nějakou dobu nevyvíjí -- nicméně například uživatelé linuxových systémů na něj ještě dnes nedají dopustit. Stále je kvalitní a spolehlivý. Google jej nechce podporovat kvůli rozmachu cloudových služeb, kde je vyhledávání přímo v jeho režii. Na desktopu prý tak ztrácí smysl...

Fast Flip: Další nepříliš známá služba pro vyhledávání/třídění a čtení zpráv ze světových médií (aplikace byly dostupné i pro Android či iPhone). "Magazínový" způsob zobrazení obsahu Google použije v rámci jiných, úspěšnějších služeb.

Google Maps API pro Flash

Google Pack: Balíček aplikací slepený Googlem zná většina uživatelů z předchozích let, kdy Google poskytoval balík "základních" programů, bez kterých "nešlo" žít. Google teď říká, že lidé ztrácejí o stahování aplikací zájem. Proto konec.

Google Web Security: služba pro firemní klienty, techniky zabezpečení Google použil v prohlížeči Chrome, služba končí, platící zákazníci však budou mít stále přístupnou podporu. 

Image Labeler: značkování obrázků na webu jako samostatná služba končí.

Notebook: jedna ze známějších služeb mezi neznámými. Poznámkový blog se správou odkazů, užitečná pro ty, kdo hodně čtou a hodně třídí informace. Nastal však její konec. Současný obsah bude uživatelům automaticky převeden pod Google Docs (Dokumenty).

Sidewiki: končí i služba umožňující poznámkování (a sdílení poznámek) webových stránek přes Google Toolbar.

Subscribed Links: umožňovala ručně tvořit/třídit výsledky vyhledávání pro další přihlášené uživatele. Vývojáři si svá data mohou stáhnout do 15. září.

5. 9. 2011

Autor: Oldřich Klimánek

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...