Úvod > Články > Mobil, který otevírá zámky

Mobil, který otevírá zámky

Technologie se stále více snaží ovládnout mobilní periférie, ruku v ruce s tím kráčí snaha narvat do mobilních telefonů všechny možné funkce. Už teď jsou chytré mobily využívány víc k čemukoliv jinému nežli k telefonování, u některých modelů pak telefonování očividně vadí a vývojáři či designeři je tam přidali jen jako vynucené, ale nepochybně nechtěné dítě.

Vaření kávy se zatím do mobilu vrazit nepodařilo, ale občas se objevují nápady, které se od té kávy svojí ploskolebostí příliš neliší.

Jedním z nich je snaha udělat z mobilního telefonu klíč otevírající zámky u dveří. Přišla s ní firma HID Global, což kalifornská pobočka švédské firmy Assa Abloy a jedná se o softwarovou aplikace stáhnutelnou do mobilu, která po spuštění v blízkosti zámku zareaguje s jeho ID a zámek otevře. Snahou je ušetřit za magnetické kartičky, které využívají hotely či koleje po celém světě.

Nový systém je v současné době testován na kolejích arizonské univerzity a HID Global, hodlá systém zavést i v Evropě. Software využívá bezdrátovou technologii Near Field Communication k interakci mezi mobilem a hardwarovou čtečkou zámku.

Když pominu skutečnost, že nápad a nahrazením levné magnetické karty, kterou v recepci po našem odjezdu prostě využíjí znovu pro dalšího hosta, tak celý systém nese všechny rysy šíleného nápadu. Potenciálních nevýhod je snad tolik, že ani nemá smysl dělat pořadí.

Jelikož v současné době existuje jen pár smartphonů, které zvládnou technologii NFC, HID Global u některých studentů nacpal software na externí paměťovou kartu microSD, kterou lze ovšem ukrást stejně pohodlně jako klíč (což ostatně platí o celém mobilu). Mluvit o nějaké bezpečnosti je potom zbytečné.

Problémů je ale víc – studenti si oprávněně stěžují na to, že pokud si chtějí otevřít dveře ve chvíli, kdy telefonují, musí hovor ukončit, protože aplikace funguje, jen pokud mobil nepřijímá hovor. Firma také neřeší případy, jak se dostanu domu ve chvíli, kdy jsem ztratil signál, vybil baterie u mobilu, mobil mi upadl do kadibudky nebo mobil zapomněl v práci.

Pokud by se do této technologie zamotal i Microsoft, můžeme očekávat místo kliknutí otevírajícího se zámku modrající displej mobilu. A to nemluvím o tom problému, který bude u studentů asi nejčastější – po řádném přídělu alkoholu nebudu schopen aplikaci spustit.

Firmu HID Global chápu, její současný kšeft se smartcards moc možností dalšího růstu nepřináší, stejně jako kšeft s klasickými zámky mateřské firmy ze Švédska. Zavedení zámků na mobil by tak přineslo slepici se zlatými vejci jak mateřské firmě (nové zámky) tak americké pobočce, inkasující jak za software, tak opakované updaty.

Chápu i arizonské studenty, zvědavé na vyzkoušení nové technologie. Nechápu ale šílence, který si podobnou ploskolebost pořídí dobrovolně domů. 

21. 9. 2011

Autor: Václav Větvička

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

X čelí v EU 9 stížnostem, data uživatelů používá pro trénink umělé inteligence

Elon Musk se snaží využívat data společnosti X k trénování chatbota Grok, jeho vlastní umělé inteligence. Nyní za to...

 

Turecko po devíti dnech obnovilo přístup na Instagram

Turecko v sobotu oznámilo, že obnovilo přístup k Instagramu poté, co společnost Meta souhlasila se spoluprací s...

 

Turecko zablokovalo Instagram

Turecko v pátek zablokovalo Instagram. Žádný důvod neuvedla, ale má jít o reakci na cenzurování příspěvků...

Nejčtenější články

Vodafone nabízí mobilní tarify a pevný internet za 299 Kč měsíčně

 

Vodafone odstartoval novou kampaň, díky které si zájemci mohou vyzkoušet jeho služby bez závazků a za výhodné ceny.

O víkendu začíná Serie A: Kde sledovat přímé přenosy?

 

Už v sobotu se můžete těšit na první zápas z italské Serie A. Podívejte se, kde sledovat všechny zápasy ligových kol...

Turecko po devíti dnech obnovilo přístup na Instagram

 

Turecko v sobotu oznámilo, že obnovilo přístup k Instagramu poté, co společnost Meta souhlasila se spoluprací s...