Úvod > Články > Miliony chytrých telefonů sužuje sledovací software, o kterém uživatelé vůbec nevědí

Miliony chytrých telefonů sužuje sledovací software, o kterém uživatelé vůbec nevědí

Software Carrier IQ, který se bez problémů dá nazvat rootkitem, je telekomunikačními operátory (či na jejich požádání) instalován na chytré telefony. Carrier IQ přitom sleduje, co uživatelé dělají a kde jsou. K instalaci tohoto softwaru se přiznali už američtí operátoři AT&T a Sprint.

Software je určen k tomu, aby sbíral data o kvalitě hovorů, poruchách/zamrzání telefonů, životnosti baterie apod. Jenže uživatelé o něm vůbec nemají tušení a k jeho aktivaci (až na jednu výjimku, viz níže) nedávají souhlas. Když "volá domů", podle některých tvrzení zároveň odesílá citlivá data o uživatelích a jejich aktivitě, někteří hovoří i o monitorování obsahu textových zpráv. Totiž z technologického hlediska a povahy tohoto softwaru tomu nic nebrání.

Carrier IQ je instalován operátory, resp. výrobci přístrojů na žádost operátorů, na chytré telefony s různými operačními systémy; na seznamu nechybí iOS (iPhone), Android, BlackBerry (RIM) nebo Symbian.

Společnost Apple v reakci na propuknutí skandálu vydala prohlášení, v němž uvedla, že tento softwaru už přestala používat v systému iOS 5 a že v rámci aktualizací ze zařízení se staršími verzemi iOS tento software odstraní úplně. Firma zároveň odmítá, že by sbírala uživatelské informace. "Nikdy jsme nezaznamenávali stisknutí kláves, obsah zpráv nebo další osobní informace." Apple je zjevně jedinou firmou, která tento software neaktivovala automaticky, ale rozhodnutí nechala na uživateli (software je ve výchozím stavu vypnut).

Firma Carrier IQ uvedla, že krátké zprávy nečte. "Vidíme, že přicházejí. Vidíme, jaké k nim patří telefonní číslo. Ale nijak neukládáme, neanalyzujeme nebo ani jinak s obsahem nenakládáme."

Kolik telefonů tento (či podobný) software používá bez vědomí uživatelů, nejde v tuto chvíli říct. Hovoří se vágně o "milionech kusů" v USA. Samotná firma hovoří až o 140 milionech zařízení na světě.

Viceprezident společnosti Andrew Coward uvedl, že "když vám spadne spojení, operátoři o tom chtějí vědět. Takže náš software zaznamená, kde v tu chvíli jste, kdy k přerušení hovoru došlo a jaká je poloha vysílače."

5. 12. 2011

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Google Mapy nabídnou AR obsah

Google Mapy chystají novou funkci zaměřenou na rozšířenou realitu. Uživatelé si budou moci zobrazit AR obsah v...

 

EU prověřuje Telegram, měl by mít více aktivních uživatelů, než uvádí

Evropská unie údajně prověřuje aplikaci pro zasílání zpráv Telegram. Úřady mají podezření, že má platforma více...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...