Úvod > Články > Kolik leteckých neštěstí zavinil zapnutý mobil?

Kolik leteckých neštěstí zavinil zapnutý mobil?

U mobilních telefonů patří k určitému folklóru dvě věci – jednak se opakovaně objevují články či vědecké studie o tom, jak mobilní telefony škodí zdraví (a stejně opakovaně se objevují studie prokazující pravý opak), jednak se mluví o tom, že puštěným mobilem můžeme přivodit leteckou katastrofu. A zatímco mobil nám nikdo nezakazuje, v letadle si nevrzneme.

A nejde jenom o mobil, při startu musíme vypnout všechno, počítač, elektronickou čtečku, tablet, Nintendo. Co má baterii a knoflík „Off“, to musí být vypnuto. To samozřejmě neznamená, že to každý udělá, neboť někdo prostě zapomene, někdo tvrdohlavě neposlechne, ale rozkaz je rozkaz. 

Je to zvláštní, protože pokud budeme mluvit jen o Spojených státech a o jednom procentu trucujících pasažérů, bude se jednat o 7 miliónů cestujících. To by to panečku muselo padat. Přitom žádná letecká katastrofa za posledních 10 let nebyla způsobena zapnutým mobilem či počítačem.

Navíc si troufnu odhadnout, že bdělému oku Ministerstva domobrany, kterému neujde zubní pasta či flaštička parfému, neunikne iPhone nebo Kindle, které by teroristům mohly lehce pomoci v útoku na letadlo. Možná se mýlím, ale potom se čtení knihy na ebooku při startu letadla bojíme zbytečně.

Jinak to vidí Les Dorr, mluvčí komise FAA zodpovědné za letecký provoz, který je přesvědčen o tom, že opatrnosti není nikdy dost. A  pro jistotu se zaštítil studií, kterou v roce 2006 provedla komise Radio Technical Commission for Aeronautics. Ta tehdy za letu testovala kdeco, od mobilů přes počítače až po Wi-Fi.

Výsledek? Neslaný nemastný, nenašly se důkazy o tom, že by digitální periférie letadlo ohrozily, ale ani o tom, že letadlo neohrožují. O něčem takovém jako je „Airplane mode“ komise očividně neslyšela.

Zhruba polovinu digitálních udělátek můžeme spustit ve chvíli, kdy se letadlo dostalo patřičně vysoko. Je jasné, že v ten moment, co se povolení ozve v palubním rozhlase, udělá většina pasažérů totéž, tj. spustí nějaký ten digitální zázrak. Místo toho, aby bylo občas něco „on“, v jednu stejnou chvíli spouští digitál celé letadlo. Je to dobrý nápad? Silně o tom pochybuji.

Mobil tedy letadlo neničí, navíc komerční a letecké frekvence se liší. A to nemluvím o tom, že přístroje musí být před možnými efekty komerčních interferencí chráněny, jinak by je při startu ohrožoval dosah pozemních zdrojů, často neporovnatelně silnějších nežli cokoliv, co si cestující může nacpat do palubního zavazadla. Není tedy čas změnit předpisy? 

Zakázat mobil i v autě 

Přesně s podobně ploskolebým nápadem přišla americká federální organizace National Transportation Safety Board, která má mimo jiné na starosti bezpečnost na amerických silnicích. A když už byli úředníci v ráži, tak chtějí zatrhnout nejen textování, ale také telefonování, a to včetně hands-free. Bohulibou starostlivost vyšperkovali statistikou, podle které každoročně zemře přes 3 000 lidí jen proto, že se řidič staral víc o mobil než o řízení.

Americká situace je poněkud nepřehledná – 35 států zakazuje textování za jízdy, 30 států zakazuje začátečníkům telefonovat za volantem, 10 států zakazuje jiné volání než hands-free. To by se mělo změnit – volat a textovat se nebude vůbec, na hands-free si hrát nebudeme. Používat mobil jako obrazovku pro GPS ovšem povoleno bude.

Jak by se to mělo kontrolovat, to už nikoho nenapadlo. Smartphone má už každý druhý Američan a vyrvat jim ho z ruky bude asi stejně obtížné jako oblíbenou zbraň. Navíc vydat podobné nařízení ve chvíli, kdy má mobil u ucha každý řidič je stejně moudré jako snížit na dálnici rychlost na 60 a policii zakázat radary. To má za každým bukem stát policajt s dalekohledem?

A jak rozezná, když si povídám se spolujezdcem a kdy kecám do hands-free? Podobný zákon bude naprosto nevymahatelný a bezcenný, univerzálním ignorováním porovnatelný maximálně k prohibici.

Podobné zákazy jsou navíc mimořádně inspirované v zemi, kde se za jízdy řidiči holí (nebo malují, to podle sexuální preference), čtou noviny nebo popíjejí kávu. Jaký zákaz přijde příště? Dvanáct držáků kelímků na kávu bude zbytečných, protože konzumace potravin bude zakázána?

Zakážou úřady i mapy, protože kontrolovat cestu také znamená věnovat se něčemu jinému? Už teď je ilegální mít v autě otevřenou flašku s pivem, i když bude řidič střízlivý jako patník a certifikovaný abstinent. Bude brzy podobně ilegální i kelímek s kávou? 

25. 12. 2011

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Finále Ligy mistrů můžete sledovat v sobotu na Nova Sport 3

 

Liga mistrů UEFA se blíží do finále. O slavný pohár se v sobotu 1. června utká Borussia Dortmund a Real Madrid...

Od roku 2025 se zvýší koncesionářské poplatky, platit se bude i za mobily a tablety

 

Koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas se od příštího roku navýší. Změny se dotknou domácností i...

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip O2 tag

 

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip s název O2 tag. Členové ekosystému Unity si ho mohou pořídit za pouhých 199 Kč.