Úvod > Články > Zhubněte do hubertusu!

Zhubněte do hubertusu!

Všechny fitness časopisy slaví žně. Nastalo období krátkodobého vánočního a silvestrovského přejídání, a tak mohou znovu oprášit všechny ty články o zaručených dietách s nadpisy Zhubněte do plavek! Ono také záleží, jestli ty plavky vůbec budeme moct vytáhnout.

Jednu dobu jsem měl možnost psát pro fitness magazín. Vyfasoval jsem stohy tlustých amerických a anglických časopisů (dobře to v zimě hoří v krbu, mimochodem, dlouho!), kde se to modely a modelkami jen hemžilo. A zrovna tak se tam hemžily i zaručené rady.

Atkinsonova dieta, dělená strava, středomořská dieta, speciální cviky – a pak samozřejmě různé vitamínové a nápojové preparáty. Poněkud mne překvapilo, že se třeba musí říkat v téhle fitness hantýrce „proteinový nápoj“, když protein jsou obyčejné bílkoviny. Abych měl dost bílkovin, můžu baštit maso, ryby, vajíčka, mléko a sýry, nechápu, proč bych měl pít nějaké podivné nápoje, které jsou nechutné tak, že se musí ochucovat.

Stejně nakonec zjistíte, že nejjednodušší dietou – přes všechny ty velkolepé řečičky všech možných časopisů – je prostě jíst méně energie, než kolik vydáte. Takový obyčejný páprda jako já, který v noci spí, přes den sedí u počítače a přes den dojde (ne dojede autem, pěšky dojde!) na nákup, do školky a zpět, vydá tak kolem 10 000 kilojoulů.

Takže když chce páprda zhubnout, musí zbaštit za den jídla v celkové hodnotě maximálně 8 000 kilojoulů, přes to nejede vlak. Bude hubnout pomalu, ale bude. Když to vezmeme, že za den sníme tak šest jídel (snídaně, přesnídávka, oběd, svačinka, večeře, druhá večeře), vyjde vám v průměru 1333 kJ na jedno jídlo.

Nejvíc člověk zblajzne na oběd a večeři, někdy i snídani. Tak řekněme, že tam si dopřejeme nějaké ty dva tisíce kilojoulů, čili nám pak zbývá na svačinku, přesnídávku a druhou večeři celkem nějakých 2000 kJ, v přepočtu zhruba 700 kJ na jedno jídlo.

Ale ono to není zase tak málo! 700 kJ rovná se třeba vaječný chlebíček, silnější krajíc chleba s máslem a šunkou, talíř brambor s tvarohem, jedna kobliha, sto gramů bramborového salátu, dvě stě gramů bramborové kaše, dvě samotná vejce natvrdo...

Hubnutí je tedy vlastně jednoduchá matematika. Stačí znát hodnotu kilojoulů toho kterého jídla a přes den sčítat. No a udržet ta čísla v mezích, aby nevypadala jak rozpočty české vlády. Musíte totiž počítat i takové drobnosti jako bonbóny nebo oříšky, i když vám přijde, že těch pár hrstí nic neznamená.

Mně se v tomto hodně vyplatila aplikace pro Android (je samozřejmě i ve verzi pro iPhone a nativní pro iPad) s názvem Kalorické tabulky. Je spojena s příslušným webem, a po registraci vám umožňuje přehledně si zpracovat svůj denní jídelníček. Navíc má velice rozsáhlou databázi, kam není problém zanést novou položku.

Takže sním snídani, kliknu na aplikaci, vyhledám třeba hamburger s vajíčkem a slaninou (1310 kJ) a dám jej přidat do aktuálního dne jako snídani. Protože už jednotlivá jídla obsahují počet kilojoulů, ani se s tím nemusím počítat – sčítá se to samo.

Je možné zadat i své denní aktivity. Potěšilo mne, že je mezi nimi i spánek a posezení u PC. Výdej kilojoulů se odečítá od příjmu kilojoulů a voilá, na konci dne, pokud nepůjdeme náměsíčně vyluxovat o půlnoci ledničku, máme výsledek, jestli hubneme nebo se přejídáme.

Pokud chcete žít super zdravě, existuje ještě jedna aplikace, která vám kromě databáze potravin s uvedením kilojoulů umožní hlídat u potravin i éčka, tedy všechna ta barviva, konzervanty, soli a stabilizátory. Někdy mám pocit, že se potraviny ani z ničeho jiného už neskládají.

Jmenuje se NutriAtlas a je opět ve verzi pro Android i iPhone. Kromě klasické databáze potravin s kilojouly nabízí právě i přehled oněch éček. Když jste v obchodě a stojíte třeba nad balenou šunkou a vidíte na ní E250, šup, kouknete do NutriAtlasu a zjsitíte: „E250 – dusitan sodný. Zdraví škodlivá přísada. Přísada nevhodná pro děti. Může být příčinou alergie. Obsažen v masových konzervách, špekáčcích, párcích, šunce... Označen jako dusitanová solící sůl. Možné kožní problémy, bolení hlavy, karcinogenní účinky. Nevhodné pro děti a těhotné ženy.“

A hned víte, na čem jste.

Když takhle jdete do krámu (vlastně dnes se chodí chrámu hypermarketu), hodí se vám další funkce, a to nákupní lístek. Můžete si ho sestavit z internetu nebo přímo v mobilu.

Vhod pak přijdou i zdravé recepty, kterých je několik stovek!

Což mi připomnělo Studentskou kuchařku. Dobrá věc a solidní recepty, jen mne štve, že už nestuduju. Taky se dá stáhnout jako aplikace pro Android. Stojí sice 39 Kč, ale myslím se za tu cenu vyplatí. Nejenom, že u receptů máte uvedenu dobu přípravy a kuchtění (což u položky Rychlé recepty patří k nutnostem), ale dokonce i rozpis na koruny, kolik bude takové jídlo stát podle jednotlivých použitých položek. A mimochodem, recepty nepostrádají vtip, což je rovněž málo vídaná věc nejen u receptů. ("Podávej s chlebem a pokud jsi přidala nebo přidal hodně chilli, zapíjej vodou.")

Co se týká kilojoulových aplikací, existuje prý i nějaká FitWeb, ale sorry, lidičky, aplikace jen pro iPhone nemá smysl testovat. Dokud nebude Android verze, ani o ni nezavadím.

Tak jo, fitness povánoční povinnost splněna, můžete začít hubnout. A protože nevím, proč hubnout zrovna do plavek, pojďme zhubnout třeba do hubertusu. 

14. 1. 2012

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Jakou rychlost jsme v březnu naměřili u českých operátorů? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí u...