Úvod > Články > Výsledky projektu Medový klacek: Co lidé udělají s nalezeným mobilem?

Výsledky projektu Medový klacek: Co lidé udělají s nalezeným mobilem?

Stát se to může každému, někam tu věčně zvonící potvoru položíme, pozapomeneme, odejdeme a neštěstí je hotovo. Koneckonců co má být, stejně jsme potřebovali či chtěli nový a účet lze zablokovat. Symantec se rozhodl vyzkoušet, jak jsou na tom nálezci mobilů s poctivostí. A výsledky nejsou příliš optimistické.

V projektu nazvaném poněkud záhadně Medový klacek firma „ztratila“ ve čtyřech velkých amerických městech padesát smartphonů. Předtím do nich vložila nejrůznější osobní a firemní údaje a aplikace, všechno to pak samozřejmě vylepšené možností sledovat, co se s mobily bude dít.

Chytré mobily jsou dnes využívané prakticky na všechno a čím dál tím víc lidí si do nich vkládá programy, které jim hlídají desítky hesel, se kterými nás trestá dnešní digitální svět. Zní to dobře, hesla jsou na cloudu, tj. vždy přístupná (tedy pokud ta vymoženost funguje), navíc chráněná dalším heslem, tak co se může stát.

Stát se může ledacos, pravděpodobnost, že se nám hacker dostane ke ztracenému mobilu je mnohem větší, než že se nám dostane k domácímu počítači, a nějaká ochrana heslem je ve chvíli, kdy hackeři úspěšně napadnou i web FBI, plochou historkou okresního formátu.

Samotné telefony a jejich aplikace vypadaly normálně, ikony s nalíčenými soubory označovanými třeba jako „Osobní oddělení – platy“ byly pro rychlejší dostupnost přístupné na základní obrazovce. Dosažené výsledky rozhodně nejsou nijak optimistické a vypovídají o kvalitě běžného člověka.

96 procent lidí, co našlo ztracený mobil, jej spustilo. Jen o sedm procent méně lidí zkusilo prohlédnout osobní data a aplikace, 83 procent nálezců juklo do firemních informací a 70 procent lidí prolustrovalo oboje. Na kladné straně je potom polovina nálezců, která se snažila kontaktovat údajného majitele.

Zatímco zájemce o ochranu osobních údajů děsí spíše 72 procent lidí, co se vrhlo na adresáře s fotografiemi označenými jako Soukromé, IT oddělení a firemní šéfy děsí spíše 57 procent nálezců, co otevřelo soubor Uložená hesla a 66 procent čiperů, kteří se pokusili přinutit mobil k tomu, aby obnovil stránku s heslem. 

Podobné výsledky samozřejmě firmu Symantec velice potěšily, neboť jimi bude mávat nad hlavou šéfům všech firem, které mají nějakou kontrolu nad mobily zaměstnanců. Prodej nejrůznějších bezpečnostním programů pro mobilní aplikace jistě vzroste.

My ostatní si z toho asi příliš nevezmeme. Jen se ukázalo, že jsme tak napůl – nebetyčně zvědaví a svině. 

16. 3. 2012

Autor: Václav Větvička

Témata

mobilní aplikacemobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Reklamy na Threads by mohly přijít ještě letos

Reklamy přijdou do Threads mnohem dříve, než se očekávalo. Podle posledních informací by se měly v aplikaci objevit...

 

Počet uživatelů sociálních sítí překročil hranici 5 miliard

Počet uživatelů, kteří využívají sociální sítě, celosvětově překonal hranici 5 miliard. To odpovídá 62,3 % světové...

 

Úřady varují před e-shopovými aplikacemi, které sbírají nadměrné množství dat

ÚOOÚ a NÚKIB upozornily na několik aplikací, které o uživatelích sbírají nadměrné množství dat. Lákají na levné...

Nejčtenější články

Tento týden startuje Liga mistrů UEFA a další evropské ligy

 

Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit. Startuje Liga mistrů UEFA, Evropská liga a Evropská konferenční liga a...

Operátoři pomáhají, zákazníkům nabízí data i volání zdarma

 

Operátoři O2, T-Mobile a Vodafone podpoří své zákazníky v této nelehké situaci. Nabízí své služby zdarma, aby mohli...

Chrome dostane nové AI funkce, které usnadní brouzdání po internetu

 

Prohlížeč Google Chrom nabídne uživatelům nové funkce založené na umělé inteligenci, které výrazně usnadní...