Úvod > Články > Firefox 11 se snaží o záchranu ohnivé lišky

Firefox 11 se snaží o záchranu ohnivé lišky

Prohlížeče Firefox mají dlouhodobé problémy s odlivem uživatelů, především směrem k Chrome. Podaří se Firefoxu 11 tento vývoj zvrátit a zachránit jediný svobodný prohlížeč? Nebo si trh rozporcují Microsoft, Google, Apple či Opera? Jaké přináší novinky?

Pokud se podíváme na změny, které nové verze webového prohlížeče přináší, tak zřejmě na prvním místě zaujme možnost 3D zobrazení stránky na základě struktury zdrojového kódu. Vypadá to velice efektně a lze tím dosáhnout relativně pěkného přehledu v případě, že se vývojem webu zabýváte. Ostatně právě na vývojáře zřejmě novinky cílí nejvíce - integrován je relativně solidní editor kaskádových stylů, který umožňuje promítat úpravy ihned do změny vzhledu stránky. Mezi další novinky patří lepší podpora HTML 5 či CSS 3.

Z uživatelských funkcí přibyla možnost synchronizace doplňků, pokud Firefox používáte na více počítačích současně nebo se objevil nástroj usnadňující migraci z Chrome. Experimentálně je přítomná také funkce SPDY, kterou vyvíjí Google a umožňuje podstatně rychlejší načítání některých stránek díky tom, že část obsahu je již předpočitáná a zkomprimovaná na straně serveru, což je vlastně analogie k Opera Turbo.

Jak je vidět, Firefox se snaží stále více zaměřit se na komunitu náročných uživatelů a především vývojářů, kterým je poslední verze prohlížeče velice nakloněná. Problémem může být, že až na opravu několika chyb nepřináší pro drtivou většinu běžných uživatelů nic nového. Jediné, co by mohli využívat je SPDY, které je ale standardně vypnuté. Ač se může na první pohled zdát, že se Mozilla snaží, její aktivita je evidentně namířená špatným směrem.

Jediným světlem naděje se pro Mozillu jeví spolupráce na vývoji mobilní platformy, na které spolupracuje s Telefonicou. Otázkou ale je, zda bude mít systém, založený na HTML 5, šanci prosadit se proti Androidu, za kterým stojí velká komunita a i řada již hotových výrobků a aplikací. Osobně si myslím, že i Firefox 11 je jen ukázkou toho, že společnost si s vývojem prohlížeče neví rady. Na první pohled to vypadá, že se opakuje situace, na kterou doplatil Netscape Navigator. 

22. 3. 2012

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Jakou rychlost jsme v březnu naměřili u českých operátorů? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí u...