Úvod > Články > Knihovna na obláčku

Knihovna na obláčku

Kdysi to bývalo jasné. Přišli jsme domů do rodiny vzdělanců a mohli jsme obdivovat narvanou knihovnu. V jiné rodině zase četli spíše spořitelní knížky a ve vitríně se klepalo pár nepříliš ošoupaných knížek, zřejmě dědictví po ujcovi a něco získaného za první místo ve sběru papíru.

V méně literární podobě tomu bývalo podobně – šuplata plná magnetofonových pásků či kazet vystřídaly štosy elpíček a později skříně plné cédéček, videokazet a DVD. Na solidní sbírku šikovně vyšmelených či propašovaných elpíček bylo možné lovit holky jak na lep.

Ale dneska? Darmo mluvit, s Kindlem máme v knihovně tak akorát nabíječku, protože správný ebookář má knihovnu digitální a když už si za to zaplatil, tak si přece nebude klasickou knihou špinit ruce.

S písničkou je to stejné, desetitisíce empétrojek jsou na pevném disku, klasický gramofón dnešní generace snad už ani nezná a na cédéčko se digitální generace dívá s despektem.

Videokazety vzal čert už dávno, sbírka DVD je následovala ve chvíli, kdy se stahování filmů změnilo z protivného mnohahodinového opruzu na výrazně kratší kratochvíli.

A nemusí se to mrskat nebo zpívat, kdo si dnes listuje fotoalbem, které rodiče tak pracně dávali dohromady? Všichni máme různě po bednách stovky a tisíce fotografií, ale prohlížíme si (pokud vůbec) jen ty na počítači.

Digitalizace našeho života pokračuje mílovými kroky, loni poprvé překonalo oficiální stahování písniček prodej nosičů, streaming začíná předhánět televizi a u ebooků se nepoužitelné novinky stal obchod v řádu miliard.

Znamená to, že si fotky ukládáme na cloudu místo v dříve populárních krabicích od bot, že jsme z vlastní DNA vypudili gen sběratelství, nebo se jedná o digitální totéž? Asi ne, je jedno, jestli hromadíme tištěné knihy nebo jejich digitální sourozence.

Brzy nebudeme mít jinou možnost, tištěné časopisy umírají na úbytě a nedávno i slavná Encyclopedia Britannica ohlásila, že přechází výhradně na onlinovou verzi. Jediné, co zapláče, je půjčování knih, které je s Kindlem poněkud nepohodlné. Ale to může mrzet maximálně Čehůna, protože Američané se ke knihám chovají jinak již delší dobu a s nějakým půjčováním knihy kamarádovi se rozhodně nezdržují.

Příkladem může být i služba Neflix, původně proslavená posíláním dévédéček poštou. Za minulý měsíc již její zákazníci streamovali 2 miliardy hodin videozáznamu, a to prosím Neflix má v onlinové nabídce pouhých deset procent celkové nabídky. Jedná se o jednoznačné vítězství zájmu o obsah (prohlídnout a honem dál) nad zájmem vlastnit.

A kdybychom stále ještě neměli více kradených písniček nežli těch legálních, tak se nanamáháme s tím, že budou uloženy v obtížně prohlížitelných adresářích na počítači ale někde na cloudu, odkud si je budeme podle potřeby cucat tu na netbook, to na smartphone, tu na iPad.

Je to pohodlnější, a pokud si písničku vlastní blbostí nevymažeme, vydrží nám proklatě dlouho. To v době elpíček, často odrbaných k neposlouchání, samozřejmě neplatilo. Na druhé straně se ale ochuzujeme, kapely dříve přemýšlely týdny nad tím, jak udělat obal, před puštěním jsme se s obalem polaskali, početli si v záplavě (já vím, občas) informací, sleevenote, někdy existovaly i celé knížečky s texty.

Teď do nás shuffle pere písničky muzikantů, o kterých ani nevíme, že existují. 

7. 4. 2012

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Jakou rychlost jsme v březnu naměřili u českých operátorů? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí u...