Úvod > Články > To sladké slovo sdílení aneb PC ovládané mozkem

To sladké slovo sdílení aneb PC ovládané mozkem

Už mnohokrát se v médiích objevily zasvěcené prognózy budoucího vývoje v oblasti technické a technologické, i na těchto stránkách jsem se tím už zabýval. Tady nikoli prognózami, ale užaslým pohledem laika na ně.

Jenže po nedlouhém čase od prognóz vývoje ITC v tomto roce se nedávno objevil v Lidovkách článek od J. Šlerka, šéfa výzkumu společnosti Ataxo. To je společnost pro webovou reklamu od A po Z, stručně řečeno. 

Jak se dostal její pracovník k vizionářství, těžko soudit, ale když uvedu rovnou pointu jeho vize, bude myslím jasno: "V brzké době nás čekají první komerčně úspěšné projekty ovládání počítačů lidským mozkem."

Zřejmě nějaký světový guru rozjel své vize dalšího vývoje, který označil za éru "post-PC" (vize bez názvu je bezcenná), a epigoni všech zemí se spojují, aby zachytili včas nový trend. Čeká nás podle nich zánik PC jako takového. PC jen dnes "vnímán jako něco, co jde rozbít a spravit".

Tady se musím pozastavit: žil jsem celý život v bludu, netušil jsem, že nějaké zařízení lze takto definovat, aniž bychom se zajímali o jeho funkci. Konce myšlenky, že smyslem existence a činnosti stroje je jeho rozbíjení a oprava, obávám se, nedohlédnu.

Nový směr ubírání se vývoje počítačů je podle všeho odstartovaný koupí firmy Instagram, kterou získal Facebook. Stejnojmenná aplikace oné firmy slouží ke sdílení a úpravě fotek v mobilním telefonu. Pouze telefonu, s počítačem si neškrtnete. Touto akvizicí poklepal tedy Facebook na základní kámen stavby hrobu pro PC v dnešní podobě.

Google tento trend potvrdil prototypem brýlí, které slouží jako informační displej, dá se s nimi fotit, objednávat lístky na koncert a další nezbytnosti, které musíte udělat okamžitě a bez přemýšlení hned, kdekoli jste. A obratem o tom dáte vědět všem svým kamarádům, pardon, přátelům.

Sdílení fotografií a obecně zážitků všeho druhu je totiž podle marketingových zásad leitmotivem dnešního konání a zlatou žílou v podnikání. Kdo chvílí nesdílí, již jako by nebyl.

Ale to jsem odbočil. Sdílení, brýle, chytré telefony a tablety. Trojice posledně jmenovaných charakterizovaná podle vizí krátkodobou životností v délce několika let. Pak poletí do popelnice (zřejmě se budou třídit podle značek) a pořídí se nové.

A jsme podruhé u pointy, kterou je zmíněné ovládání počítačů mozkem. Slovo "lidským" jsem vypustil záměrně, protože i mezi lidmi se najde dobytek či hovado. Zajímavé je, že autor Šlerka v celém článku ani nenaznačil, jak k závěru o ovládání počítačů (s výjimkou PC, samozřejmě) mozkem dospěl.

Správná vize je totiž něco jako axiom: nedokazuje se, nezpochybňuje se, nediskutuje se o ní. Takže přátelé, cvičte mozky, "brzy" na ně dojde! 

21. 4. 2012

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...